Kisebb termést arathatnak
A szárazság miatt kisebb búzatermésre számítanak a nagyobb Bihar, Dolj és Galac megyei gabonatermesztők. Hasonlóan nyilatkoznak a repce és a napraforgót illetően is.
[caption id="attachment_50940" align="aligncenter" width="1000"] Búzakalászok. Gyengébb terméshozamra számítanak Fotó: Domján Levente[/caption]
Gyengébb kalászos termésre számítanak idén a kedvezőtlen időjárás miatt a gazdák. Dan Cornuț, a Bihar megyei Agroind Cauaceu ügyvezetője úgy véli, a búza és a repce hektáronkénti hozama 15-20 százalékkal marad el a tavaly betakarított mennyiségtől. Amúgy a Hegyközkovácsi székhelyű mezőgazdasági vállalkozás Bihar megyében mintegy 4 ezer hektár mezőgazdasági területet művel. Cornuț viszont úgy gondolja, a kisebb terméssel valamivel jobb árakat lehet elérni, mint 2016-ban: jelenleg például a búzáért tonnánként 600-620 lejes árat ajánlanak, az árpatermést tonnánként 500-550 lejes, a repcét pedig tonnánként 450 lejes áron lehet leszerződni. A Galac megyei Agrimat Matca illetékesei szerint az is megtörténhet, hogy térségükben az átlagos búzatermés még a hektáronkénti 3 ezer kilogrammot sem fogja elérni, s ilyenképpen az értékesítésből még a költségek fedezésére sem fogja futni. Amúgy ez a farm több mint 4500 hektáron gazdálkodik.
A hazai termelők becsléseit támasztja alá az Európai Gabona- és Takarmánykereskedelmi Szövetség (COCERAL) előrejelzései is: Romániában a gabonaféleségek tekintetében 4,3 százalékos terméscsökkenést jósolnak, míg az olajos növények esetében 1,7 százalékos zsugorodást várnak. Ez alapján Románia idei gabonatermése 19,2 millió tonna körül lehet, az olajos növényeké pedig 3,6 millió tonna. A gabonaféleségek esetében a 2016-os esztendei 3820 kilogramm/hektáros átlagterméssel szemben az idén 3700 kilogramm/hektár várható, az olajos növények esetében pedig 2360 kilogramm/hektárral szemben 2110 kilogramm/hektár. Mindez olyan körülmények között, amikor is az olajos növényekkel megművelt területek közel 9 százalékkal nagyobbak, mint 2016-ban.
Hecser Zoltán