Sakksuli (366.)

Belföldi sakkhírek Március 2–10. között Olănești ad otthont a felnőttek egyéni nyílt bajnokságának. A férfiak 51 fős foghíjas mezőnyében csak 3 nagymester és 3 nemzetközi mester vállalta a játékot, a 22 fős női mezőnyben 4 GM és 2 IM játszik, Bulmaga nem ült asztalhoz. A két bajnokság összdíjalapja 25 ezer lej, a férfi bajnok 4000 lejt tehet zsebre, a női győztes ennek csak felét. Az 50 éves korában elhunyt Cristina Foișor nagymesternő családja a legszebb játszmáért 1000-1000 lej jutalmat kínált fel. A Román Sakkszövetség ezer euróval támogatja a bajnokok skopjei Eb-részvételét. A szövetség éves gyűlésére március 17-én kerül sor Bukarestben. A korcsoportos román bajnokságot az Olt völgyében, Căciulatán rendezik április 14–25. között. A Petőfi Napok sakkversenyt március 14-én 9 órától két csoportban (IV. o. és VIII. o. alatt) rendezik a csíkszeredai Petőfi Sándor iskolában. Kitekintés a sakkvilágba A sci-fibe illő kazah fővárosban, Astanában zajlik a csapat-világbajnokság. A 10 csapatos, 4 táblás női mezőnyben a magyar lányok is asztalhoz ülhettek a legutóbbi sakkolimpián elért kitűnő eredményüknek köszönhetően. Az Aeroflot tornát a 42 éves észt Kulaots Kaido (2542) nagymester nyerte. A budapesti Tavaszi fesztivál tavalyi győztese nagymesterek ellen 7 pontot (5 győzelem és 4 döntetlen) ért el és 38 Élő-pontot nyert. A német Bundesligában 10 forduló után a sokszoros bajnokcsapat OSG Baden-Baden és az SG Solingen áll az élen 18 ponttal a 17 pontos SV Hockenheim előtt. A nagyágyúkkal tűzdelt Baden-Baden (Rapport Ricsi csak a 7. táblás!) a hétvégi tripla fordulóban csak döntetlent játszott a Hockenheim és a Viernheim ellen, a Deizisaut is csak 4,5–3,5 arányban tudták felülmúlni, mert Lékó nyert Caruana ellen. Tanulmány Gyalogelőnyben van sötét Ladislav Prokes 1941-es tanulmányában, de gyalogja káros bábnak bizonyul és világos mattot ad a tábla szélére szorult királynak: 1.Be7+ Ka8 (1…Ka6 2.Kc5+! Ka5 3.Ba7 matt.) 2.Be8+ Bb8 (2…Ka7 3.Bg7+ Ka6 4.Ba8 matt.) 3.Kc7!! Be8 4.Ba6 matt. Biró Sándor