Őszintén a keresztúri tejgyárról
Fórumokon számol be a gazdáknak az idei évi megvalósításokról és a székelykeresztúri tejüzem helyzetéről a Nagy-Küküllő Mezőgazdasági Szövetkezet. A kisrégiónként szervezett találkozók alkalmával őszintén, a sikerek mellett a problémákat is részletesen feltárva beszélnek a tejüzem megmaradásának feltételeiről.
[caption id="attachment_19200" align="aligncenter" width="620"] Kúthi Lázár a szentegyházi gazdafórumon. Türelmet kért, de teljesíthető célokat ajánlott[/caption]
Gazdatájékoztató fórumokat tartva, sorra járták-járják a napokban a nyikó-, a homoród- és a küküllőmenti településeket, gazdaegyesületeket a székelykeresztúri tejgyár vezetői, valamint a tejüzemet birtokoló Nagy-Küküllő Mezőgazdasági Szövetkezet képviselői. Az elmúlt hetekben kezdődött látogatások sora a hétvégén is folytatódott: pénteken Kányádon, majd Szentegyházán, szombaton pedig Keresztúron számoltak be a helyi tejtermelőknek – mint társtulajdonosoknak és egyben beszállítóknak – a tejüzem idei évi eredményeiről, fontosabb beruházásairól, illetve a jövőre vonatkozó célokról, elképzelésekről. A beszámoló találkozók sora – mint Bálint Sándortól, a Nagy-Küküllő Mezőgazdasági Szövetkezet elnökétől megtudtuk – Etéden zárul: céljuk pedig az, hogy a gazdák pontosan ismerjék és naprakészen követhessék a tejüzem helyzetének alakulását.
Beruházások éve
Az év végi számadás ugyanakkor – mint például a szentegyházi gazdafórumon is kiderült – több okból kifolyólag is időszerűvé vált. Egyrészt január elsejétől a keresztúri tejüzem irányítását – vezérigazgatóként immár teljes jogkörrel – Kúthi Lázár veszi át: a gyárat 2013 őszétől két éven át irányító Tankó László és Ambrus Tibor válságmenedzseri megbízatása ugyanis az idei esztendő végén lejár. A szövetkezeti tulajdonú tejüzemben ugyanakkor mára értek be azok az anyagi erőfeszítések első gyümölcsei is, ami leginkább a tejüzem felszereltségének javítását, modernizálását, a termékkínálat bővítésének lehetőségét, és ezek összességeként az üzem versenyképességének növelését szolgálják. Az idén 1 millió lej értékű – részben uniós pályázat, részben saját erőből eszközölt – beruházások nyomán a keresztúri tejüzem új késztermékek tárolására szolgáló hűtőházzal (100 ezer lej), PET-palackozóval (211 ezer lej), laborfelszerelésekkel (36 ezer lej), töltő- és csomagológépekkel (112 ezer lej), új tartályokkal és tárolóedényekkel (167 ezer lej), két új – egy-egy tejbegyűjtő és árukihordó – járművel (218 ezer lej), ipari mérlegekkel, tejátfolyás-mérő készülékekkel (71 ezer lej), valamint egy külön épületben kialakított túrófeldolgozó részleggel (64 ezer lej), illetve az ovális pecsét megszerzésével is gazdagodott – sorolta fel a szentegyházi fórumon részt vett gazdáknak Kúthi. Leszögezte: a hangsúlyt egyre inkább a gyorsabb pénzforgást, jobb megtérülést biztosító friss termékekre helyezik. Ezt kívánják erősíteni az idei beruházások mellett a jövőre beszerzendő dupla soros poharazógéppel is – tette hozzá a szakember. A terv megvalósításához azonban nemcsak a friss termékek arányának növelésére, a helyi fogyasztás ösztönzésére, hanem – az ovális bélyegző megtartásának feltételeként – a tejbegyűjtő csarnokok engedélyének megújítására is szükség lesz.
Rágós is lehet a tej
A beszélgetés során természetesen arról az idén meghozott szükségintézkedésről is szó esett, ami a tejtermelők többségében máig eleven, fájó tüske maradt. A szeptember-októberben kiközölt, literenkénti 20 banis, áprilisig visszamenőlegesen alkalmazott árkorrekció révén a termelők gyakorlatilag egyhavi tejpénzt vesztettek el. Bálint Sándor, a szövetkezet elnöke állítja: az árkorrekciónál nem volt más választásuk, a piacinál magasabb tejár fenntartása a gyár bezárásához vezetett volna. Elmondta, a szövetkezet vezetőtanácsában a döntés megszavazása – tejtermelő gazdaként – számára sem volt könnyű, megjegyezve: kézfelemelésével ő személy szerint 5 ezer lej tejpénzt vesztett.
A döntés ellen – mint korábban lapunkban beszámoltunk – a szentegyházi gazdák tiltakoztak a leghevesebben, kilátásba helyezve akár a székelykeresztúri tejüzemmel való szakítást is. A tejpénzvesztésre utalva a hallgatóság sorából ezúttal is elhangoztak megjegyzések. Egy idősebb gazda figyelmeztette a keresztúri tejüzem vezetőit: ha a szeptemberi eset még egyszer előfordul, „olyan rágós lesz a tej”, hogy a gazdák többet lenyelni azt már nem tudják. Mint pénteken Sándor Lajostól, a szentegyházi gazdák egyesületének vezetőjétől megtudtuk: az elmúlt hetekben érezhetően csillapodtak a kedélyek, ennek hatására a tejfelvásárlási tárgyalássorozat a székelyszentléleki tejüzemmel is abbamaradt.
Domján Levente