Szervezeti együttműködéssel dolgoznak érte - A drogprevenció nálunk is egyre indokoltabb
A kábítószer-fogyasztással kapcsolatos félelmekről azt gondolhatnánk, hogy Hargita megyében nem megalapozottak, hiszen nincsenek nekünk nagyvárosaink, nincs itt akkora „felvásárló erő”, amely el tudná tartani a drogkereskedőket. Ne legyenek illúzióink, ma ugyanis a megyeszékhely szórakozóhelyein, ha nagyon akarjuk, akkor szert tehetünk a szerre – ismertette Alexandra Maria Ţifrea, a Hargita Megyei Drogprevenciós Központ vezetője a Prefektusi Kollégium tegnapi ülésén.
[caption id="attachment_53873" align="aligncenter" width="2600"] Alexandra Þifrea. Nem akar megijeszteni, de elővigyázatosságra int Fotó: László F. Csaba[/caption]
A drogprevenció legfontosabb célja olyan egészségszemlélet kialakítása, amelynek hatására az érintettek visszautasítják a kábítószereket. Nagyon fontos, hogy a célszemélyek hiteles tájékoztatást kapjanak a különböző drogokról, az egészségügyi károkról. A szerek negatív hatása mellett meg kell említeni nekik a drogfogyasztáshoz kapcsolódó kellemes érzéseket, a kábítószer pillanatnyi pozitív hatásait is, hogy a probléma minden aspektusával tisztában legyenek. A korai stádiumban lévő eseteket gyorsan, hatékonyan kell megoldani, hogy a szerfogyasztókat megóvják, segítséget nyújtsanak nekik abban, hogy a lehető legkisebb egészségi, pszichológiai és társadalmi károkat szenvedjék el. Vagyis ha valaki például heroint használ, annak meg kell ismerkednie azzal, hogy milyen módon kerülheti el a HIV-fertőzést, valamint más, vérrel terjedő betegségeket.
– Fontos, hogy a használók tisztában legyenek tetteik, szerhasználatuk következményeivel, lehetőségeikkel és egyéb, a kábítószerekhez kapcsolódó kérdésekkel. Ezzel nemcsak önmagukat óvhatják meg, hanem a társadalom többi tagját is – mondta Alexandra Maria Ţifrea a Prefektusi Kollégium tegnapi ülésén. – A drogprevenció célja azonban nemcsak ebben merül ki, hiszen a fogyasztók gyógyítása, illetve a leszokott, vagy szermentes droghasználók visszaesésének megakadályozása, visszaillesztése a társadalomba is fontos tevékenység.
Hargita megyében 2014 és 2016 között a megyei drogprevenciós központ fontos munkát folytatott annak érdekében, hogy a drogozás, cigarettázás és alkoholfogyasztás káros hatásairól minél több fiatal szerezzen tudomást. Mint a központ vezetőjétől megtudtuk: a két éven át tartó kampány részeként nemcsak tudatosító munkát, hanem a függőséggel küszködők folyamatos ellátását is magára vállalta a központ, ez azt jelenti, hogy az érintettek orvosi, pszichológiai és szociális segítséget is kaptak.
Az iskolai megelőző tevékenységben tavaly a 12–14 éves korosztály számára 35 osztályban 92 tanóra formájában 100 tanár és szakember segítségével tartottak rendhagyó foglalkozásokat. Ez azt jelenti, hogy több száz gyermek kapott megfelelő információt a különböző tudatmódosító és egészségre káros szerek hatásairól a megye minden városában és számos községében.
A drogprevenciós központ munkája nem áll meg az iskolákban, a családok számára is több alkalommal szerveztek ezzel kapcsolatos előadásokat, foglalkozásokat különböző civil szervezetekkel, valamint az egészségügyi igazgatósággal együttműködve.
A központ foglalkozik továbbá a kábítószer-kereskedelem visszaszorításával is. Amint Alexandra Maria Ţifrea elmondta, folyamatosan dolgoznak azon, hogy leleplezzék azokat az útvonalakat, amelyeken a drogok eljutnak Hargita megyébe. Ebben a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT), valamint a Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat munkáját is segíti a központ. A két bűnmegelőzési szervezet 42 ezer lej értékben foglalt le kábítószert Hargita megye területén 2014 és 2016 között. Hargita megyébe főként Magyarországról érkeztek és érkeznek drogszállítmányok.
Márk Boglárka