Őszi csemeteültetés lesz Csíkszentdomokoson
Tölgyfaültetést szervez a Pando egyesület a hétvégén, szombaton és vasárnap Csíkszentdomokoson. Idén ez lesz az utolsó ültetés, ezt megelőzően, tavasszal több mint tízezer csemete kapott helyet egy felhagyott kaszálón, a falutól nem messze. Ezúttal háromezer lombhullató csemetét szeretnének elültetni, ezért a szervezők önkéntesek segítségét várják.
Valamennyi érdeklődő számára nyílt esemény a Pando Egyesület által szervezett faültetés Csíkszentdomokos határában, Kurtavölgyében. Az őszi ültetésen mintegy háromezer facsemetét ültetnének el, és a szervezők szívesen látnak bárkit, aki szeretné önkéntes munkával segíteni a csíki-medencei tölgyes gondozását. Mint a szervezők közölték: nem kell más, csak kesztyű és ásó, minden mást ők biztosítanak. Az ültetés szombat reggel kezdődik, délutánig tart. Kósa István ökológus, a Pando Egyesület egyik vezetője szerint szombaton lesznek többen, de biztos benne, hogy marad munka vasárnapra is.
Sok csemete kiszáradt
Kifejtette: a tavaszi ültetés után sok csemete kiszáradt, hiszen a nyár első felében sokat esett, azután azonban túl nagy szárazság volt ahhoz, hogy a kis csemeték megéljenek. Mint részletezte: most, az őszi ültetésen a kiszáradt csemetéket akarják pótolni, illetve beültetni azokat a részeket is, ahol eddig bozót volt, és nem tudtak oda csemetéket tenni. Kósa István hozzátette: a klímaváltozás bőrünkön tapasztalható hatása, hogy a kétezres évek óta a nyár elejére koncentrálódik az eső, a nyár végén pedig egyre nagyobb a szárazság. A most elültetendő facsemeték nagy részét a Pando Egyesületen keresztül szerezték be, de sok olyan fát is elültetnek most, amelyeket a Transylmagica online ajándékboltban lehetett megvásárolni. A Transylmagica interneten elérhető ajándékbolt, és minden egyes termék megvásárlásával a vevő egy tölgyfát is „kap”, amelyet Kósa István és csapata, valamint önkéntesek ültetnek el. A vásárlók e-mailben kapnak értesítést arról, hogy mi történt az általuk megvásárolt fával. Kósa István azt is elmondta, hogy az ültetésen az Erőss Zsolt Aréna ideiglenes lakói is besegítenek a munkába.
‒ A célunk, hogy munkát adjunk azoknak, akiknek szükségük van rá, ezért most hárman, a jövő tavaszi ültetésen viszont sokkal többen fognak majd velünk dolgozni – mondta.
Hozzátette: az őszi ültetés tulajdonképpen bemelegítés a tavaszira, ugyanis már most készülnek arra is, hogy akkor majd sokkal többen vesznek részt az akcióban, és sokkal több csemetét fognak elültetni. Legalábbis reményeik szerint.
A cél visszatelepíteni a lombhullató erdőket
Mint arról korábban, a tavaszi ültetések alkalmával beszámoltunk, a Pando nonprofit egyesület mintegy másfél hektáros felhagyott kaszálót vásárolt meg, amelyet önkéntesek segítségével körbekerítettek, és egyre több lombhullató facsemetét ültetnek el. Az egyesület tagjai: Kósa István ökológus és Hajdu László biológus akkor érdeklődésünkre elmondták: egyrészt azért fontos lombhullató erdőt telepíteni, mert az állatok számára több élelmet, nagyobb biztonságot nyújt ez a környezet, mint a fenyőerdő. Másrészről, a szakemberek szerint a klímaváltozást a fenyvesek nem fogják annyira bírni, mint a lombhullatók, ráadásul régészeti kutatások eredményei is arra utalnak, hogy háromszáz évvel ezelőtt lombhullató erdők borították a dombokat, kaszálókat. Hozzátették: míg az ültetések mindig közösségi, nyílt események, addig a fák ápolásával már kevesebben foglalkoznak. Egyébként az elültetett fákat még hat éven át gondozni kell. Ősszel le kell vágni a nagyra nőtt füvet a csemeték körül, öntözni kell őket, ha szárazság van, és vigyázni kell, hogy a legelő állatok ne jussanak be az elkerített területre. Nemcsak kocsányos és kocsánytalan tölgyet ültetnek, hanem égert, kőrist és vackort is.
Péter Ágnes