Kizárták, majd visszavették Novákot

Ok nélkül zárta ki egy versenybíró Novák Károly Eduárdot a Valencia Kerékpáros Körversenyről, ám a szakasz végén a viadal versenyigazgatója visszahelyezte a mezőnybe. Az eset nagy port kavart, az egyik legnagyobb spanyol napilap is diszkriminációt emlegetve számolt be Novák kizárásáról. [gallery link="file" ids="22818,22819"] A Tusnad Cycling Team sportolói a Valencia Kerékpáros Körversenyen vettek részt a múlt hétvégén, a viadalon 25 csapat indult, amelyből nyolc World Pro Tour-gárda volt, illetve válogatottak, Pro Tour és kontinentális csapatok is a rajtnál voltak. Az illusztris csapatlistán a Tusnad Cycling Team Andrei Nechita, Daniel Crista, Jose Miralles, Martin Lestido, Sebastian Mascaro, Sebestyén Szabolcs és Novák Károly Eduárd felállítással rajtolt el a nemzetközi szakszövetség versenynaptárában 2.1-es szorzóval szereplő Valencia Körversenyen. A szerdai egyéni időfutamot és a csütörtöki első szakaszt követően pénteken a Castellón de la Plana és Fredes közötti 163,3 kilométeres szakaszon a cél előtt 40 kilométerrel Novák Károly Eduárdot kizárta a viadalból egy versenybíró. A csíkszeredai kerekes a szakasz elején egy hegymenésnél leszakadt a mezőnytől, ám az ereszkedés során beérte a többieket, majd volt egy technikai problémája, ezt követően pedig a csapatautó felvezette újra a mezőnyig. Ekkor Jorge Gual Martinez spanyol bíró megállította Novákot és kiintették a versenyből. „A mai nap volt számomra a legsötétebb és a leggusztustalanabb nap, amióta kerékpározok. Teljesen kiábrándultam, amikor 40 kilométerrel a cél előtt az 1-es zsűriből egy bíró ok nélkül megállított és kivett a versenyből. Ez diszkrimináció, nem hiszem, hogy ilyen megtörténhet 2016-ban Spanyolországban. Nem tudom elhinni, hogy ennyire zavarjon valakit, hogy egy lábprotézissel versenyző sportoló az egészségesekkel egyformán tud harcolni, versenyezni. Olyan profikkal, akik több milliós költségvetéssel rendelkeznek!” – nyilatkozta a szakasz befutója után Novák. Novák kizárása nagy botrányt kavart, a szervezőbizottság elnöke, valamint a versenyen részt vevő kerékpárosok is felháborodtak a bíró döntésén. Az esettel az egyik legnagyobb spanyol napilap, a Marca is foglalkozott, a lap is azt írta, diszkriminálhatták a lábprotézissel versenyző csíkszeredai sportolót. Péntek éjszaka aztán jött a fordulat: Novák szombaton mégis nyeregbe ülhetett. „A verseny szervezőihez benyújtott fellebbezésünket követően a Valencia Körversenyről a kizárásomat eldöntő bíró belátta és bevallotta, hogy tévedett (ilyen csak nagyon ritkán történik meg a kerékpársportban). Szombaton hivatalosan is jogomban áll folytatni a viadalt” – írta közösségi oldalán a csíki sportoló. Novák végül szombaton feladta a viadalt. Remek helyezések A Tusnad Cycling Team kerekesei közül hatan fejezték be a Valencia Körversenyt, az utolsó szakaszon egyébként Andrei Nechita a 27. helyen ért célba a győztessel azonos idővel. A csapatversenyben a TCT a 24. helyen zárt. A Tusnad Cyclig Team-ből Lestido a 71., Nechita a 119., Miralles a 122., Mascaro a 128., Sebestyén a 165., Crista a 176. helyen zárta a Valencia Kerékpáros Körversenyt. A viadalt a holland Wouter Poels (Team Sky) nyerte a spanyol Luis León Sánchez (Astana) és a baszk Benat Intxausti (Team Sky) előtt. A csapatversenyt a Sky nyerte az Astana és a Movístar előtt. Kopacz Gyula