Két szék közt: növelnék Szentegyháza vonzáskörzetét
Szentegyházán 2020 óta a fiatal Lőrincz Csaba a polgármester, aki az elmúlt évet annak szánta, hogy befejezzék az elkezdett munkákat a városban, ugyanakkor minden lehetőséget kihasználtak arra, hogy a jövőben kényelmesebbé tegyék a várost a lakosság számára, és vonzóbbá a turistáknak. Szerencsés helyzetben van a városvezetés, hiszen a közösségi élet pezseg a városban, így az önkormányzat munkatársai a beruházásokra figyelhetnek.
Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháznál dolgozott orvosi fizikusként, de a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület alelnökeként korábban is szereplője volt a közéletnek. 2020 óta a város polgármestereként dolgozik, habár korábban sosem készült erre a tisztségre. Elmondása szerint az önkormányzati munkában az egyik legfontosabb alapelv a transzparencia, a munka átláthatósága.
‒ Abba fektetem a legtöbb energiát, hogy bízzunk egymásban – mondta a polgármester.
Kihasználták az időt
A polgármester elmondása szerint kihasználták ezt az évet, hiszen sok, nagyobb méretű beruházást előkészítettek, nekifogtak az eddig elhanyagolt épületek korszerűsítésének, és befejezték azokat a munkákat, amiket már régóta elkezdtek. Mint Lőrincz Csaba mondta, az önkormányzat munkatársai sok beruházást előkészítettek, terveket készítettek és pályázatokat írtak. Úgy véli, a létező lehetőségek közül mindent kihasználtak, amit csak tudtak, így mintegy 11 olyan pályázatot adtak le, amelyek nagy beruházásnak számítanak.
Jelenleg az eddig elhanyagolt munkákat végzik el, például a piaccsarnok átépítését és a focipálya felújítását. A pályázatírás és felkészülés mellett ezekre a munkákra is jutott idő, és a polgármester úgy véli, hogy ki kell használniuk ezt az évet, hiszen ha elkezdődnek a nagyobb beruházások munkálatai, akkor már nem tudnak az eddig hanyagolt munkákra időt fordítani. Ide több munkapont sorolható, hiszen újjáépítenek vagy tataroznak több épületet is, például a piaccsarnokot, a műfüves focipályát, a Mártonffi János Általános Iskola sportcsarnokát, a polgármesteri hivatal melléképületeit, a régi szülészet épületét, parkolókat, piactereket és hidakat korszerűsítenek. Ezeket a ‒ polgármester által apróbbnak nevezett ‒ beruházásokat az önkormányzat önerőből finanszírozza. Az elkezdett munkák közül idén befejezték a polgármesteri hivatal korszerűsítését és a mezei utak újjáépítését.
[caption id="attachment_136912" align="alignnone" width="693"] Az árvíz után újjáépített rákospataki híd. Fő a biztonság[/caption]
Sokat akar a szarka……de nem bírja a farka. Találó lehet ez a közmondás a szentegyházi önkormányzat esetére, hiszen a polgármester úgy véli, túl sok pályázatot és projektet indítottak el és adtak le. Mint mondta, nem tud mindent megbírni az önkormányzat az állami bürokratikus rendszerben, és úgy véli, túl sokat vállaltak. Kiemelte, hogy a tervezést nehezíti az, hogy Szentegyháza két „összetevőből” álló település, hiszen van falu és város része is. Lőrincz Csaba szerint ez azzal jár, hogy mindkét résznek megvannak az elvárásai, igényei. Éppen ezért, amikor terveznek és pályáznak, figyelembe veszik a település mindkét részének az igényeit. Mint mondta, a városfejlesztésnek konkrét stratégiával fogtak neki, emellett azonban a helyi tanáccsal megjelöltek hat olyan alappillért, amire építkezhetnek. Szentegyháza ugyanis a két szék között a földre esett: Csík és Udvarhely között van, és a polgármester elmondása szerint ugyan Udvarhelyszékhez tartozik a település, de Csíkhoz is tartozhatna, hiszen nem esik egyik város vonzáskörébe sem.
‒ Arra gondoltunk, hogy Szentegyháza is lehetne olyan település, amelynek a vonzáskörébe más települések is bekerülhetnek – mondta a polgármester.
A kiindulópont annak a meghatározása volt, hogy miben lehet mérni, hogyan fejlődik a város. Az önkormányzat vezetői a lakosság számát választották mérceként, és megegyeztek abban, hogy a hosszú távú cél növelni a lakosság számát. Ugyanakkor megnevezték azt a hat alappillért, amely alapként szolgál a tervezésben. Ezek ‒ nem prioritási sorrendben ‒ a következők: egészségügy, oktatás, sport, kultúra, infrastruktúra és gazdaság. Ezt követően megvizsgálták, hogy hol milyen hiányosságok vannak, és ahol szükséges volt, ott az infrastruktúrán kezdtek dolgozni, máshol pedig az emberi erőforrást pótolták.
[caption id="attachment_136913" align="alignnone" width="678"] A Mártonffi János Általános Iskola sportcsarnoka. Korszerűsítik az épületet[/caption]
Tervekből nincs hiány
A Szentegyházi Egészségügyi Központban például szükséges volt az egyik laboratórium felújítása, de ‒ mivel a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház működteti a szentegyházi központot ‒ az emberi erőforrással nincs gond. Továbbá tervben van egy ambuláns szakrendelő, mentőállomás és több orvoslakás építése. Lőrincz Csaba hangsúlyozta, hogy mindez nem csak vízió, hamarosan készen lesz a kivitelezési terv is. A Gábor Áron Szakközépiskola diákjainak is lehetőséget biztosítanának, hogy korszerű körülmények között tanulhassanak, ezért több épületet is renoválnának. A kisgyermekekre is figyelnek, hiszen úszásprogramot is indítottak a harmadik osztályos gyerekeknek, akik a Lobogó panzió medencéjében gyakorolhatnak heti egy alkalommal. A helyi önkormányzat fedezi a költségek egy részét, viszont a szülőknek kell kifizetniük a belépődíjat. Továbbá, mivel van igény rá, építenének egy nagy műfüves focipályát is, illetve egy sportreferensre is szükség volt, aki átlátja és igazgatja a helyi sportéletet. Bicikliutat is készítenek majd a Köztársaság út mentén. Lőrincz Csaba szerint a gazdaságtól elválaszthatatlan a turizmus, ezért inkubátorház létrehozásával segítenék a helyi vállalkozók munkáját. Kiemelte, hogy Homoródfürdőn tervezik egy wellnessközpont építését, összesen kilencmillió euróra pályáznak ennek megvalósításához.
‒ Mivel a helyi vállalkozók, panziótulajdonosok, vendégfogadók nem tudnak ilyen mértékű beruházást végrehajtani, ezért a mi dolgunk az, hogy a náluk megszálló vendégeknek valamilyen szolgáltatást tudjunk nyújtani. Ezért építenénk egy wellnessközpontot Homoródfürdőre – mondta.
A Bartók Béla Kultúrházra is teljes körű renoválás vár. Lőrincz Csaba elmondása szerint mindez hosszú folyamat lesz, és egyelőre lassúnak tűnhet a haladás. A vashámort is meg szeretnék vásárolni, ami B kategóriás műemlék, viszont Kelet-Európában egyedinek számít. Visszaépítenék eredeti formájára, mivel úgy vélik, hogy az ilyen jellegű egyedi látványosság sok látogatót vonzana a városba. Hozzáfűzte, hogy akad nehézség ezen a téren, hiszen egyetlen épületet sem egyszerű megvásárolni, főleg, ha műemlékről van szó.
‒ Azért tartjuk ezt fontosnak, mert utat, járdát bárhol tudnak építeni, de ilyen műemlék csak nálunk van. Kötelességünknek érezzük, hogy ezt megtegyük – magyarázta.
[caption id="attachment_136914" align="alignnone" width="674"] Megújult műgyepes focipálya Szentegyházán. Van rá igény[/caption]
Van közösségi élet
A polgármester rámutatott, hogy a sok, nagy méretű beruházás igencsak leterheli az önkormányzatnál dolgozókat, ráadásul nem marad elég idő figyelni azokra a tevékenységekre, amelyek a közösség életében igencsak fontosak. Ennek ellenére sok rendezvényt szerveztek az idén, hiszen többek között voltak városnapok, fúvósfesztivál, idősek köszöntése, filharmónia-koncert és népviseleti találkozó is. A polgármester úgy véli, hogy a közösségépítéssel nem is kell az önkormányzatnak foglalkoznia, mert úgy tűnik, hogy több olyan önszerveződő csoport van a városban, amelynek köszönhetően van közösségi élet.
Hosszú távú tervekből sincs hiány, erre hívja fel a figyelmet az önkormányzati irodában a falra kifüggesztett városrendezési terv is. Lőrincz Csaba szerint fontos szem előtt tartani, hogy hova szeretnének eljutni tíz év múlva, ezért tudniuk kell, hogy a városban minek hol lehet helye, így az ipari zóna, a turisztikai pontok és a belterületek megjelölése segíthet ebben.
Lőrincz Csaba végül azt is megjegyezte, hogy fontosnak tartja meghallgatni a lakosok mondanivalóját, panaszait. Nem akarja ugyanis azt a látszatot kelteni, hogy az önkormányzat vezetősége nem figyel a közösségre, ezért minden pénteken fogadóóra van a polgármesteri hivatalban. Úgy véli, hasznos ez a fórum, mert a lakosok olyan problémákra hívhatják fel a figyelmet, amelyekkel elsősorban ők szembesülnek.
Péter Ágnes