23. alkalommal szervezték meg az orvosnapokat: Eredmények bemutatása és szakmai fejlődés
Szakmai előadások hangzottak el
Pénteken és szombaton zajlott Csíkszeredában a 23. Erdélyi Orvosnapok rendezvénye, az Apáczai Csere János Pedagógusok Házában szakmai előadásokon és műhelymunkán vettek részt a megyebeli orvosok.
A Hargita Megyei Orvosi Kollégium által az Erdélyi Múzeum-Egyesülettel és a Kolozsvári Akadémiai Bizottsággal közösen, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségével megrendezett szakmai konferencia pénteki megnyitóján megemlékeztek a nemrég elhunyt dr. Borsa István bőr- és nemigyógyász főorvosról, aki kezdetétől szervezője volt a rendezvénynek. Dr. Bíró László, a kollégium elnöke nyitóbeszédében rámutatott, mennyire fontosak a hasonló rendezvények, a szakmai fejlődés, a tanulás, az új ismeretek. Mint kifejtette, úgy véli, a megyében ezen a téren szerencsések az orvosok, hisz sok szakmai rendezvény volt, új beavatkozásokat, új módszereket honosítottak meg a kollégák és érezhető a szakmai fejlődés. Az itt dolgozó orvosok létszáma is emelkedik, mindemellett azonban aggasztó és nagy kihívást jelent a következő öt évre az egészségügyi alapellátásban dolgozó orvosok átlagéletkora – jegyezte meg.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere, dr. Konrád Judit a konferencia megnyitóján hangsúlyozta, az intézmény nagy figyelmet fordít a tudományos rendezvényekre, hisz céljaik eléréséhez, a kettes kategóriájú kórház megvalósulásához oktatási és kutatói tevékenységre is szükség van.
– Utóbbi terén több síkon is van előrelépés: a kórház orvosai közül többen felvállalták ezt a munkát, és az elmúlt 14 hónap alatt közel negyven publikációt tettek közzé, konferenciákon mutattak be dolgozatokat, nemzetközi kiadónál megjelent sebészeti szakkönyv írásához járultak hozzá. Ugyanakkor orvosaink közül nyolcan vizsgáztak be a Pécsi Tudományegyetem doktori iskolájába és kezdték el a munkát – hangsúlyozta.
A továbbképzők fontosságát emelte ki köszöntőjében dr. Szilágyi Tibor, az Erdélyi Múzeum-Egyesület Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztályának elnöke is. Mint mondta, minden magyar nyelvű orvosi konferenciának, továbbképzőnek megvan a maga helye. Az orvosnapok előnye egyrészt, hogy a helyi előadók bemutathatják eredményeiket, másrészt pedig csapatépítő jellegű is, hisz az orvosok látják, hogy ki mivel foglalkozik, mivel kihez lehet fordulni – fejtette ki.
Pénteken és szombaton összesen húsz továbbképző kreditponttal elismert tudományos előadásokon és műhelymunkán vehettek részt az orvosok. Az előadók között ott voltak a csíkszeredai, székelyudvarhelyi, gyergyószentmiklósi, sepsiszentgyörgyi, marosvásárhelyi kórházak orvosai, de pécsi, budapesti és németországi szakemberek is. A műhelymunka keretében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházból az interneten élőben közvetített műtéteket is láthattak az érdeklődők.
R. Kiss Edit