Rajt az 1. ligában

Szokatlanul korán kezdődik idén a román labdarúgó-bajnokság élvonalának küzdelme. Ez köszönhető annak is, hogy a Román Labdarúgó Szövetség átalakította a lebonyolítási rendszert. A szezon felvezetéseként a Marosvásárhelyi ASA begyűjtötte a Szuperkupát. [caption id="attachment_6041" align="aligncenter" width="600"]Szuperkupa-győzelemmel búcsúzott Dan Petrescu Szuperkupa-győzelemmel búcsúzott Dan Petrescu[/caption] [dropcap]V[/dropcap]éget ért a nyári vakáció a román labdarúgó-bajnokság élvonalában szereplő klubok számára, hiszen ma két összecsapással elkezdődik a pontvadászat. Az alig egy hónapos szünetet követően új lebonyolítási rendszerben kezdenek neki az új idénynek a klubok. A 14 csapatosra szűkült bajnokság esélyeseit nehéz lenne megítélni. Több klub csődeljárás alatt van, illetve bizonytalan az anyagi hátterük is. A szezont a Petrolul Ploieşti és a Kolozsvári CFR hat-hat pont levonással kezdi, miután a licencadó bizottság bizonyos előírások be nem tartása végett büntette a csapatokat. Mindkét klub a Nemzetközi Sportdöntőbírósághoz fordult jogorvoslatért, ám a tárgyalás időpontját még nem tűzték ki. A szezon felvezetéseként szerda este Konstancán rendezték a Szuperkupa-döntőt, ahol a Bukaresti Steaua és a Marosvásárhelyi ASA mérte össze tudását. Az első félidőben jobbára a fővárosiak akarata érvényesült, ám a vásárhelyi védelem jól zárt. A második félidőre változott a játék képe, és az ASA bátrabban lépett fel, aminek a 63. percben lett meg az eredménye Axente gólját követően. A gól után a vásárhelyiek újfent visszaálltak és kivédekezték a hátralevő perceket és ezzel történelmük első trófeáját nyerték. A találkozót követően Dan Petrescu hivatalosan is bejelentette, hogy távozik az ASA kispadjáról. Helyét Vasile Miriuţa veszi át. Az új bajnoki rendszer A 26 fordulós alapszakasz után az első 6 helyezett a play offban (10 forduló), a 7–14. helyezettek pedig a play outban (14 forduló) folytatják. A szezon végén a 13. és 14. helyezett kiesik, a 12. osztályozót játszik a Liga 2 harmadik helyezettjével. A play out során minimum 15 pontot kell szerezniük a csapatoknak, ellenkező esetben levonással kezdik a következő szezont. A cél az volt, hogy minimalizálják a kiesés elleni harcban nem érintett klubok bundázási lehetőségeit. A csapatok keretében legalább két saját nevelésű játékosnak (aki 15–21 éves korában legalább három szezonban az adott klub játékosa volt) és további hat országon belül nevelkedett játékosnak (aki 15–21 éves korában legalább három szezonban román klub játékosa volt) kell szerepelnie. Ez a 2016/2017-es szezonban 4+4-re változik. A bajnok és az ezüstérmes indulhat a 2016/2017-es Bajnokok Ligája selejtezőiben, 3. és 4. helyezett, valamint a kupagyőztes (vagy az 5. helyezett) az Európa Liga selejtezőiben Az 1. forduló műsora: ma: FC Voluntari – CSMS Iaşi (18.30), Astra Giurgiu – Con­cordia Chiajna (21); holnap: Kons­tancai Viitorul – Kolozsvári CFR (18.30), Bukaresti Steaua – Pet­rolul Ploieşti (21); vasárnap: CSU Craiova – FC Botoşani (18.30), Marosvásárhelyi ASA – Bukaresti Dinamo (21); hétfő: ACS Poli Temesvár – Pandurii Târgu Jiu (21). Előrelépés Mind a román, mind a magyar labdarúgó-válogatott előrelépett Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) legfrissebb világranglistáján. A magyar válogatott júniusi helyezéséhez képest 11 pozíciót előrelépve a 31. helyen áll, míg a románok négy helyet javítva a nyolcadikok. A Copa América-döntős argentinok megelőzték a világbajnok németeket és a belgákat, ezzel hét év után ismét az élre álltak. A magyar és a román válogatott Európa-bajnoki selejtezős ellenfelei közül Észak-Írország hét helyet javítva a 37., Görögország tizenkilenc helyet rontva a 44., Feröer huszonnyolc helyet előrelépve a 74., Finnország pedig tizenkét pozíciót visszacsúszva a 90. helyet foglalja el. Darvas Attila