Nemzetközi imanap és könyvbemutató Oklándon
Az Oklándi Unitárius Nőszövetség szervezésében tartották meg szombaton a templomban a nemzetközi női imanapot Zoltáni Edit nemrég megjelent prózakötetének bemutatójával egybekötve.
Az oklándi unitárius gyülekezet nőtagjai is megemlékeztek a nemzetközi imanapról, amelyet Kelemen Éva, az oklándi nőegylet vezetőjének kezdeményezésére szerveztek meg.
Nőkért imádkoztak
Az áhítatot Nagy Adél recsenyédi unitárius tiszteletes tartotta, aki elöljáróban elmondta: egy olyan liturgikus hagyományról van szó, amelyet még a 19. században indítottak el és mára több mint 170 országban tartanak meg.
– Minden március első péntekén a világ asszonyai azokért az eszmékért, lelkiségért imádkoznak világszerte, amelyet az asszonyok képviselnek. Idén a Csendes-óceán déli részén található Vanuatu asszonyai állították össze és választották ki a bibliai alapgondolatot, amelyben arra kérik a keresztény asszonyokat, együtt imádkozzanak velük a vidéken élő nők helyzetének javításáért, a vidéken élő nők oktatásának fejlesztésért, az édesanyák és gyermekek egészségéért, illetve a rákbetegek gyógyulásáért – továbbította a vanuatui nők kérését az oklándi asszonyokhoz a lelkésznő.
A csend szava – az élet szava
A rendezvény második felében a helybéli Zoltáni Edit A csend szava című könyvét Lőrincz József nyugalmazott magyartanár mutatta be. Méltatásában elmondta: kedves könyv, amelyben a szerző többnyire magát írja, magáról ír, saját életének mozzanatait rögzíti, eleveníti fel. Úgy ír, hogy egyben azt a környezetet, települést is megismerhetjük, amelyben léte kibontakozik, amelyben az alkotás pillanatait is megéli. Realista és ugyanakkor művészi falumonográfia ez a könyv, falukép. Mintha egy diaporáma lenne Oklándról… – fogalmazott.
– De miért éppen A csend szava lett a kötet címe? – teszi fel a kérdést a méltató. – Így törtek fel a lelki csend mélyéből a szavak, az élmények? A falusi csend szava, a lélek mély szava, amit az írói tudat és fantázia tetszetős, hangulatos történetekké, írásokká ötvözött? Az élet szava – mondanám én, amely felhangzik, kihallszik mindenik történetből. Megmutatva, hogy ez az élet: öröm, szenvedés, magány, boldogságkeresés, emberszeretet, az ember végtelen szeretete, harmóniavágy, szerelem, élet, halál – ad választ a kérdésekre, majd így folytatja: – Többnyire önéletírások. Érdekes, változatos történetek, amilyen a szerző élete is. Könyvéből mindenki aprólékosan, alaposan megismeri őt. És megszereti. Zoltáni Edit a miénk, és főleg ezé a településé, amelyben és amelyért él, amely most örül, és ünnepel vele együtt. És szeretjük őt végtelen áldozatkészségéért, emberszeretetéért.
A szerző felolvasta a Szomorú reggel című írását, Kelemen Éva a Vándor fecske hazatalál címűt, Lőrincz Ilona A csend szava című kisprózát. A hangulatos beszélgetés és hozzászólások után könyvvásár és dedikáció következett, amit szeretetvendégség követett. A rendezvényen részt vett Miklós István, a könyv grafikusa, illetve Toth Enikő, a könyv előszavának szerzője is. A gyülekezeti tagok és vendégek emelkedett lélekkel, szépséggel telítve távoztak a rendezvényről.
Nagyálmos Ildikó