Szűk körben adták át a díjakat
Csíki geológust is díjazott idén Jánosi Csaba személyében az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület. A díjkiosztó gálán csak a díjazottak vehettek részt: református áhítat keretében adták át a EMKE díjait szombaton, a kolozsvári Kétágú templomban.
Jánosi Csaba csíkszeredai geológust Kőváry László-díjjal jutalmazták a Székelyföld borvízkincsének háromkötetes összefoglalásában elért eredményei elismeréseként, ismeretterjesztő írásai, valamint az ország első borvízmúzeumának létrehozásában kifejtett tevékenységéért.
A díjkiosztón előbb dr. Szé-
man Péter, az EMKE elnöke köszöntötte a jelenlévőket, majd Széman Emese Rózsa kutató elmondta: 1992 óta osztja ki az EMKE a közművelődés, kultúra, művészet legkülönfélébb területén kiemelkedő tevékenységet végző személyeknek a díjakat, ezáltal elismerését fejezi ki az egyesület azoknak, akik a szakmájukban, közéleti munkásságukkal, emberi magatartásukkal jelentős érdemeket szereztek. Emlékeztetett: az EMKE elnökségének 2015-ös döntésének értelmében a tizenhat díj közül évente legfeljebb tizenkettő adható át, ebben az évben pedig tizenegy díjat osztottak ki ‒ az egyesület ezzel hangsúlyozza a díjak fontosságát. A díjak egy szoborból és oklevélből állnak: a szobrok Venczel Árpád szobrászművész és restaurátor Parasztmadonna című alkotásának kisebbített változatai, az oklevelet pedig Venczel Attila díszlet- és jelmeztervező készíti Imets László festő, grafikus tervei alapján.
A díjkiosztó gálán kalotaszegi zene is felcsendült: Szakács Imelda énekelt, valamint Katona Péter hegedűn, Farkas Loránd brácsán, Mezei Karsa pedig bőgőn játszott.
Jánosi Csaba geológus munkásságát Zsigmond Enikő geológus méltatta, aki szerint az Alcsíkról Kolozsvárra szegődő fiú konokul kitartott választott útja mellett. Ma a nyugdíjba vonult geológus kerámiakészítéssel foglalkozik Csíkszeredában, továbbá a Csíki Természetjáró és Természetvédő Egyesület elnöke (CSTTE). Zsigmond Enikő szerint geológusból lett keramikus, illetve természetvédő. Felidézte: Jánosi Csaba alapította meg a Csomád–Bálványos Kistérség Társulást ‒ amely ma már Kovászna és Hargita megye önkormányzatainak hatáskörébe tartozik ‒, illetve az ő kezdeményezésére kezdődött a Csíki Zöld Füzetek kiadása is. Emellett jó ismerője Székelyföld borvizeinek, gyógyfürdőinek: ezekről háromkötetes írása jelent meg. Az ő nevéhez kapcsolódik továbbá a 2000 és 2010 közötti fürdőkalákák megszervezése a fürdők felújítása érdekében, és a tusnádfalui borvízmúzeum létrehozása is.
‒ Ilyen az én fogadott fiam, akit még az egyetemi évei alatt a szívembe zártam, amikor először jött hozzám borvizes anyagokért az államvizsga megírása kapcsán ‒ tette hozzá Zsigmond Enikő.
A díjkiosztón Bányai János-díjjal dr. Dimény Attila muzeológus munkásságát jutalmazták, Janovics Jenő-díjjal Bálint Zsigmond fotóművészt, Kallós Zoltán-díjjal Feketelaki Tibort és dr. Székely Melindát, Kovács György-díjjal Nagy Csongor Zsolt színművészt, Gr. Kun Kocsárd-díjjal Böjte Csabát, Monoki István-díjjal Kiss Lászlót, Nagy István-díjjal Nagy Éva Vera zenetanárt, Spectator-díjjal Szokoly Elek közírót, Szolnay Sándor-díjjal Unipán Helga képzőművészt és grafikust, Vámszer Géza-díjjal pedig Széman Rózsát tüntette ki az Egyesület.
Életműdíjban Bágyoni Szabó István költő, író, Bodor Ádám író és Muzsnay Árpád művelődésszervező, tanár, újságíró részesült.
Kiváló közművelői oklevélben Henter György református lelkipásztor, Papp László római katolikus pap, Szabó Ákos római katolikus plébános, Gudor Kund Botond református esperes-lelkipásztor, Székely Zoltán Márton és Székely Anna-Eli lelkipásztor-diakónus házaspár, a Búzavirág Néptáncegyüttes, valamint Tóth Guttman Elemér elektromérnök részesült. Mecénás-oklevéllel Rusz Sándor vállalkozót és dr. Magya-
ry Előd fogorvos-tanácsost ismerték el.
Péter Ágnes