Sakksuli (302.)

Sakk Bundesliga A német Bundesligában 6 győzelemmel (12 ponttal) az OSG Baden-Baden és az SG Solingen vezetik a 16 csapatos mezőnyt a 10 pontos SV Verder Bremen előtt, mely a 6. forduló rangadóján 4,5–3,5 arányban nyert a Lékóval felálló Deizisau ellen. Az Ingolstadt/Freising Kreisligában vasárnap a bajor csapatom 5,5–2,5 arányban nyert az SC Eichstaett ellen. A 3. táblán Siegfried Schmid (1948) 9 lépésben bemattolta Wolfgang Schandl (1811) királyát. Schandl – Schmid Budapesti csel 1.d4 Hf6 2.c4 e5 (Felkészüléssel leptük meg az ellenfelet.) 3.de5 He4 (Fajarowicz-változat, 3...Hg4 a gyakoribb.) 4.a3 a5!? (4...b6 5.Vd5 Hc5 6.Va8 Fb7 7.Va7 Hc6 és a vezér épp az a3-gyalog miatt nem térhet haza, 8.Vb7 Hb7 elég anyagot kap a vezérért, de a sakkprogramok sötét kis előnyét adják.) 5.Hd2 Hc5 6.b3 Hc6 7.Fb2 Ve7 8.Hgf3 d6 9.ed6?? Hd3+ „folytott-matt”. A Kiss testvérpár újabb sikere Vasárnap Mikulás-kupával díjazott sakkversenyt rendezett a marosvásárhelyi Iskolás Sport Klub, melynek 8 éven aluli 10 fős csoportjában a fiúk ellen küzdve jól szerepelt a gyergyóalfalvi Sövér Elek Szakközépiskola (igazgató Köllő Sándor) két diákja. A 9 éves Kiss Hanna a lányok díjazásában az 1. helyen végzett, 7 éves testvére, Kiss Abigél pedig a 3. helyet szerezte meg. A Kiss lányok a korondi Kerámia SE-nél kezdték a leigazolt sakkpályafutást, édesapjuk, Kiss Arnold türelmes oktatásával az idén már több mint 20 serleget és érmet szereztek. Hanna októbertől a marosvásárhelyi ISK-t erősíti, melynek színeiben rögtön két bronzérmet szerzett a vegyescsapatok országos bajnokságán. Novemberben Brassóban a Firescu-emlékverseny 12 éves csoportjában 2 ország 71 sakkozója küzdött, Hanna az 1. helyen végzett, Abigél pedig 4. lett. December 2-án „hazai pályán” rendezett rapidversenyt is Hanna nyerte. Carlsen nyerte a Grand Chess Tourt Londonban a 9. Chess Classic tornán Caruana diadalmaskodott, mert a rájátszásban 2,5–1,5 arányban verte Nepomniachtchit. Összesítésben a Grand Chess Tour 2017 tornát és a 245.417 dollárt viszont Magnus Carlsen nyerte. Tanulmány Ladislav Prokes 1930-as tanulmányában világos futó a főszereplő, majd a vezér learatja a babérokat : 1.Va3+! Kd4 2.Vb4+! Ke5 (2...Ke3 3.Fg5!! Vg5 4.Vd2+ lenyeri a vezért.) 3.Fg3!! (Ráterelés.) Vg3 4.Vb8+ és vezérnyerés. Biró Sándor