Hirdetés

Elkezdődött a választási kampány a június 9-i európai parlamenti és helyhatósági választásokra

Elkezdődött pénteken a június 9-i európai parlamenti és helyhatósági választásokat megelőző kampány, amely június 8-án reggel 7 órakor ér véget.

Hírszerkesztő: Molnár Raymond
Elkezdődött a választási kampány a június 9-i európai parlamenti és helyhatósági választásokra
Képünk illusztrácó Fotó: Hodgyai István

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) bejelentése szerint több mint 18,96 millió szavazati joggal rendelkező állampolgár szerepelt április végén az országos választási jegyzékben. Június 9-én a helyi és megyei tanácsosok, polgármesterek és megyei tanácselnökök, valamint az európai parlamenti képviselők megválasztására várják a szavazópolgárokat az urnák elé.

A Központi Választási Iroda (BEC) április 29-én véglegesítette az európai parlamenti választásokon induló politikai pártok, választási szövetségek, nemzeti kisebbségi szervezetek és független jelöltek listáját. A BEC döntése szerint a június 9-i európai parlamenti választáson 12 politikai alakulat és választási szövetség, valamint négy független jelölt indulhat.

A BEC a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta választási szövetség, a Mentsétek meg Romániát Szövetségből (USR), a Népi Mozgalom Pártjából (PMP) és a Jobboldal Erejéből álló Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU), a Szocialista Románia Szövetség, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), az S.O.S. Románia Párt, a Jobb Alternatíva Párt, a Szociálliberális Humanista Párt, a Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) párt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), a Nagy-Románia Párt, a Hazafiak Pártja és az Egyesült Diaszpóra Párt jelöltlistáit hagyta jóvá.

Emellett függetlenként indulhat a választásokon Pîrvănescu Paula-Marinela, Gheorghe Vlad-Dan, Ştefănuţă Nicolae-Bogdănel és Şoşoacă Dumitru-Silvestru.


Hirdetés

A Központi Választási Iroda (BEC) felhívja a figyelmet, hogy a törvény értelmében a választási kampányban tilos a diszkriminatív tartalmú vagy gyűlöletre és intoleranciára uszító üzenetek és szlogenek használata, akárcsak a rágalmazás, valamint az etnikai-vallási ellenségeskedés minden formája.

A BEC azt ajánlja a választási verseny résztvevőinek, hogy tartsák be a választási kampány szabályait, törekedjenek a kiegyensúlyozott, őszinte és konstruktív kommunikációra, és kerüljék az információk torzítását vagy manipulálását az álhírek terjedése és a félretájékoztatás megelőzése érdekében.

A választási kampány szabályainak megsértésére vonatkozó esetleges panaszokat a körzeti választási irodák bírálják el. A vonatkozó törvények áthágása szabálysértési vagy büntetőjogi szankciókat von maga után.

A választási kampány 2024. június 8-án reggel 7 órakor ér véget.

A kampányfinanszírozási irányelvek szigorú kampányszabályokat állapítanak meg a pártok, szövetségek és jelöltek számára. A polgármesterek feladata kijelölni a választási plakátok helyét, és gondoskodniuk kell arról, hogy külön pannókat helyezzenek ki az európai parlamenti választási plakátok, illetve külön pannókat a helyhatósági választási plakátok számára.

A kampány során a versenyzők csak a következő típusú választási kampányanyagokat használhatják: legfeljebb 500 × 350 mm méretű választási plakátokat a helyhatósági választások esetében, valamint legfeljebb 500 × 300 mm méretű plakátokat az EP-választások esetében; legfeljebb 400 × 250 mm méretű választási gyűlést összehívó plakátokat; az audiovizuális médiumok által ingyenesen vagy díj ellenében sugárzott választási kampányanyagokat; a nyomtatott sajtóban megjelenő hirdetéseket; online választási kampányanyagokat; brosúrákat, szórólapokat, más papírra nyomtatott anyagokat, például naptárakat.

Tilos a bannerek, molinók, reklámsátrak, reklámpavilonok, mobil reklámhordozók, reklámzászlók, -szalagok, -képernyők, irányjelző reklámtáblák, szabadon álló reklámszerkezetek, világító reklámok használata a kampány időszakában.

Ugyanakkor

a választási kampány során nem finanszírozható a kampányszlogenekkel, a jelöltek képeivel és a versenyzőkre való bármilyen más hivatkozással ellátott járművek használata, a hanganyagot sugárzó, mozgó vagy álló járművek használata, ahogy előadások, ünnepségek, tűzijátékok finanszírozása sem.

Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) által meghatározott szabályok szerint a jelöltek a rádió- és televízióadókon keresztül is kampányolhatnak az erre kijelölt műsorokban. A közszolgálati és magán-műsorszolgáltatók kötelesek tisztességes, kiegyensúlyozott és igazságos választási kampányt biztosítani a választások valamennyi résztvevője számára.

Június 9-én reggel 7 órakor kezdődik a szavazás mindkét választás esetében. Az urnák este 10 órakor zárnak – írja az Agerpres hírügynökség.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!