Kilenc iskolaorvos van a megyében
A falvakon a családorvosok helyettesítenek
Hargita megye nem áll jól az iskolaorvosi rendelők tekintetében, a megyeszékhely az egyetlen város, ahol nem egy, hanem négy orvos rendel az iskolákban. A megye nagyobb városai azonban mind egy-egy iskolaorvossal számolhatnak, ők az összes helyi tanintézményt ellátják. Falvakon kivétel nélkül a családorvosok végzik el az iskolaorvosok feladatát.
Csíkszeredában a tegnap megkezdődött tanévben összesen négy orvos látja el a 18 iskolában és óvodában az iskolaorvosi teendőket. Székelyudvarhelyen egyetlen orvos rendel majd az összes iskolában, az óvodák azonban a székelykeresztúriakkal kell osztozzanak, ugyanis a két város óvodáira egy orvos jut. Ugyanúgy Gyergyószentmiklóson, Maroshévízen és Balánbányán egy-egy személy látja el az iskolaorvosi teendőket. A rendelőkben asszisztenseknek is dolgozniuk kellene, idén azonban csak a megyeszékhely engedheti ezt meg magának, Csíkszeredában 14 orvosasszisztens segédkezik a diákok rutinvizsgálatának elvégzésében – ismertette a számokat Vass Előd, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság alelnöke.
[caption id="attachment_35784" align="aligncenter" width="300"] Az orvoshiány ezen a téren is érzékelhető. Gyakran családorvosok végzik a feladatot (fotó: László Róbert)[/caption]
– A falvakon a családorvosok által elvégzett iskolarendelői feladatokkal kapcsolatban tapasztalunk hiányosságokat. Sajnos nagyon kevés orvos jelez vissza a közegészségügyi igazgatóságnak, hogy év elején valóban elvégezte az iskolába és óvodába beiratkozott gyermekek vizsgálatát. Természetesen az lenne az ideális, ha minden oktatási intézménynek saját orvosa lenne, de sajnos az orvoshiány ezen a téren is érzékelhető – fejtette ki lapunknak Vass Előd.
A diákokat és óvodásokat minden tanév elején megvizsgálják a következő betegségek tüneteit figyelve: bárány- és rózsahimlő, kanyaró, szamárköhögés, mumpsz, skarlát, hasmenés, agyhártya-, agyvelő- és mandulagyulladás, rüh, tetű és bőrgomba.
Vass Előd tájékoztatott, hogy minden iskolai ciklus elején és végén – előkészítő, első, negyedik, nyolcadik és tizenkettedik osztályban – megvizsgálják a gyermekek testi fejlődését. Azt figyelik, hogy magasságuk és testsúlyuk harmonikus viszonyban áll-e, ugyanakkor megvizsgálják, hogy korukhoz képest testük a megfelelő fejlődési fázisban van-e. Az időszakos vizsgálatok 54 további krónikus betegséget is feltérképeznek, ezek közül a legfontosabbak a tuberkulózis, a hepatitis, a cukorbetegség, a vashiány, az epilepszia, a hallászavar, az asztma, valamint a gyomorfekély.
Márk Boglárka