Hirdetés

Parkolók parkolópályán

Annak ellenére, hogy mindenhol a gördülékenyebb közlekedés, a parkolóhelyek minél takarékosabb beosztása és hosszú távon a városközpontok tehermentesítése a cél, a gyakorlatba ültetés akadozik, vagy egyáltalán nem működik a megye nagyobb városaiban.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 8 perc
Parkolók parkolópályán
Tájékoztató tábla Székelyudvarhelyen. Nyugdíjazzák a parkolóautomatát Fotó: Hodgyai István

Megyénk nagyobb városaiban napirenden van az új parkolási szabályzat kidolgozása, életbe léptetése. Összeállításunkban annak jártunk utána, milyen változások várhatók a parkolási szabályzatokban, mire számíthatnak az ide érkező turisták és a városlakók, akik autótulajdonosok is. 

Székelyudvarhelyen csak jegy lesz, bérlet nem

Az érvényben lévő bérletek lejárati idejükig még használhatók, ám utána csak parkolási jegy váltásával lehet állomásozni az A övezethez tartozó utcákban Székelyudvarhelyen. A cél az, hogy a parkolóhelyeket minél többen használhassák. 
A parkolási szabályzat változásáról szóló rendeletet júniusi ülésén fogadta el a helyi önkormányzati testület. A változások között szerepel többek között, hogy a városközpontban, vagyis az A zónában nem lehet ezután bérletet váltani. Zörgő Noémi, a városháza szóvivője elmondta, azért döntöttek így, mert a parkolóhelyek kora reggel megtelnek és délutánig foglaltak: ezen szeretnének változtatni. 
– Az lenne a fő cél, hogy egy parkolóhelyet huszonnégy óra leforgása alatt minél többen használhassanak, ne csak egy bérletest szolgáljon ki, hanem minél több autóst. Rengeteg a jármű, a környező településekről is ide érkeznek ügyeket intézni, és az elképzelés az, hogy minél könnyebben lehessen a központban és a B zónában is állomásozni – fogalmazott a szóvivő.
Elmondta, arra ösztönöznék a lakókat, hogy aki teheti, parkoljon a saját udvarán közterület helyett.
– Az lenne a cél, hogy lehetőség szerint mindenki a saját udvarát használja parkolási célra. A központban lakók a bejáratok elé felfestett X-re is parkolhatják autóikat ingyenesen – mondta Zörgő Noémi.
Az elfogadott határozat arra is kitér, hogy fokozatosan eltűnnek a közterekről a parkolóautomaták, és az SMS-ben, illetve applikáción való jegyváltás veszi át helyüket. Mint mondta, a TPARK applikációt Európa-szerte használják, sms-ben és applikációról egyaránt hosszabb időre is jegyet lehet váltani, nem csupán 40 vagy 60 percre érvényeset. 
Az automatákban váltható jegyek helyett kaparós parkolójegyeket lehet majd vásárolni, egyelőre a városháza pénztáránál, de a jövőben különböző üzletekben is. Ezen a vásárló lekaparhatja, hogy mely hónap, melyik napján, hány órától kezdi meg a parkolást, majd bent hagyja az autó műszerfalán, hogy a parkolóőrök ellenőrizhessék. A parkolójegyet 3 lejért lehet megvásárolni, az A zónában 40, míg a B zónában 60 percig érvényes.
A B zónában továbbra is lehet parkolási bérletet is váltani.  

Hodgyai István
Tájékoztató tábla. Várakozóhely és elvárások

Digitális megoldás Csíkszeredában

Néhány hónapon belül ismét fizetni kell a parkolásért Csíkszereda jelentős részén, főként a központi övezetben. A parkolási övezetek többnyire a korábbiak lesznek, némi bővítéssel.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere elmondta: a jelenleg folyó egyeztetéseket, dokumentumok összeállítását, a szükséges közvitára bocsátást és az elfogadási időszakot figyelembe véve, valószínűleg ősztől lép életbe a fizetős parkolási rendszer a városban. 
Az új, fizetős parkolási rendszer marosvásárhelyi mintára fog működni: par­ko­lóautomaták nélküli, digitális rendszert hoznak létre, amelyben SMS-sel, illetve telefonos alkalmazással lehet majd fizetni, és lesznek előre megvásárolható kaparós par­kolókártyák is, ezek helyettesítik a drága parkolójegy-automatákból váltott jegyet. Azok számára, akik nem rendelkeznek okostelefonnal, az SMS és a kaparós kártya áll rendelkezésre: utóbbinál egy fém fóliával borított kártyán dátumok és félórás idősávok lesznek feltüntetve, azt az időpontot kell lekaparni, amelytől kezdődően igénybe vennék a parkolót, majd a szélvédőre kell helyezni a kártyát. Ezek árusítására több kisbolttal köt majd szerződést az önkormányzat.
A parkolóövezetek kiindulópontja a korábbi rendszer, amelyet a későbbiekben bővíteni fognak, elsősorban azért, mert néhány lakóövezetben, utcában olyan beruházásokat végeztek, amelyek indokolják a fizetős parkolás bevezetését. 
– Azért indulunk a régi parkolóövezetekkel, mert ezzel a szolgáltatással azt szeretnénk elérni, hogy a központi zónákat minél kevésbé terheljük autókkal, hogy tényleg csak az és annyi ideig parkoljon a városközpontban, akinek és ameddig dolga van. Jó lenne, hogy a központtól minél távolabb parkoljanak az autók, mert másképp élhetetlen a városközpont – fejtette ki Korodi Attila.
Hozzátette: a lakónegyedekben élők számára lehetőség lesz parkolóbérlet vásárlására, pontosan meg lesz határozva, hogy mely tömbházak lakói hol parkolhatnak éves bérlettel. Ezekhez az éves bérlet árának felével lehet hozzájutni; hat olyan övezet lesz, ahol lakossági bérlet szükséges, a többi övezetben lesznek éves, fél- és negyedéves, illetve havi bérletek. Lesz egy nulla zóna (ebbe valószínűleg a Kossuth Lajos utca és a Temesvári sugárút esik bele), ahol csak évi bérlettel és órás jeggyel lehet majd parkolni, nem lesz havi, fél- és negyedéves bérletvásárlási lehetőség.
A jegyek és bérletek árát már nagyjából leszögezték, de a közvita után hoznak végleges döntést ez ügyben, a székelyföldi parkolási díjakat tekintve valahol középen terveznek maradni. Az, hogy egy félórás vagy egyórás parkolás mennyibe kerül, függ a zónáktól, a nulla zónában a félóra 2,50, egy óra 5 lej, az egyes zónában a félóra 1,50, egy óra pedig 3 lej lesz. Így félórára, egy órára és ezek többszöröseire lehet megállni, naponta fél kilenctől délután fél ötig kell a parkolóhelyekért fizetni, fél öttől ingyenes lesz, akárcsak hétvégeken.
Mint az elöljáró elmondta: a működtetést minden bizonnyal a város tulajdonában levő, a városi tömegközlekedést is biztosító Csíki Trans Kft.-re bízzák, ugyanis ezáltal a tömegközlekedés fenntartása is kiszámíthatóbb lesz. 
Az ellenőrzést a Csíki Trans alkalmazottai és a helyi rendőrség végzi majd. Kerékbilincs nem lesz, aki fizetős parkolóhelyen áll és nem vett jegyet, az feláras jegyet kap 24 vagy 48 órára, ami a napi bérlet egy drágább változata. Amennyiben valaki ilyet kap, de nem fizeti ki, ügye átkerül a helyi rendőrség hatáskörébe.
Bíró Albin önkormányzati képviselő ellenzi ennek elindítását, ugyanis úgy véli, szükséges lenne előzetesen felmérést végezni a városlakók körében arról, hogy ők hogyan vélekednek a kérdésről, szükségesnek és hasznosnak találják-e. Illetve azért is találja ezt fontosnak, mert a parkolási rendszerrel járó költség, amely a város lakóit terheli, megközelíti majd a helyi adók szintjét, ami nagyjából évi tízmillió lej. Hozzátette: véleménye szerint fontos lenne néhány hónapos, féléves próbaidő, hogy ne csupán kész tények elé legyen állítva a lakosság. Majd a próbaidő után, a tapasztalatok, eredmények és visszajelzések alapján kellene eldönteni, hogy valóban szükséges-e és működőképes-e a rendszer ebben a formában. Hangsúlyozta: ezzel a véleménnyel egyedül van a testületen belül.

Gyergyószentmiklóson még nincs rendszer

Nem helyezték üzembe a par­kolóautomatákat Gyergyó­szent­miklóson, nem indult el a tavaszra tervezett új parkolási rendszer a városban. Amint arról korábban beszámoltunk, tesztüzemmódban és türelmi időszakkal tervezték életbe léptetni áprilistól a rendszert, de ez mindmáig nem történt meg, így továbbra is ingyenes a parkolás a város minden részén. Az évekkel ezelőtt felállított parkolóórákat a kezdeti időszakban a főtéren és annak környékén tervezték üzembe helyezni. Arra a megkeresésünkre, hogy mikor és milyen módon lép érvénybe a fizetett parkolási rendszer Gyergyószentmiklóson, lapzártánkig nem kaptunk választ az illetékesektől. 
 

Tudósított: Boncina-Székely Szidónia, Hadnagy Éva, Kovács Andrea



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!