Kétezer gazdának fizetett az APIA
Hargita megyéből összesen mintegy kétezer gazdának – a szarvasmarhatartók 25, a juh- és kecsketenyésztők 35 százalékának – folyósította a napokban a 2016-os állattenyésztési támogatásokat a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség.
Hargita megyében is sorra tölti fel az állattenyésztési támogatásra jogosult gazdák bankszámláit a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA): a különböző jogcímekből eredő támogatást a megyéből mára mintegy kétezer állattenyésztőnek folyósították, köztük juh- és szarvasmarha-tenyésztőknek egyaránt – mondta el tegnap lapunk érdeklődésére Haschi András, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség Hargita megyei igazgatója.
Mis Carmen, az ügynökség Hargita megyei állattenyésztési támogatásokért felelős osztályvezetője némileg árnyalta a képet. Mint mondta, a hazai költségvetésből biztosított átmeneti támogatásokkal ellentétben az uniós kiegészítő támogatások folyósítására csupán a napokban érkezett meg a felhatalmazás. Az adminisztratív ellenőrzéseket követően a kifizetésre kerülő gazdák nevét tartalmazó ún. „fehér listát” az APIA bukaresti központjából frissítik. A szakember türelemre kéri az állattámogatásra jogosult gazdálkodókat, leszögezve: legkésőbb március 31-ig mindenkinek számlájára kerül a pénz.
A kifizetési ügynökség csíkszeredai központjának tegnapi legfrissebb adatai alapján a támogatásra jogosult juh- és kecsketartóknak tegnapig mintegy 35 százalékát, a szarvasmarhatartók – húsmarhásoknak és tejtermelőknek – pedig közel 25 százalékának folyósították a támogatási összegeket. Nem kaptak ellenben még pénzt azok az állattenyésztő gazdák, akiknek a földalapú támogatásra jelölt mezőgazdasági parcellái – szántói, kaszálói, legelői – helyszíni, illetve távellenőrzés alá estek. Mis Carmen viszont számukra jó hírrel is szolgált. Elmondta, azon gazdák esetében, ahol a kifizetési ügynökség terület-ellenőrei, illetve az állatállomány esetében az állategészségügy szakemberei nem tapasztaltak rendellenességet, napokon belül zöld utat kaphat a kifizetés.
– A hétvégén – szombaton, vasárnap – lezártuk az ellenőrzési jegyzőkönyveket, így azon gazdák esetében is elkezdődhet a kifizetés, akik ellenőrzés alatt voltak. Ők ugyanis eddig a 2016-os támogatásokból egy lejt sem kaptak. Akiket viszont a fehér lista alapján eddig kifizethettünk, azokat ki is fizettük, ez biztos – hangsúlyozta lapunknak az APIA Hargita megyei központjának szakterületileg illetékes osztályvezetője.
Mint lapunkban beszámoltunk, a szarvasmarhatartó gazdák az országos átmeneti állattenyésztési támogatásokból (ANTZ) az értékesített tej mennyisége alapján tonnánként 85,55 lejes (19,2099 eurós) támogatásra, míg az állományszámra megállapított támogatás alapján egyedenként 411,75 lejre (92,4508 euróra) számíthatnak. A juh- és kecsketartók számára az APIA a tavalyi kérelmeik alapján állatonként 24,92 lejt (5,5957 eurót) folyósít. A törzskönyvezett egyedekre járó uniós kiegészítő támogatásokból (SCZ) a bivalytenyésztők egyedenként 831,69 lejes (186,74 eurós) támogatásra, a húsmarhatenyésztők egyedenként 3075 lejes (690,61 eurós), míg a fejőstehenekkel rendelkező gazdák egyedenként 3264 lejes (732,87 eurós) támogatásban részesülnek. A juh- és kecsketenyésztők számára fizetendő kiegészítő támogatás nagysága ezúttal 120,55 lejre (27,06 euróra) emelkedik.
Domján Levente