Ötezer fővel bővült a kifizetési lista
Tízről tizenötezerre bővítette a területalapú támogatáselőlegben részesülő gazdálkodók számát Hargita megyéből az APIA. Azok a gazdák viszont, akiknek parcellái terepellenőrzés alá esnek, a támogatási összegeket csak az APIA-s ellenőrzés befejezése után kaphatják meg. Valószínűleg, már nem előlegben.
[caption id="attachment_39827" align="aligncenter" width="1000"] Újabb gazdák jutottak területalapú támogatáselőleghez. Jól fog a pénz az őszi szántás költségeire Fotó: Domján Levente[/caption]
Tovább bővítette a 2016-os egységes területalapú támogatáselőlegben részesülő Hargita megyei gazdák körét a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) – tudtuk meg tegnap Haschi Andrástól, az APIA Hargita megyei igazgatójától. A kiterjesztés révén Hargita megyéből a korábbi 10 ezer főhöz képest immár több mint 15 ezer gazdának folyósította az idei esztendőre járó földalapú támogatáselőlegét az ügynökség, közülük a legtöbben már a bankszámlájukon találják a pénzt. A támogatáselőlegben részesülő gazdák száma ugyanakkor napról napra növekszik: az APIA Hargita megyéből naponta átlagosan 10-20, de az sem ritka, hogy naponta száz fő kifizetési jóváhagyását készíti elő – hangsúlyozta lapunknak Haschi András.
Ahhoz viszont, hogy az ellenőrzési szelvénybe sorolt gazdálkodók is támogatáselőlegben részesüljenek, az ügynökség munkatársainak a helyszíni terepellenőrzési munkát is le kellene zárniuk. Erre viszont november 30-ig – vagyis a támogatáselőlegek kifizethetőségének határidejéig – a szakember a terepellenőrzési szelvénybe sorolt parcellák széttagoltsága és rendkívül magas száma miatt nagyon kevés esély lát. Elmondta: a kifizetési ügynökség munkatársai Hargita megyéből a klasszikus, helyszíni ellenőrzésre kijelölt 11 ezer mezőgazdasági parcellának eddig a felét vizsgálták meg, ám ezenkívül 48 ezer parcellát a légi felvételek elemzésén keresztül teledetekciós ellenőrzésnek vetnek alá. A terepellenőrzési munkálatokon – a más megyékből érkezett segítőkkel együtt – Hargita megyében pillanatnyilag 20 kontrollcsapat, azaz negyven fő dolgozik, ám így is nehezen haladnak. A legtöbb visszatérő probléma a támogatásra jelölt parcellák helytelen bejelölésével kapcsolatos: a gazdák ugyanis a földalapú támogatás igénylésének pillanatában a parcellaazonosítást szolgáló digitális térképen egyszerűen rossz helyre rajzolják be a művelésükben lévő területeket. Emiatt a terület a valósában nem ott van, ahol a térkép szerint lennie kellene – magyarázta Haschi.
A hideg, téliesre fordult időjárás ugyanakkor – az APIA megyei vezetőjének bevallása szerint – nem nehezíti túlzottan a terepen dolgozó ellenőrök munkáját: e tekintetben az esőben, a csúszós, felázott talajon a kijelölt parcellákat megközelíteni és lemérni sokkal rosszabb volt.
Domján Levente