Vidéki élet a város közelségében
Az utóbbi évben leginkább útépítésre pályáztak Csíkpálfalva községben. Ferencz Csaba polgármester fontosnak tartja a lakosság igényeinek felmérését, és aszerint szervezi meg a beruházásokat. Arra is figyelnek, hogy a község diákjai megfelelő körülmények között tanulhassanak, és nem feledkeznek meg a közösségi életről sem, hiszen a város közelségében igyekeznek megtartani a vidéki szokásokat.
Acsíkpálfalvi önkormányzatnál a beruházásokat a lakosok igényeire alapozták, mivel tavaly készítettek egy felmérést, és arra kérték a helyieket, hogy közöljék a község vezetőségével, milyen hiányosságokat látnak településükön, illetve az önkormányzati munkát is értékeltették. Ferencz Csaba polgármester szerint sokan visszajeleztek, ennek köszönhetően úgy fogtak neki a tervezésnek és a munkának, hogy pontosan tudták, mire van szükség a községben. Az igények között az utak aszfaltozása, mezei utak karbantartása, játszóterek létesítése szerepelt, ugyanakkor a közbiztonság megerősítését is kérték a lakosok az önkormányzattól.
‒ Az igazi közösséget nem olyan nehéz felépíteni, mint megtartani. A város közelségében vagyunk, és ennek előnye is, hátránya is van. Úgy próbálunk itt a közösségben megmaradni, hogy megőrizzük a települések vidéki jellegét – tette hozzá.
Fő az útépítés
A községben az utóbbi évben és idén az utak építésére tették a hangsúlyt, és ha a munkát befejezik, akkor a három falu útjainak 80-85 százalékán aszfaltburkolat lesz. Mint a polgármester részletezte, ez pontosan 5,4 kilométer korszerűsített szakaszt jelent, valamint födött árkok és kisebb hidak, átereszek készítését is. Elmondása szerint a munka nem úgy haladt idén, ahogyan kellett volna, mert az építkezési anyagok megdrágultak, és a beruházónak megoldást kellett keresnie erre a problémára. Hozzátette, hogy ezt a munkát remélhetőleg jövő őszre teljesen befejezik, és kihasználták az Anghel Saligny programmal nyílt lehetőséget is, pályáztak még három kilométer út építésére, így pár év múlva a község útjainak mintegy 99 százaléka aszfaltozott lesz. Az ingyenes telekkönyvezési program révén több mint 1500 telket jegyeztek be, és további 284 telekkönyv készítése még folyamatban van. Ezenkívül tavaly és az idén ősszel a mezei utakon földgyaluzással karbantartási munkát is végeztek. A polgármester azt is elmondta, hogy az Adi‒Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társuláshoz csatlakozva létrehoznának egy terelőutat, amely Csíkpálfalva alsó végét kötné össze a 12A jelzésű országúttal, amely a Gyimesekbe vezet. Mint mondta, a pályázatot már elfogadták, és az előtanulmányt is elkészítették, úgyhogy lassan, de biztosan haladnak a terv megvalósítása felé.
[caption id="attachment_138830" align="alignnone" width="1920"] Aszfaltozás az egyik utcában. Folyamatban a munka[/caption]
Figyelnek az iskolákra, közösségi terekre is
Az iskoláról sem feledkezett meg az önkormányzat, hiszen a Versenyképességi Operatív Programnak (POC) köszönhetően tableteket, laptopokat és okostáblát vásároltak a diákoknak és tanároknak. A polgármester elmondta, hogy a községben elemi és általános iskola is működik, a gyerekeket iskolabusszal szállítják. Állítása szerint a delnei és a pálfalvi iskolaépület tatarozásra szorul ‒ az idén a pálfalvi tanintézet kerítésének a teljes újraépítését támogatták ‒, így a következő lépés e két épület korszerűsítése lesz. Ugyanakkor mindhárom faluban van óvoda, és Delnén napközi otthon is működik, ezért a gyerekeknek mindegyik faluban, közterületen kültéri játszóteret szerelnek fel. Elmondása szerint a játszótér elemeit már megvásárolták, csak fel kell szerelni őket. Az Országos Befektetési Vállalatnál (CNI) meghirdetett bölcsődeépítési programra is jelentkeztek, mivel igény van egy kisebb bölcsődére a községben, amit a Pálfalva és Csomortán közötti részen építenének fel.
‒ Sok családban nincs nagyszülő, a gyerekek felügyeletét nem tudják megoldani, ezért szükség van egy kis bölcsődére. Az „Ép testben ép lélek” mondást szem előtt tartva, műgyepes minifocipályát építettünk tavaly, melyet az idén öltözővel bővítettünk. Ide kültéri fitneszgép is kerül – tette hozzá.
Az elmúlt időszakban Delnén új napközi, Csomortánban új kultúrotthon épült, felújítottak, átépítettek két kultúrotthont ‒ a delneit és a pálfalvit ‒, tatarozták a községi könyvtár épületét, és bővítették a könyvállományt is. A polgármester hozzátette, hogy a könyvtár amellett, hogy könyvkölcsönzésre alkalmas hely, közösségi térként is funkcionál, hiszen a könyvtárban különböző programokat, például gyerekeknek szóló foglalkozásokat szerveznek. Az önkéntes tűzoltócsapat felszerelését is bővítették, európai uniós pályázatból védőruhákat és különböző berendezéseket vásároltak. Mind a három településen működik önkéntes tűzoltó-alakulat, viszont a szertárak épületei tatarozásra szorultak: Delnén, Csíkpálfalván és Csomortánban is javítani kellett az épületeken, ezek korszerűsítése folyamatban van, az önkéntes tűzoltók kalákában folyamatosan dolgoznak.
A községi beruházások mellett támogatták az egyházakat is, Pálfalván ravatalozó épült, Csomortánban a ravatalozó és a templom alapját újították fel. Hosszú távú fejlesztésekhez elengedhetetlen a további konzultáció, folyamatban van Csíkpálfalva község 2021 és 2027 közötti fejlesztési stratégiájának kidolgozása, melyet szintén a helyi igények szerint készítenének el.
Összetartó vidéki közösség
A polgármester elmondása szerint sokan költöznek a községbe, hiszen Pálfalva, Csomortán és Delne is közel van Csíkszeredához, ezért a városiaknak ugyancsak vonzó mindhárom falu. Hozzátette, hogy mivel zsáktelepülésekről van szó, és mindenféle közművesítés megvan már, sokan választják új otthonuknak ezeket a helységeket.
‒ Figyelünk arra, hogy vidéki közösség maradjunk – szögezte le a polgármester.
Mint mondta, eleinte leginkább a falvak szélén épültek új házak, de most már egyre többen vásárolnak ingatlanokat a falu között.
‒ Attól féltünk, hogy elöregedik a faluközpont, de úgy tűnik, hogy nem így lesz. Fennmaradó telek vagy ház nem igazán van, mindig kerül gazda az üres telkekre – mondta.
Fontos számukra az, hogy összetartó legyen a közösség, ezért gyakran rendeznek olyan eseményeket, amelyeken kisgyermekek, fiatalok és felnőttek is részt vehetnek, továbbá szeretnék megőrizni a vidék nyugalmát is. Ferencz Csaba tapasztalatai szerint azok is bekapcsolódnak a falvak programjaiba, akik városról költöztek ki. Sokan aktívan részt vesznek a község életében, legyen szó rendezvényszervezésről vagy egyházi tevékenységről. Hozzátette, hogy nagyon érezhető volt a sok szigorítás és korlátozás egymástól elszigetelő hatása, de szeretnék, ha idén az adventi gyertyagyújtások megmozgatnák a közösséget. Karácsonyi vásárt is rendeznek a községben, ahova helyi termelőket hívnak meg, és a karácsonyfa-állítás is olyan közösségi élmény, ami emlékezetes a résztvevőknek. Érdeklődésünkre a polgármester közölte, hogy többek között van felnőtt színjátszó csoport, a fiatalabbaknak pedig néptánccsoportjuk is van. Hozzátette, hogy az egész Kárpát-medencében ismert már a Csíki Versünnep és a Székelyföldi Verstábor, melyet évente szerveznek meg. Továbbá Csíkpálfalva község ismét házigazdája lett az Ezer Székely Leány Napja rendezvénynek, ugyanis tavalyelőtt ‒ Delne település révén ‒, tavaly és idén is rájuk hárult ez a feladat.
‒ A találkozó mindig megmutatja, hogy mennyi érték van a faluban. Többek között előkerültek régi népviseletek és a tenni akaró emberek is – fűzte hozzá.
A polgármester rámutatott, hogy nem egyszerű összehangolni három falu igényeit, és a közösségi életet sem könnyű így megszervezni, de jó munkacsapattal, jó önkormányzattal rendelkeznek, így könnyebb dolgozni, szervezni. Mint mondta, eddig mindhárom faluban külön ünnepelték a búcsút, és ennek apropóján a falunapokat is, de ez sok időt és energiát vett igénybe, ezért idéntől már községi napokat szerveznek, amelynek minden évben más-más falu a házigazdája, körforgásos alapon. Az első Csíkpálfalva volt, és úgy tűnt, az embereknek tetszett az ötlet. A polgármester szerint ilyenkor az a legfontosabb, hogy minden helyi legyen: a meghívott fellépők, a vásárokon a termékek és a termelők.
[caption id="attachment_138829" align="alignnone" width="2560"] Bográcsozás a községi napokon. Közös ünnep[/caption]
Vendégcsalogató
Csomortánban tavaly tették le egy kis wellnessközpont alapkövét. Mint a polgármester részletezte, már több éve elindították a folyamatot, de különböző okok miatt csak most tudták elkészíteni a kivitelezési tervet. Mindezt kormánypénzből finanszírozzák, a CNI-nél pályáztak.
A polgármester kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy igyekeznek kihasználni azokat a község turisztikai lehetőségeit. Csíkpálfalvához közel van Csíksomlyó, így egyre többen adnak ki szobákat vendégeknek, és több panzió is működik a községben. A polgármester elmondása szerint a Mária út áthalad a községen, a delnei Szent János-templom pedig olyan érték, látványosság, amelyet sokan látogatnak, és a templom szomszédságában azok a tószemek találhatók, amelyek a kéklő mocsári békák egyik párzási helye tavasszal. Hozzátette, hogy a Szellő-tető is egyre látogatottabb hellyé válik, és Csomortánban a Kárpátok őre szobornál minden évben megemlékeznek a pozsonyi csatáról.
A polgármester fontosnak tartja a közmunkákat, mert ha a közösség együtt épít, együtt valósítja meg és használja a közösséget szolgáló dolgokat, jobban odafigyel egymásra, a környezetére, az életterére.
‒ Erre emlékeztetjük közösségünket, együtt példát mutatva, hisz ahogy a mondás tartja, a világot a példamutatásod változtatja meg, nem a véleményed ‒ fejtette ki az elöljáró.
Péter Ágnes