Tanulják a szociális vállalkozás indítását
Négy ország hatvan fiatal résztvevője tölti a hetet Csíkszeredában, hogy a szociális vállalkozások indításának mikéntjébe nyerjen bepillantást, illetve más kultúrájú emberekkel ismerkedhessen. Utóbbinak van egyelőre nagyobb sikere, hiszen az olasz, angol, török és székely fiatalok az eddigi csapatépítőkön a kommunikációs nehézségeket leküzdve ismerkednek egymással és környékünkkel.
[caption id="attachment_37971" align="aligncenter" width="2592"] Egymással és a természettel ismerkednek a fiatalok. Érintkező fotó: Spektrum Oktatási Központ[/caption]
Az Erasmus Plus program keretében zajló tábort a csíkszeredai székhelyű Spektrum Oktatási Központ szervezi az Apáczai Csere János Pedagógusok Házában. Lázár Csilla, a tábor egyik szervezője ismertette lapunkkal az első alkalommal megszervezett tábor koncepcióját. Négy csapatot alakítanak ki a fiatalok, amelyekben a tábor végére egy-egy vállalkozásprojekt készül el. A tábor különlegessége az, hogy a részt vevő diákok mind olyan intézményeknek a diákjai, amelyekben jobbára csak elméleti oktatásban részesülnek, a tábor ehhez kiegészítésként gyakorlati jellegű oktatást nyújt.
– A szociális vállalkozások a civilszervezetekhez hasonló célokkal működnek, azzal a különbséggel, hogy azok profitot is termelnek, amelynek aztán 80 százalékát jótékony célra visszaforgatják a társadalomba. A tréning anyagát a Csíkdánfalván élő oktatási szaktanácsadó, Andy Hockley állította össze a csapatoknak az alapján az igényfelmérés alapján, amelyet a partnerek előzetesen leközöltek – mondta Lázár Csilla.
Kedden, a tábor első napján Tusnádfürdőre látogattak a csapatok, és a Viața Corporate Adventure nevű szervezet segítségével olyan szabadtéri feladatok elvégzésére ösztönözték őket, amelyek a kapcsolatteremtést, a kommunikációt, a kölcsönös bizalom kialakulását segítették elő.
A Sapientián tanulókból álló csoport tagjai tanulságosnak nevezték a tréninget, a kulturális sokszínűség ragadta meg őket a leginkább. Kiemelték, hogy minden ország csapata nagyon nyitott minden újdonságra, az ismerkedésre, még akkor is, ha gyakran ütköztek nyelvi akadályokba. Meglátásuk szerint az olaszok a legnyitottabbak, az angolok „lazák és mégis határozottak”. A külföldi diákokat a friss levegő, valamint a táj szépsége nyűgözte le.
Az angol csapat trénere, Lynn kiemelte annak fontosságát, hogy a kommunikáció a nyelvi akadályok ellenére is jó működik a csapatok között, és a keddi fizikai kihívások teljesítésével is rengeteget tanultak önmagukról. Fatih, a török csapat vezetője elmondta, hogy az ő diákjai eddig még nem jártak külföldön, ezért nekik számos újdonságot tartogat a tábor. Az szocializálódás új módjaival ismerkednek, de az is újdonság számukra, hogy kint a természetben zajlanak bizonyos tevékenységek, a módszer Törökországban ugyanis nem igazán elterjedt.
A trénerek egyetértenek abban, hogy a tábor előnye az, hogy az akadémiai jellegű oktatáson túl másfajta képzési technikák révén tanulnak a diákok többek között a csapatépítésről, a vállalkozói szellemről, szociális kompetenciájuk fejlesztéséről, valamint a vezetői szerepkörről.
A tábor szombaton zárul, amikor is a hozzávetőleg 15 fős csapatok bemutatják azokat a szociális vállalkozás elindítását tartalmazó projekteket, amelyeken jelenleg is dolgoznak. A projektek várhatóan a sporttevékenységekhez kötődnek.
Márk Boglárka