Végre befejeződhet a székelydályai templom felújítása
A székelydályai A kategóriás református műemlék templom felújítása 1994-ben került be a román restaurálási programba, de gyakorlatilag 1992-ben már elkezdődött egyfajta felújítás magyarországi támogatással. Ugyan folyamatosan végeztek különféle restaurálási és egyéb munkálatokat, teljes felújítása most befejeződhet: a műemlék 1,2 millió eurós támogatásban részesült a Hívogató Románia. Az országjáró projekt elnevezésű örökségvédelmi programban.
A templom körül 12. századi temetkezések nyomait találták meg, tehát már ekkor templomos hely volt. Ennek a helyén épült a református templom a 14. század második felében. Értékesek 14. századi falfestményei, kazettás famennyezetét 1630-ban festették. A templom külső, déli falán terjedelmes, eddig megfejtetlen rovásfelirat található.1794-ben átalakították, tornya 1799 és 1804 között épült. Erődített védőfal övezi, melyen 1774-es évszám olvasható.
Fülöp Szabolcs református lelkipásztor osztotta meg a jó hírt: aláírták a szerződést, és végre befejeződhet a székelydályai templom felújítása, amely évtizedek óta tart. Ugyan az elmúlt évtizedekben kisebb-nagyobb munkálatok zajlottak a templom külső falán, illetve belső terében, most elegendő összeg áll rendelkezésükre, hogy minden a helyére kerüljön.
A templom mennyezetének festett kazettáit restaurálás céljából szállították el annak idején, de végül nem restaurálták, 2002 karácsonyán sikerült visszaszerezni ezeket, és konkrét felújításuk 2006-tól kezdődött el. Az 56 kazetta fele még mindig nincs a helyén, jelenleg Mihály Ferenc restaurátor műhelyében készen várják, hogy helyükre kerüljenek, mondta a református lelkész, aki nemrég járt a szakember műhelyében.
A templom belső falain lévő Szent György- és Szent László-legendát ábrázoló freskókat 1993-ban tárták fel Pál Péter és Kiss Loránd falrestaurátoroknak köszönhetően, a teljes feltárás 2008-ban fejeződött be. Tervezik, hogy vetített tervekkel egészítik majd ki a hiányzó részeket.
A templomban lévő padokat teljesen kicserélték, 2016-ban az Emberi Erőforrások Minisztériumánál pályáztak sikeresen erre a beruházásra.
Amint megtudtuk, leghamarabb idén ősszel, de legkésőbb jövő tavasszal kezdődhetnek el a konkrét munkálatok, amelyek befejezési határideje 2026.
– Ebből az összegből teljes padlócsere, padlófűtés is lesz, ami luxusnak tűnhet, de szükséges a talaj nedvessége miatt. 2017 tájékán a püspökség kért egy költségvetést, hogy mennyi pénzre lenne szükség, hogy befejezzük a dályai templomot. Az akkori árakon elkészítettünk egy költségbecslést, de amíg elkészültek az engedélyek, s amire 2021-ben hozzáfogtunk, az infláció miatt az az összeg már a felét érte. Így kénytelenek voltunk kivenni azokat a tételeket, amelyek nem fértek bele, vagy nem voltak annyira fontosak. Így maradt ki a teljes kerítőfal, a belső udvar esztétikai rendezése, a padozat kicserélése, a cinterem padlófűtése… Ugyancsak nagyobb tétel a kőrestaurátori munka, a gótikus ablakok, a déli ajtó faragottkő széle, illetve a kőpárkány a szentély körül. Ezeket most mind bele tudtuk foglalni, plusz szóba jöhet még a szentély boltozatának bátrabb retusa, amely a templom legértékesebb része, és annak idején a földalapú támogatásból sikerült feljavítanunk. Akkor felmerült, hogy lehetne bátrabban is restaurálni, de arra már nem volt keret. Ezenkívül még van egy nagyobb tétel: a tűzoltóság azt kéri, hogy mivel Dályában nincs állandó vízellátás, a templomnak külön vízforrása és külön több ezer literes tartálya legyen – részletezte a tennivalókat Fülöp Szabolcs.
A templom orgonája ugyan 2009-ben a Rotary Club támogatásával egy egyszerű felújításon ment át, de már akkor jelezte Pál Zoltán orgonaépítő, hogy át kellene építeni. Most erre is sor kerülhet, hisz az orgonakarzat statikai megerősítése miatt amúgy is le kell bontani. Mint megtudtuk, a támogatásból felújítják a templomkaput, a külső és belső templomkertet is.
A legutóbbi felújítás Köllő Miklós és Makay Dorottya építészek irányítása alatt zajlott.