Lelki és szellemi műhely
Fennállásának huszadik születésnapját ünnepelte pénteken a Jakab Antal Tanulmányi Ház. Az ünnepi szentmisét dr. Jakubinyi György érsek celebrálta, ezt követően pedig kerekasztal-megbeszélést tartottak a tanulmányi ház jövőjéről.
Az egyházmegye és a helyi közösség lelki, illetve szellemi műhelyeként kell tovább működtetni a Jakab Antal Tanulmányi Házat – összefoglalva ezzel az alapgondolattal értettek egyet a beszélgetésen jelenlévők. A kerekasztal-megbeszélését dr. Márton András, a Gyulafehérvári Caritas igazgatója moderálta, jelen volt a főegyházmegye képviseletében Portik Hegyi Kelemen plébános, a Kalot és a Háló Egyesület részéről Sebestyén Ottó, a Pro Educatione Egyesület nevében dr. Szakács Sándor szólt, Szénégető János a Pasztorációs Napok szervezője és Péter György a ház jelenlegi működtetője.
A résztvevők egyetértettek abban, hogy a ház korábbi turisztikai szerepét mellőzve az épületet a felnőttképzésben és a lelki gondozásban fontos szerepet vállaló civilszervezetek és egyházi kezdeményezésű programok számára kell nyitottá tenni. A tanulmányi ház vezetője szerint három kategóriában állapították meg az épület használatának díját, fontos szempont volt az árak megszabásánál, hogy a felnőttképzésben és lelki gondozásban dolgozók számára is elérhető legyen ez a helyszín.
– Miután a Caritas vezetősége úgy döntött, hogy átveszi a ház vezetését, én kaptam meg a feladatot, hogy igazgassam a ház sorsát. Egy év után elmondhatom, hogy otthonossá tettük a konferenciák és képzések szervezésére alkalmas felületeket, nyitottak vagyunk a felénk fordulók igényeinek a kiszolgálására, és hosszú távon úgy látjuk, ennek meg is lesz az eredménye, hiszen bár az árak módosítása után kevesebb lett a bevételünk, fokozatosan növekszik a ház kihasználtsága – ismertette a ház jelenlegi helyzetét Péter György igazgató.
Természetesen a továbbiakban a Caritas képzéseinek is a csíksomlyói otthon biztosítja a helyszínt, a pódiumbeszélgetés során pedig felmerült annak a lehetősége is, hogy fiatalok számára szervezzenek itt táborokat.
Szakács Sándor abban látta a tanulmányi ház erősségét, hogy itt talált székhelyre a Pro Educatione Egyesület, amelynek alapító tagja mind a Kalot, mind a Háló egyesület, illetve a főegyházmegye.
Annak ellenére, hogy a térségben még kihívást jelent a felnőttképzések szervezése, egyre élesebben körvonalazódik a tanulmányi ház feladata és jövője, Szakács Sándor szerint pedig rövid időn belül sikerül a Pro Educatione Egyesületnek belépnie az európai körforgásba, ami újabb lehetőségeket teremt.
Pál Bíborka