Minden esőcsepp értékét érzik
Javítanák Székelydálya vízellátását, mivel az aszályos időszakokban állandó probléma a településen a vízhiány. Ennek érdekében helyi kezdeményezésre egy vízvisszatartási stratégia kialakítására pályáztak, amellyel azt szeretnék elérni, hogy területi beavatkozással az esővíz tájban való megtartása hatékonyan működjön, így segítve a helyi gazdák munkáját.
Az esővíz tájban való megtartására javaslatokat adó stratégia elkészítésére pályázott a Homoród–Küküllő LEADER Egyesületen keresztül Székelydálya. A településen ugyanis komoly vízellátási problémák vannak, az aszályos időszakban gyakori a vízhiány, a háztartási vízellátás is akadozik, sőt, annak ellenére, hogy a település völgyben fekszik, a nagyon száraz nyári hetekben a közösségi legelő forrásai is elapadnak. Ez igen megnehezíti a helyi gazdák helyzetét, akik a nyári mezőgazdasági munkák csúcsidőszakában arra is időt és energiát kell fordítsanak, hogy tartályokban vizet szállítsanak az állatoknak.
Hazahozható példa nyomán
Korábban a közbirtokosság részéről történt próbálkozás a vízellátás javítására: csővezetékeket fektettek le és új forrásokat igyekeztek keresni, ám ezek ideiglenes megoldásnak bizonyultak, és az új források is elapadtak. Bencze Szilvia, a vízvisszatartási projekt egyik kezdeményezője és koordinátora érdeklődésünkre elmondta, önkéntesen kezdett megoldás után kutatni, külföldi jó példákat keresett, amelyek hazahozhatók lehetnek, ezzel egy időben pedig György Sándor, Kányád község polgármestere is hasonló jó példákból próbált inspirálódni. Ekkor született meg az összefogás, a helyi polgármesteri hivatal, a közbirtokosság és Bencze Szilvia közösen szerveztek egy gazdafórumot, ahová meghívták dr. Hajdú Zoltán marosvásárhelyi vízügyi szakembert, aki felmérte a terepet és a Nyárádmentén jól működő példákkal szolgált a helyi lakosságnak arról, hogy milyen beavatkozásokkal lehetne megoldást találni a vízhiányra. Volt, aki aggályát fejezte ki, rámutatva, hogy éves szinten kevesebb csapadékot tapasztalnak – de nem is aszályos időszakban lehet és kell visszatartani, felhalmozni a vizet, hanem amikor csapadék esik: télen vagy őszi, esős időben – ismertette a projektkoordinátor.
Közösségi elgondolásból sikeres projekt
A gazdafórumot megelőzően a község polgármesterének kérésére a helyi Homoród–Küküllő LEADER Egyesület felvette a székelydályai kezdeményezéshez hasonló tájszintű vízmegtartó intézkedések támogatását a 2023–2027-es fejlesztési stratégiájába. A fórum után találkoztak a kezdeményezők azzal az Európai Bizottság által meghirdetett pályázattal, amely 50 helyi, éghajlatváltozással kapcsolatos kezdeményezést támogat 11 uniós tagországban – erre nyújtott be pályázatot a Homoród–Küküllő LEADER, és sikerült is elnyerni a támogatást. A pályázatban elsősorban szakértői támogatás szerepel, így nemzetközi szakértő fog terepszemlére jönni Székelydályába, továbbá az országból is érkezik a helyszínre szakember, aki felméri a lehetséges beavatkozási pontokat. A projekt lényege, hogy elkészüljön a stratégia, amely meghatározza azokat a lehetséges beavatkozási pontokat, amelyek révén javítani lehet Székelydálya határának vízellátását, a talajvíz szintjének emelését, továbbá a természetes vízforrások helyreállítását.
Egy háromdimenziós domborzati térképet is alkotnának, amely alapján vízügyi szakértők azonosíthatják azokat a területeket, amelyeken a leghatékonyabban lehetne beavatkozni. Jelenleg a szakértői csapat érkezését várják a kezdeményezők, a munka elvégzésére, a stratégia megalkotására 2025 márciusáig van lehetőség. A terv prioritási sorrendben rendezi majd a lehetséges beavatkozásokat, és a helyi gazdákkal konzultálva fogják majd eldönteni, hogy melyik a legsürgősebb, a legfontosabb számukra. Ezt követi majd a tényleges beavatkozás, amelyre a Homoród–Küküllő LEADER Egyesületen keresztül remélnek finanszírozási alapot találni.
Faültetés a rendszer működéséért
A csapadék-visszatartási rendszerek megvalósulásáig egyéb helyi kezdeményezéssel is igyekeznek segíteni a vízmegtartást, ilyen például a faültetés. Bencze Szilvia elmondta, a természeten alapuló vízmegtartási projekthez nem elég a földmunka, farönkgátak, árkok ásása és építése, hanem társító növényzettel kell kiegészíteni a környezetet: fákkal, sövényekkel, nádassal. A faültetésre Bencze Szilvia a Land Art Egyesülettel karöltve közösségi gyűjtést is indított.