A 24. órában…
Az egészségügyi minisztérium illetékes igazgatója ígérete szerint még június 22-én meg kellett volna jelenjen a Hivatalos Közlönyben a forgalomba hozható gyógyszerek árjegyzéke. Annak hivatalos megnevezése Canamed (Catalogul naţional al preţurilor medicamentelor). Amint már arról beszámoltunk, az a fránya árjegyzék akkor nem jelent meg, de igen az árszámítási módszert módosító és kiegészítő 2015/770-es egészségügy miniszteri rendelet. Annak kapcsán június 22-én egyébként sajtóértekezletet tartott Nicolae Bănicioiu tárcavezető, aki újólag ígéretet tett arra vonatkozóan, hogy július 1-jétől várhatóan 20 százalékkal fognak olcsóbbá válni a gyógyszerek.
[dropcap]A[/dropcap] múlt hét folyamán arról lehetett hallani, hogy körülményesen, nehézkesen halad az áraktualizálási folyamat, s annak kapcsán olyan értesülések is napvilágot láttak, miszerint megtörténhet, hogy egyes gyógyszerek akár meg is drágulhatnak. A minisztérium illetékesei viszont nem nyilatkoztak, az egészségbiztosítási pénztártól pedig olyan hírek szivárogtak ki, hogy amennyiben az egyik vagy a másik gyógyszer megdrágulna, akkor lesz lehetőség annak olcsóbbal való helyettesítésére.
Kedden, az esti órákban a Hivatalos Közlöny elektronikus kiadásában megjelent a 2015/810-es miniszteri rendelet, amely révén jóváhagyták a használatos, illetve forgalmazott gyógyszerek maximális árait. Azokét, amelyek szerepelnek az árjegyzéklistában, a már említett Canamed-ben.
A rendelet értelmében a katalógusban feltüntetett gyógyszerárak július 1-jétől hatályba is lépnek, és 2016. július 1-jéig maradnak érvényben. Továbbá utalás van arra is, hogy a katalógusban szereplő gyógyszerek árainak megállapításánál az ez évi költségvetés kidolgozásánál alkalmazott árfolyamot használták, azaz 4,42 lej/eurót. Ez a rendelet a Hivatalos Közlöny 472-es számában jelent meg, az árkatalógus pedig a 472 bis számában. Igen vaskos kötetről van szó, hisz 351 oldalt ölel fel a névjegyzék, s abban összesen 5168 gyógyszer van feltüntetve. A sorszámon kívül többek között abban szerepel a katalógusi kódszám, az adott gyógyszer azonosító kódja, a termék megnevezése, a gyártó megnevezése stb. stb. Ami pedig az árakat illeti: fel van tüntetve a termelői ár, az áfa nélküli maximális nagykereskedelmi ár és a maximális kiskereskedelmi ár (áfástól).
A földi halandó arról nemigen tud számot adni, hogy melyik gyógyszer ára tulajdonképpen hány százalékkal is csökkent, mert a katalógusban nem szerepelnek (nem is szerepelhetnek) az eddig hatályos kiskereskedelmi árak. Arról esetleg majd csak menet közben győződhetünk meg, amikor ismét vásárolunk az eddig használatos gyógyszerből. Egyébként azt maga a miniszter is elismerte, hogy az árak aktualizálásának konkrét eredményei majd a későbbiek során válnak ténylegesen kitapinthatókká. Hallani viszont arról, hogy a gyógyszerforgalmazók, a gyógyszertárak, azaz a piaci szereplők költségvetéseit majdhogynem feje tetejére állította a mostani áraktualizálás, illetve árcsökkentés. A Dona gyógyszertárlánc vezérigazgatója szerint például a költségvetés felülvizsgálata nyomán az elkövetkező időszakokban az eredeti előirányzatokkal szemben mintegy 15–20 százalékos bevételcsökkenésre lehet számítani. Amúgy a Dona-hálózat erre az esztendőre vonatkozóan 40 százalékos üzleti forgalomnövekedéssel számolt, most viszont az egész esztendőre vonatkozóan 20–25 százalékossal számolnak.
Hecser Zoltán