Megcsömörlöttek a keverékektől
Betiltatná a mezőgazdasági minisztériummal a hazai és a külföldi mézek keverését a Romániai Méhészegyesület, állítván, ezen keresztül a mézhamisítás ellen is tenni lehetne. A méhészek szerint viszont eredetmegjelölés pontosításával a keverékmézek címkézésének uniós szabályain is változtatni kellene, ez viszont már Brüsszel hatáskörébe tartozik.
[caption id="attachment_26687" align="aligncenter" width="620"] Hargita megyében előállított bio minősítésű méz. Szívesen feltüntetik, mi van az üvegben[/caption]
A mézhamisítás visszaszorítása érdekében a hazai és a külföldi keverékmézek romániai forgalmazásának betiltására kéri a mezőgazdasági minisztériumot a Romániai Méhészegyesület (ACA) – számolt be kezdeményezésükről az Agerpres hírügynökségnek Ioan Fetea, a szervezet elnöke. A méhészegyesületi vezető elmondta, a jogszabálytervezet kidolgozására Achim Irimescu miniszter mellett a képviselőház mezőgazdasági és vidékfejlesztési szakbizottságának tagjait is felkérték. Kifejtette, a tiltással legfőképp a hazai méhészeket és az általuk előállított méztermékeket védenék azokkal a – döntően az EU-n kívülről származó – bizonytalan eredetű mézekkel szemben, aminek minőségfeljavításához a mézforgalmazásra és csomagolásra szakosodott cégek keverékként a romániai mézeket használják. Hozzátette, a jogszabály elsősorban a Kínából származó keverékmézek előtt zárná le a kapukat, de Fetea szerint ugyancsak a Romániában előállított mézzel javítják fel az olaszországi mézeket is.
A Romániai Méhészegyesület elnöke szerint a mézkeverékek forgalmazási szabályainak szigorításán túl a keverékmézek eredetmegjelölési előírásain is változtatni kell. Ezt a feladatot már az Európai Bizottságnak kell megoldania.
– Ne az szerepeljen a méztermékek címkéjén, hogy az EU-ból vagy nem az EU-ból származik, a vásárlónak lehetősége legyen pontosan kiválasztania azt, amit akar. Aki Kínából, Argentínából vagy Romániából származó mézet akar fogyasztani, azt megfelelően tájékoztassuk, ugyanis jelenleg a keverékmézek EU-ból és nem EU-ból származó megjelölése bármilyen mézet rejthet. Hogyan lehet a mézet kilónként 7-8 lejes áron értékesíteni, miközben tavaly a legolcsóbb méz kilója is 12 lejbe került? Úgy, hogy kint a mézet különböző pótanyagokból állítják elő, a romániai mézzel keverve pedig olyan ízt és minőséget érnek el, amit magasabb áron is el lehet adni – válaszolta meg a maga által feltett kérdést Fetea. Leszögezte: a mézkeverési szabályok szigorításával valójában a méztermékek fokozottabb nyomon-követhetőségét és transzparenciáját követelik, a termeléstől egészen a vásárlónak szánt késztermékig.