Nehéz helyzetben a szülők a kényszervakáción
Kéthetes kényszervakációt rendeltek el hétfőtől minden óvodás és iskolás diák számára a koronavírus-járvány lassításának érdekében. Kallós Zoltán, a tanügyi tárca kisebbségi oktatásért felelős államtitkára lapunknak elmondta, az intézkedéssel a társadalom mobilitásának a csökkentését célozzák, ezért létfontosságú a kéthetes kényszervakáció is. A kényszerszünet azonban sokak számára nehezen orvosolható gondot okoz.
Újabb nehéz helyzet elé állította a szülőket a kéthetes kényszervakáció: mivel sem az afterschool-tevékenységek, sem a különböző délutáni foglalkozások nem engedélyezettek, valódi kihívás minden családban a gyermekek felügyelete, hasznos időtöltésének megoldása.
Kallós Zoltán, a tanügyi tárca kisebbségi oktatásért felelős államtitkára úgy véli, számos más járványmegelőző intézkedéssel együtt, a kényszervakáció visszaszoríthatja a vírus terjedését.
– Október 25-től olyan intézkedések léptek életbe, amelyek a kényszervakációval együttesen a területi mobilitás csökkenését szolgálják, ezáltal hozzájárulva a járvány megfékezéséhez – nyilatkozta lapunknak az államtitkár.
Elmondta: az elmúlt időszakban megnövekedtek az esetszámok a tanintézményekben. Múlt héten már valamivel a tizenötezer fölött volt az igazolt koronavírusosok száma az iskolások és óvodások körében. A pedagógusok és a tanintézmények kisegítő személyzetének körében is több mint ötezer esetet regisztráltak.
– A két hét vakáció pótlását illetően a tanügyminisztérium november 5-ig kell döntsön. A tanév szerkezetét a pedagógus szakszervezetekkel és az országos diákszervezetekkel való konzultálás után fogjuk megváltoztatni – fűzte hozzá Kallós Zoltán.
Gyermekfelügyeleti szabadság
A jelenleg érvényes jogszabályok szerint gyermekfelügyeleti szabadságot csak akkor lehet igényelni, ha a koronavírus-járvány miatt online oktatást rendelnek el. A munkaügyi minisztérium pénteki közleménye szerint sürgősségi eljárásban fogja tárgyalni a parlament, hogy bérük 75 százalékára a kényszervakáció idejére is jogosultak legyenek a gyermekükkel otthon maradó szülők. A szülő csak akkor vehet ki fizetett szabadnapot, ha gyermeke még nem töltötte be a tizenkét évet, sérült gyermekek esetén a tizennyolcat. Ha a szülőnek lehetősége van otthonról dolgozni, nem jogosult a támogatásra.
Társadalmi elkülönülés
Tiboldi Beáta, a Csíki Anyák Egyesületének elnöke elmondta, a szülők között akad olyan is, aki örömmel fogadta a helyzetet, hiszen lehetősége van több időt tölteni gyerekeivel, esetleg hosszabb kirándulásra menni. Ezzel ellentétben, a többség nehezen viseli a kialakult helyzetet, mivel elképzelésük sincs, kire fogják hagyni a gyerekeket.
– Szerencsések azok, akik esetleg amúgy is otthonról dolgoztak, viszont nekik is nehezebb így a munka, ha minden gyerek otthon van. A gyerekeket életkori sajátosságaik szerint fejleszteni igencsak nagy kihívás a szülőknek, hiszen erre az igényre a társadalom a létrehozott intézményrendszerekkel válaszolt, és a szülők ezalatt munkába jártak. Elvárni, hogy minden szülő ennek eleget tudjon tenni otthon, kizárt. Amúgy sem ildomos különválasztani a társadalmi rétegeket, mégis, azok, akik megengedhetnek maguknak egy pótnagyit, vagy pesztrát tudnak fizetni, valamivel előnyösebb helyzetben vannak a munkaidejük alatt, még ha nem is oktatási jelleggel foglalkoznak a gyerekeikkel. Nagyon frusztráló helyzet, és elgondolkodtató, hogy az országnak valóban mi is a prioritás, van-e prevencióra kidolgozott stratégiája a működési területeken. A kérdés költői, sajnos. Adófizető polgárként sokkal több jogunk lehetne, mert nyilvánvaló kötelezettségeink viszont akadnak bőven – jegyezte meg Tiboldi Beáta.
A Gyergyói-medence több településén működik édesanyák által létrehozott egyesület, ahol különböző tevékenységek, foglalkozások, rendezvények színesítik a többnyire kisgyermekes családok életét és adnak válaszokat a felmerülő kérdésekre. Ezek a tevékenységek, kapcsolatok az elkövetkező egy hónapra jó esetben az online térbe költöznek, de többnyire szünetelnek.
A 2016 óta működő Ditrói Fészek nonprofit szervezetként működik, havonta 6-7 állandó családi programmal van jelen a nagyközség és a Gyergyói-medence életében.
– Személyes érintkezés nem lesz, minden, az elkövetkező egy hónapban esedékes programunkat befagyasztottuk, kivéve az online előadásainkat. Ezeket a járványhelyzet kezdete óta, havonta egy alkalommal szervezzük, és bár eleinte tartózkodunk ettől a fajta kapcsolattartástól, kiderült, nagyon hasznos, például azért, mert így a községből elszármazottak is csatlakozni tudnak a programjainkhoz, legalább virtuálisan az itteni közösséghez – fogalmazott Horváth Zsófia, az egyesület elnöke.
Hozzátette: állandó kapcsolatban van a szervezet tagjaival, így elmondhatja, hogy minden család számára megpróbáltatás ez az időszak. Ahol az édesanya otthon van a kicsikkel, valamivel könnyebb a helyzet, de hosszú távon ugyanolyan nehéz és fárasztó lefoglalni a gyermekeket és egyensúlyban maradni, türelmesnek lenni. A dolgozó szülők egy része igénybe veszi a kényszervakáció idejére járó szabadnapokat, sokan inkább a nagyszülők és szomszédok segítségével próbálnak túljutni a nehéz időszakon.
Kihívás a szülőknek
Az általunk megkérdezett édesanyák kivétel nélkül kihívásként, nehézségként élik meg ezeket a napokat, még ott is, ahol a pedagógus édesanya szerencsés helyzetben van, hiszen ő is otthon lehet ebben az időszakban.
– Nem örvendek a vakációnak, de megoldásnak találom, mert az utóbbi időben sok beteg gyermek látogatta az óvodát, iskolát, fokozva ezzel a vírus terjedését. Nem állunk megfelelő felelősséggel a baj mellé, és ezt nem csak az oltásra értem – osztotta meg velünk véleményét egy ugyancsak pedagógusként dolgozó édesanya.
Bár úgy gondolnánk, hogy aki otthonról dolgozik, könnyebben megoldja a kialakult helyzetet, a valóság az, hogy dolgozni és közben a gyermekeket is felügyelni, elfoglalni rendkívül nehéz.
– Mi nem vagyunk tipikus család, mert mindketten itthonról dolgozunk évek óta: a jelenlegi helyzetben annyi változik, hogy két hétig délelőtt is a gyermekek mellett kell dolgoznunk. Segítség nincs a közelben, és nem akarjuk a nagyszülőkhöz vinni őket most a fertőzés lehetősége miatt. Reggel korán kelünk, hogy néhány órát csendben tudjunk dolgozni, utána egész nap párhuzamosan dolgozunk és foglalkozunk a gyermekekkel. Nagyon oda kell figyelnünk a lelki és mentális egészségünkre, de úgy érzem, a gyermekeknek még rosszabb, nagyon tud hiányozni nekik a közösség – osztotta meg gondolatait egy gyergyóalfalvi kétgyermekes édesanya.
Adorján Zsófia Boncina-Székely Szidónia