Hirdetés

Köznyelvi megnevezéseket hivatalosítanak

A közbeszédben használt nevekkel látták el hivatalosan is Oklánd község utcáit. Már nemcsak Fő utcával, hanem összesen huszonnégy különböző utcanévvel rendelkeznek a három településen. Az új név- és házszámtáblákat januártól helyezik ki, viszont az új megnevezéseket már jóváhagyták.

Demeter Adél-Hajnalka
Becsült olvasási idő: 3 perc
Köznyelvi megnevezéseket hivatalosítanak
Illusztráció. Új nevek kerülnek Oklánd község utcáira Fotó: Demeter Adél-Hajnalka

Régi álom valósul meg Oklánd községben, az 1996/7-es kataszteri törvény és a 2016/777-es kormányhatározat értelmében újraszámozták az oklándi, homoródújfalusi és homoródkacsonyfalvi ingatlanokat, valamint új utcaneveket választottak. Máthé Gyöngyvér, az önkormányzat munkatársa szerint ez jó lehetőség arra, hogy a köznyelvben használt neveket utcatáblákon feltüntetve, hivatalosan is elérhetővé tegyék. Elmondása szerint az oklándi Templom, Felszeg és Malom utcáktól eltérően Homoródkarácsonyfalván rendhagyó, román nyelvre lefordíthatatlan nevek is születtek: Cintorom, Dungó, Tótország és Rókavár néven ismerik a főútról letérő, különleges hangzású utcákat. Az új jövő év elején szerelik fel, mindenképp szeretnék láthatóvá tenni a nemrégiben hivatalosított, de a köznyelvben régóta használt neveket.

– A költségvetés év végére szerényebb, viszont januárban prioritást fog élvezni az új táblák és házszámok kiosztása és elhelyezése
– fogalmazott Máthé Gyöngyvér.


Elmondása szerint Oklánd községben mintegy ezerháromszázan élnek, a háztartások száma utcától függően több százig, de akár csak a négyjegyű számig is terjedhet. A polgármesteri hivatal által közzétett lista szerint mostantól számszerűen nyolc új névvel ellátott utca van Oklándon, négy Homoródújfaluban és kilenc Homoródkarácsonyfalván. Az oklándi Malom utcában alig két ingatlan található, ezért a korábbi 90-es és 91-es házszámokat most kettesre és négyesre cserélték. Máthé kiemelte, Oklándon hivatalosan – a legtöbb vidéki településhez hasonlóan – korábban csak Fő utcaként neveztek meg minden falurészt, viszont a szájhagyomány megőrizte a régóta használt, a faluközösségek által közkedvelt neveket, így örülnek, hogy sikerült megvalósítani az újraszámozást és az új nevek iktatását.

– A nevek kiválasztásánál szem előtt tartottuk, hogy megmaradjanak azok az elnevezések, amelyek eddig is használatban voltak és a közösség szívesen használta őket, annak ellenére is, hogy hivatalosan csak Fő utca névre hallgatott a település minden része
– számolt be az önkormányzat munkatársa. 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!