Hirdetés

Közeledik a záróra

HN-információ

Egy hetük maradt hátra a gazdálkodóknak, közbirtokosságoknak, gazdaegyesületeknek, hogy késedelmi büntetés nélkül nyújtsák be idei évre szóló területalapú támogatási kérelmeiket. Az APIA Hargita megyei területi irodáinál reggeltől estig tömött sorokban állnak a támogatási kérelmeikkel érkezők, ám a támogatásigénylést eddig még csak 11 ezer gazdának sikerült benyújtania. A napi 1 százalékos támogatáscsökkentéssel járó június 16.–július 10. közötti időszakban azonban a kifizetési ügynökség Hargita megyéből így is több mint 10 ezer gazdára számít.

Domján Levente domjan.levente@hargitanepe.ro Mától számítva mindössze egy hetük maradt hátra a Hargita megyei területtulajdonosoknak és állattartó gazdáknak, hogy késedelmi büntetés nélkül igényeljék az összevont, egységes területalapú és állattenyésztési támogatásokat: az idei támogatási kérelmek benyújtásának rendes határideje ugyanis június 15-én lejár. A támogatásokat persze a június 15. és július 10. közötti 25 napos hosszabbítási periódusban is lehetősége lesz igényelni a gazdáknak, de az idei évre kapható támogatási összeget akkor már minden nap késedelem esetén napi 1 százalékkal csökkentik – hívja fel a gazdák figyelmét lapunkon keresztül Haschi András, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) Hargita megyei igazgatója. A szakember elmondta, péntekig a megyéből 11 ezer gazda 54 ezer hektár területre nyújtotta be támogatásigénylését, de több mint 6 ezer távolmaradt – elvileg kitöltött kérelemmel, összeállított dokumentációval rendelkező – támogatásigénylőről a kifizetési ügynökségnél továbbra sem tudnak semmit. Haschi becslése szerint a június 15-én lejáró határidőig csak a tavaly benyújtott 31 ezer kérelem fele – legjobb esetben kétharmada – fog beérkezni: több mint 10 ezer támogatásigénylőre pedig a június 16.–július 10. közötti hosszabbítási időszakban számítanak.

Mozgolódnak a közbirtokosságok A jogszabályváltozás nyomán a közbirtokosságok, gazdaegyesületek előtt megnyílt támogatás-igénylési lehetőségről ugyanakkor a Hargita megyei érintettek sem akarnak lemaradni: az elmúlt napokban szinte minden településen rendhagyó, soron kívüli közgyűlésre hívták tagjaikat az egyesületek, területtulajdonosi társulások. A közbirtokosságok, gazdaegyesületek ugyanis ezúttal területalapú támogatási kérelmeik mellé az állattartó tagság beleegyezését, illetve a támogatási összegek későbbi felhasználásáról, rendeltetéséről szóló közgyűlési határozatot is csatolniuk kell. A jövő hétfőn lejáró határidő közelsége pedig azonnali cselekvésre készteti az érintetteket. – A tagság beleegyezésére és közgyűlési határozatra van szüksége a területalapú támogatást igénylő gazdaegyesületeknek is, ám a közbirtokosságoktól eltérően az egyesületeknek azt is vállalniuk kell, hogy az idénre vonatkozó egyéves haladék után jövőtől mezőgazdasági szövetkezetté vagy termelői csoporttá alakulnak át. A támogatási kérelmét egyébként Hargita megyéből eddig 60, ötven hektárnál nagyobb földterülettel rendelkező jogi és magánszemély tette le. Közéjük tartoznak a közbirtokosságok és jelentős legelős-területeket használó gazdaegyesületek is – sorolta Haschi.

Kaszálók, legelők: elvileg nem kötelező az állatlefedés A legelő- és kaszálóterületek támogatásigénylésével kapcsolatos legújabb, Hargita megyéből is sokak által várt jogszabályváltozásról azonban a kifizetési ügynökség vezetője nem kívánt részletekkel szolgálni. A múlt héten, a Hivatalos Közlöny június 3-i számában megjelent 15-ös számú sürgősségi kormányrendelet – a területalapú támogatási szabályokat módosítva – ugyanis még a korábbi évek gyakorlatánál is megengedőbb: amennyiben ugyanis a gazda az1800 méternél alacsonyabban fekvő hegyvidéki gyepterületeit évente legalább egyszer megkaszálja, a széna értékesítését pedig számlával igazolja, akkor a kifizetési ügynökség a gazdát a területek állattal való lefödésére a kaszálók és a legelők esetében sem kötelezheti. A napokban közzétett jogszabályról Haschi András is tud, ám tartalmát – az alkalmazására vonatkozó miniszteri rendelet kézhezvétele előtt – többszöri kérésünkre sem volt hajlandó kommentálni. Hozzátette: az alkalmazási útmutató nélkül jelen pillanatban továbbra sem tudják elfogadni a gyepterülettel igen, de állattal nem rendelkező gazdák területalapú támogatási kérelmeit. – Várjuk, hogy jelenjen meg a miniszteri rendelet, mert e nélkül tehetetlenek vagyunk. Ezt közzétehetik ma is, holnap is, jövő héten is – nyilatkozta pénteken lapunknak az APIA vezetője.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!