Tenni akarással az egyházközség szolgálatában
Kettős ünnepségre gyűlt össze tegnap az oklándi unitárius közösség: Bartha Dénes leköszönő gondnoknak, Lajtai Rozália jegyzőnek, Golicza János, Szolga Balázs és Elekes Zoltán presbitereknek köszönték meg áldozatos munkáját, ugyanakkor a nemrég teljesen felújított Balázs Ferenc Ifjúsági Házat is felavatták.
Tegnap délben a gyönyörűen felújított oklándi unitárius templomban istentisztelettel indult a meghatóan szép ünnepség, ahol Benedek Mihály lelkipásztor arról beszélt az egybegyűlteknek: két ünnep – áldozócsütörtök és pünkösd – közötti időszakban vagyunk, és két évezreddel ezelőtt ezekben a napokban lobbant lángra a tanítványok életében a halványan pislákoló lélek parazsa, és pünkösd ünnepén magasra lángolva, megerősödött hittel, meggyőződve, erős akarattal tették azt, amit elvárt tőlük a gondviselő Isten, a jézusi eszme.
Köszöntötte ugyanakkor azokat az egyházközségi tagokat, akik hosszú éveken, évtizedek során szolgálták az egyházközséget, és ebben a szolgálatban jelen volt az önzetlenség, a feltétel nélküli odaadás, jó szándék, nemes lélek, tenni akarás, cselekvőkészség és az eredmény.
A hetven éve konfirmáló és hatvan éve a katonaságból leszerelt Bartha Dénes gondnokot Kelemen Éva tiszteletes asszony köszöntötte. Háláját fejezte ki a családjuk iránt érzett mély, őszinte szeretetért és a negyedszázados szolgálatért.
– Igazi szolgálat volt ez, hisz egy egyházközség történetének olyan korszakát zárjuk, ami talán sokáig emlékezetes marad. Nagyon sok minden történt ez idő alatt: felépült a malom, a pékség és az ifjúsági ház másodszor esett át javításon, ravatalozó épült, a kántori lakás, a lelkészi lakás tetőtere és a lelkészi csűr megújult, és nem utolsósorban a templom és környezete az Erdélyi Unitárius Egyház egyik legszebb templomává alakult át. Az épületek felújítása mellett a lelki-szellemi gyarapodás is számottevő volt: rendszeres programok, események, testvértelepülési és -gyülekezeti látogatások, közös kirándulások. Mindezek szervezésében ott volt a közös munka, a lelkész, a gondnok és a gyülekezet közös munkája – fogalmazott Kelemen Éva.
Az ünnepségre Bálint Bencédi Ferenc unitárius püspököt is várták, aki betegség miatt kénytelen volt lemondania útját, ezért felkérésére Székely Kinga Réka homoródszentpéteri lelkész olvasta fel üdvözlőszavait.
[caption id="attachment_120429" align="aligncenter" width="2016"] Meglepetésként érte a kitüntetetteket az elismerés[/caption]
Játszótér és közösségi ház
Az ünnepség a templom szomszédságában lévő ifjúsági ház udvarán folytatódott, ahol Szabó Zsolt teológushallgató az ifjúsági ház történetét foglalta össze. Megtudtuk, hogy az 1941-ben épült ház a szövetkezeti csoportok székházaként működött, és annak idején egy nagyobb, illetve egy kisebb termet fogalt magába. Itt tevékenykedett a Nőszövetség is. 1949 után államosították, a kollektív idő alatt sokáig műtrágyaraktárként használták a nagyobb termet, a kisebbik pedig tejbegyűjtő központként működött. Az épület időközben lepusztult, 1990 után visszaadták az egyházközségnek használatba, majd a székelyudvarhelyi tejbegyűjtő központ bérelte 1994-ig az első termet. Az időközben hozzátoldott hátsó szoba, valamint a középső nagy terem jobb sorsra várt.
1995-ben Kelemen Levente lelkész első testvérgyülekezeti látogatása után kezdődött a ház életének új korszaka. Máthé Anna és férje, Alan Foss akkor négyszáz dollárt adományoztak felújításra. Kelemen Levente lelkész összegyűjtötte a fiatalokat, és közmunkával elkezdték javítani a középső termet. Katharina Furhmann és Hendrik Bartelt németországi önkéntesek a középső terembe villanyt szereltek, majd a fiatalok a hátsó szobából konyharészt alakítottak ki. Az építéshez szükséges anyagokat megvásárolták, a munkát helyi mesterek irányítása alatt a fiatalok végezték.
1996-ban az Illyés Közalapítvány pályázatot hirdetett egyházi épületek felújítására, az ekkor nyert pénzből megújult a ház, a hátsó felében konyha, fürdő készült, a tetőtérben két vendégszobát alakítottak ki, a tetőzet és a teljes külső rész javítása is megtörtént. A ház azóta az oklándi egyházközség talán leginkább kihasznált épülete. 1997-ben az Unitárius Egyház itt tartotta első Szórványtáborát.
1998-ban vette fel a Balázs Ferenc nevet dr. Szabó Árpád püspök, a helyi közösség és a népes testvérgyülekezeti képviselők jelenlétében. Itt kapott helyet az Aratás Reménysége Alapítvány és a Rika Kistérségi Társulás is. 1998-tól kezdve nyaranta kézművestáborokat tartottak a Kuckó Egyesülettel közösen, a Peace Corps Oklándon tartózkodó önkéntesei angoltáborokat szerveztek, fogadták a Veres Péter testvériskola évente Oklándra látogató diákjait. Télen a Nőszövetség tagjai hetente varrókört tartottak, de a Vasárnapi Iskola is itt szervezte meg rendszeres foglalkozásait. Egyházközségi összejövetelek, szeretetvendégségek helyszíne volt gyakran.
2019-ben kezdődött el a ház nagyszabású javítása, amely először a Helyi LEADER Akciócsoporttól nyert pályázat által eszközökkel – fénymásoló, hangfalak, projektor, székek, asztalok, konyhabútor, konyhai gépek – gazdagodott, illetve a ház udvarára egy játszótér is elkészült.
[caption id="attachment_120430" align="aligncenter" width="2016"] Felavatták. A helyi közösséget szolgálja az új ingatlan[/caption]
2020-ban a templomfelújítás után a magyar kormánytól, a Bethlen Gábor Alaptól nyert pályázatokból, sok közösségi munkával a ház teljesen megújult. Lebontásra került a régi konyha, fürdőrész és ennek helyére egy tágasabb konyha, két fürdő készült el, a tetőtérben egy újabb szobát sikerült kialakítani. A ház előtti bejárati részt térkővel rakták ki, elkészült a kerítés, és a játszótér zöldövezettel bővült.
Az ünnepségen jelen lévő Fodor Tamás igazi példaértékű munkának nevezte a közösségi összefogás eredményét.
– Ami a legfontosabb, hogy értékmentő tevékenység zajlott, hiszen a régi épületeket sikerült visszahozni eredeti, vagy talán még szebb állapotukba és visszaadni igazi értéküket, hogy közösségi térként lehessen használni. Jó visszamenni oda, ahol élő közösség van, és ebben nagyon sok munkája van a néhai Kelemen Levente lelkésznek, aki évtizedeken át dolgozott azért, hogy tervei valóra válhassanak – mondta a konzul.
Sorbán Enikő népdalénekes, a gyerekkórus és a rezesbanda előadása tette ünnepibbé a lélekemelő eseményt, amely szeretetvendégséggel zárult.
Nagyálmos Ildikó