A hagyomány azt élteti, aki megéli és aki értelmet ad neki: Nem mindennapi élmények egy könyvbe zárva
A Csobod Öröksége Egyesület tagjai szervezték meg az Év-Kör című programsorozatot Csobotfalván szombaton. Az eseményen bármelyik korosztály megtalálta a kedvére való tevékenységet, a kézműveskedés és tánc mellett bemutatták a Hargita Népe műhelyében készült „Üdvöz légy, Jézus, pásztorok pásztora” című kötetet is.
Antal Imre Ádám Gyula és Sarány István társaságában. Egymást kiegészítő történetek Fotó: László F. Csaba
Február első napján, szombaton szervezte meg a Csobod Öröksége Egyesület az Év-Kör elnevezésű programsorozat első eseményét Csobotfalván a magyarországi Emberi Erőforrás Támogatáskezelő – Csoóri Sándor Alap finanszírozásával. A farsangtemetésre hangolódva délután 15 órától kézműves-foglalkozás és mondókázó várta a szórakozni vágyó gyerekeket. Ezt követte a szintén kisgyerekeknek szóló tánctanítás, ahol a hangulatot Csíki Ifjú Zenészek biztosította. Ezután reggelig tartó táncházzal vártak minden érdeklődőt a szervezők.
– Célunk egyben tartani a mi kis közösségünket, hogy ismerjék meg még jobban egymást az emberek, és hogy legyen lehetőség szoros kapcsolatok kialakítására – emelte ki Antal Imre tanár, az rendezvény egyik szervezője.
Az eseményen nemcsak a gyerekek találták meg a számukra érdekes foglalkozásokat, tevékenységeket, hanem a felnőttek is: este Ádám Gyula, Sarány István és Antal Imre ismertette az „Üdvöz légy, Jézus, pásztorok pásztora” című kötetet. Az előszóban Sarány István foglalja össze a csobotfalvi betlehemezés szokása felújításának, illetve a betlehemes csoport Moldva-járásának történetét, Ádám Gyula szociográfiai mélységű művészfotói születésének körülményeit. A bemutatón felidézték a betlehemes újjászületésének a történetét, Ádám Gyula és a betlehemes csoport találkozását, emellett pedig a megható és mulatságos történeteket is elmesélték a jelenlévőknek.
− Az egyik legmeghatóbb történet Moldvában esett meg, amikor egy komor férfi állt utunkba, és azt hittük, ebből most nagy balhé kerekedhet. Közelebb jött és megkérdezte, mibe kerülne egy ilyen előadás, mert meglepetést szeretne szerezni ezzel idős, beteg édesanyjának. Olyan kis régi házhoz kellett menjünk, hogy épp csak egy-két személy fért el bent, de annál meghittebb volt a betlehemi történet bemutatása – mondta Ádám Gyula.
A Csobod Örökség Egyesület tagjai a félév során még számos hasonló eseménnyel várják majd az érdeklődőket, legközelebb február 20-án egy mesekocsma keretében, ahol a magyarországi Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesület is jelen lesz.
Szilágyi Dalma-Orsolya