Keresd az apró betűt!
Sokféle katalógus érkezik minden héten a postaládákba, mindenféle terméket kínálnak eladásra. Mivel nem szeretek céltalanul bóklászni a bevásárlóközpontban, ezért gondoltam, ha már úgyis küldik a katalógust, megpróbálom hasznát venni. Szorgalmasan végiglapoztam, megnéztem, mi mennyibe kerül, majd listát írtam arról, hogy mit szeretnék megvenni. Meg voltam győződve arról, hogy sokkal gyorsabban fog menni így a vásárlás.
De nem ment minden olyan simán, ahogy elképzeltem: az egyik termék nem volt készleten, a másik jóval drágább volt, mint a katalógusban, a harmadikról pedig még nem is hallottak az eladók. Gondoltam, valószínűleg egy régebbi katalógust vehettem kézbe, s ezzel bele is nyugodtam a történtekbe. Aztán akcióra készülve, előbb megnéztem, mikorra érvényes a katalógus, hogy biztos legyek a dolgomban. A lista elkészült, indulhatott a vásárlás. A jelenet azonban megismétlődött: több, általam a lapból kinézett termék állítólag már elfogyott, az árak pedig több esetben eltértek a reklámozottól. Amikor rákérdeztem, hogy, mi az oka ennek az eltérésnek, az eladók csak vállat vontak, gondolom, nem először találkoztak elégedetlen vásárlóval.
Aztán alaposan áttanulmányoztam a katalógust, s meg is találtam az apró betűs részt az utolsó oldalon, ami mindent megmagyaráz: az ajánlat a készlet erejéig érvényes, nem vállalják a felelősséget a nyomdahibákért, a képek csupán bemutató jellegűek és az árak változhatnak a bemutatotthoz képest. Ezek szerint ez a kiadvány inkább meséskönyv, mintsem bevásárláshoz hasznos tájékoztató. Gondolom, nem az általam lapozott az egyetlen ilyen katalógus…
Lázár Hajnal