Szelektív gyűjtés
Vannak dolgok, amit nem értek, mint például a szelektív hulladékgyűjtést. Minden vidéki településen megvannak az időpontok, hogy mikor jár el a szemeteskocsi, illetve mely napon lehet kitenni a szelektíven gyűjtött hulladékot. Én is bőszen mindig, ami szelektív hulladék, igyekszem külön zsákba gyűjteni, és nem egy helyre tenni a háztartási hulladékkal, sőt a szelektíven gyűjtött palackokat, dobozokat stb. ki is szoktam mosni, merthogy valahol olvastam, hogy úgy kellene igazából.
Erre fel mit tapasztalok egy ideje? Azt, hogy a szelektíven gyűjtött szemetemet egybeöntik a háztartási szeméttel, és vígan mennek tovább, mintha mi sem történt volna. Holott korábban, pár hónappal ezelőtt, még külön járt az a kocsi, amely a háztartási hulladékot vitte el, és külön az, amelyik a szelektíven gyűjtött hulladékot.
És még ezek után jöjjenek és mondják el, hogy hű de vagány külön gyűjteni a szemetet, és hogy ez kell ahhoz, hogy felzárkózzunk Európához... Európa jobb helyein mindent külön gyűjtenek a kartontól, a palacktól, a fémtől, az üvegtől kezdve az egyszerű sima papírig. És ha rosszul válogatod, akkor képesek szétszedni a pakkot és esetleg utánanézni annak, hogy ki gyűjtötte rosszul, hogy másnap visszamenjenek és a büntető cetlit kiosszák. Példának okáért Brüsszelben így működik.
De itt fordítva kellene működjön egyelőre, hisz az ezzel foglalkozó cég, vagy annak alkalmazottai nem végzik megfelelően a dolgukat. Bár, ha jól tudom, akkor Románia egy bizonyos százalékot el kell érnie 2020-ig, hogy mennyi kell legyen a szelektíven gyűjtött szemét. Épp ezért most vezették be, hogy a szeméttelep-lerakókon mekkora rész lehet háztartási hulladék, és ennek be nem tartása büntetést von maga után. Pontosan a szelektív hulladékgyűjtést helyeznék előtérbe.
Darvas Attila