Útmutatás az energiaárak terén Gyergyóban
Elsősorban a vállalkozók kérdéseinek megválaszolására hívta meg a gyergyószentmiklósi székhelyű ARBOR Vállalkozók Szövetsége az Országos Energiaszabályozó Hatóság alelnökét, Nagy-Bege Zoltánt. A csütörtöki megbeszélést követő sajtótájékoztatón a magánfogyasztókat érintő kérdésekre is válaszolt az alelnök.
A villamos energia árának drasztikus emelkedésére panaszkodnak a gyergyói térség vállalkozói. Az befolyásolja a cégek jövőjét, a termékeik előállítási árát, és ki fog hatni a fogyasztói árakra is, sokan tehetetlennek érzik magukat – vázolta Barabás Csaba, a vállalkozói szövetség vezetője. Ezért egyeztettek a többi vállalkozószervezettel, próbálnak megoldásokat találni. Körvonalazódik, hogy több szervezet együtt, tőzsdén megvásárolná az áramot és továbbadná a tagságnak.
– Azért hívtuk meg Nagy-Bege Zoltánt is, hogy magyarázza meg, mi történik a piacon, milyen lépéseket lehet tenni, ha valaki áremelésről kap értesítést, és egy prognózist is kértünk – mondta el Barabás Csaba.
Nagy-Bege Zoltán ismertette, egyrészt a kereslet megnövekedése, másrészt az Európai Unió klímapolitikája okozza az áremelkedést.
– A kilencmillió lakossági fogyasztóból ötmilliónak már szabadpiaci szerződése van, ez alapján feltételezzük, hogy tudják, mennyi időre és milyen árról szól. A fennmaradó négymillió fogyasztó továbbra is az egyetemes szolgáltatói árat kapja, az hat hónapra van megszabva. Tehát ezek a fogyasztók leghamarabb januártól számíthatnak ármódosításra. Ezt ráadásul a tervezett módosítás előtt két hónappal közölnie kell a szolgáltatónak, így marad idő áttérni más szolgáltatóhoz, ha nem megfelelő az ajánlat – vázolta Nagy-Bege.
Földgáz esetén 2,2 millió fogyasztónak nincs szabadpiaci szerződése, számukra június végéig ugyanannyi marad a szolgáltatás ára. Tapasztalják, hogy egyes szolgáltatók próbálnak még árat emelni ilyen esetben is, valamennyi ilyen jellegű panaszt alaposan kivizsgálják, átfogó ellenőrzést is végeznek.
Barabás-Pál Hajnalka