Képalkotók, akik bepillantanak a testünkbe
A radiológia és imagisztika összetett orvostudományi ágazat. A közhiedelemmel ellentétben a radiológusnak nemcsak annyi a dolga, hogy veszélyes, sugarat kibocsátó eszközzel átvilágítja a beteg testét. Számos modern eszközt használnak ma már ezeken az osztályokon, a diagnózis felállításában fontos szerepet játszanak. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az ország egyik legjobban felszerelt radiológiai és imagisztikai osztálya működik, tudtuk meg dr. Burszán Barabás Andrei főorvostól.
[caption id="attachment_40970" align="aligncenter" width="1000"] Dr. Burszán Barabás Andrei Fotó: Kovács Hont Imre[/caption]
A röntgenes, imagisztikus orvos összetett képalkotó és olvasó, klinikai tüneteket feltáró munkát végez, miközben folyamatos kapcsolatot tart fenn a beteg kezelőorvosával. Erre nagy szükség van, mivel a radiológus csak így tud pontos munkát végezni. A kezelőorvos leközli azt, amit a betegről megállapított, így segíti a képalkotókat, hogy eldöntsék, milyen eszközzel és mely testrészt vizsgálják meg.
Kevésbé káros, mint régen
– A radiológiának és imagisztikának több alegysége van. Ezek közül a legismertebb a röntgenvizsgálat. A mi osztályunk egyébként sorrendben a második részleg, ide a betegek 99 százaléka a sürgősség után eljut. A legtöbb esetben kérnek tőlünk felvételeket, függetlenül attól, hogy törés történt vagy tüdőgyulladásra gyanakszanak. A bent fekvő betegeket is gyakran küldik hozzánk. Többféle képalkotó eszközünk van: a sima röntgen, az ultrahang, a számítógép-tomográfia (CT), emellett pedig a mágnesesrezonancia-képalkotó (MRI) – ismertette a főorvos.
A képalkotó szakmában a diagnosztikában messze nem mindegy, hogy mely tüneteket milyen eszközzel vizsgálják. A tüdőgyulladást például nem lehet MRI-vel feltárni, hanem csak sima röntgennel. Minden betegséget csak bizonyos típusú felvételekkel tárhatnak fel, amelyet a kezelőorvosnak kell kérnie, aki előzetesen konzultál a radiológussal.
– Nagyon fontos tudni, hogy a röntgensugár nem napsugár: tehát káros, de a mai modern eszközökkel már jóval kisebb dózist kapnak az emberek egy ilyen vizsgálat alkalmával. Az MRI teljesen veszélytelen, mivel az nem sugárral működik. Ideális esetben a felvételek készítése között javasolt bizonyos időnek eltelnie, azonban amikor a beteg állapota éppen azon múlik, hogy „be tudunk-e pillantani a testébe”, akkor az elsőbbséget élvez. Egyetlen röntgensugár nem, de a tüdőgyulladás megölhet, ha nem ismerik fel és kezelik időben – figyelmeztetett dr. Burszán Barabás Andrei.
A radiológián virtuális vastagbéltükrözést (kolonoszkópia) is végeznek a CT segítségével, erre kevés romániai városban van lehetőség. A vizsgálat során a vastagbelet feltöltik levegővel, az így nyert képekből pedig egy speciális program segítségével a tükrözéshez hasonló módon végignézhetik a vastagbél belső felszínét.
Intenzív munka
Az osztályon összesen négy orvos dolgozik: a főorvos, két nyugdíjas bedolgozó kolléga és június óta itt dolgozik egy fiatal radiológus, dr. Radu Ramona. Két rezidens orvosa is van a megyei kórház radiológiai osztályának: Neagu Adél hamarosan végez az egyetemi központban zajló képzésével, és itt folytatja majd a munkát, illetve egy friss végzőst, Máthé Szilárdot is idevárják néhány év múlva. Az osztályon 25 asszisztens is dolgozik, ahol 24 órás ügyelet van, hiszen, ha például valakit éjszaka agyvérzéssel hoznak be, akkor nem lehet reggelig várni a diagnózissal. Mivel nem lehetséges megoldani, hogy folyamatosan ügyeletben legyen egy radiológus, egyes asszisztensek megtanulták elvégezni a vizsgálatokat a gépekkel, továbbá két marosvásárhelyi és egy besztercei orvossal online is tartják a kapcsolatot, akik az elkészült felvételeket megkapják és felállítják a diagnózist, biztosítva a 24 órás szakorvosi felügyeletet. A sugárveszély miatt egyébként legfeljebb hatórás munkabeosztásban dolgozhatnak.
– Kissé több sugárzásnak vagyunk mi itt kitéve, de tudni kell, hogy a sugár nem mar, nem bújik át az ajtó alatti résen. A sugárzás csak egy milliszekundumig tart, amíg a gép azt kibocsátja, és csak azon a terülten igazán káros, ahová esik. A sugárra a hormonális rendszer szervei, mint a here vagy a pajzsmirigy a legérzékenyebbek – tudtuk meg a főorvostól.
Minden radiológián dolgozó személy egy úgynevezett fotodozimétert hord magával, amely leméri, hogy az adott személy mekkora sugárdózist kap. A műszert minden hónapban elküldik Bukarestbe, ahol megvizsgálják a tárolt adatokat. Ha az eredmények azt mutatják, hogy a kelleténél több káros hatás érte a szervezetet, akkor az érintettnek hat hónapig távol kell maradnia a munkától az egészsége megőrzésének érdekében.
Márk Boglárka