Kedvező tendencia – eltérő növekedési arányok
Az augusztusi szüneteltetést követően az elmúlt hétvégén nyilvánosságra hozta az Európai Gépkocsigyártók Egyesülete (ACEA) a 8 hónapi eladási statisztikát. Emlékeztetnénk arra, hogy ez a statisztika az európai országokban a forgalomba bejegyeztetett új személygépkocsikra vonatkozik, s ennek okán eltérés lehet egy adott hónapi eladásszám és abban a hónapban bejegyeztetett új járgányok száma között. Ennek megvan a maga jelentősége, annál is inkább, mert esetenként jelentős eltérés mutatkozik a két számadat között, ami megnehezítheti a valós helyzetértékelést, és akár félreértésekre is adhat okot. Ezzel együtt és ezen túl a szóban forgó statisztikából az derül ki, hogy az év elejétől bekövetkezett újabb kedvező fordulat tartósnak bizonyult.
[caption id="attachment_36281" align="aligncenter" width="950"] Ráncfelvarráson átesett Logan[/caption]
Nyolc hónap viszonylatában az ACEA jelentése szerint európai szinten 10 millió 110 ezer 731 új személygépkocsit értékesítettek, pontosabban jegyeztek be a forgalomba. Ez a megelőző esztendő azonos időszakához viszonyítva 7,8 százalékos növekedésről tanúskodik. Érdemes utalni arra is, hogy az augusztusi bejegyeztetési szám tekintetében 2015 azonos hónapjához viszonyítva még erőteljesebb, 9,5 százalékos bővülés mutatkozott.
A szóban forgó kedvező tendencia majd mindegyik európai országban megmutatkozott, igaz, annak arányai tekintetében esetenként jelentős eltérésről „tudósít” a statisztika. Így például míg Lengyelország esetében 17 százalékos piacbővülésről vagy Magyarország esetében 24,9 százalékosról beszélhetünk, addig az Egyesült Királyságban 2,8 százalékosról, és Németországban 5,7 százalékosról. Továbbá két ország esetében 8 hónap viszonylatában a megelőző esztendő azonos időszakához viszonyítva visszaesés következett be. Hollandia esetében 5,2 százalékos, Svájc esetében 4,4 százalékos. Hollandia esetében megjegyzendő, hogy nem egy új keletű jelenségről van szó, s a dolgok ilyenszerű alakulását nemigen tudják megmagyarázni az autópiaci szakértők sem. (Egyébként Hollandia viszonylag jelentős piaci szereplő, főleg, ha szem előtt tartjuk lakosságszámát is.)
Amúgy az elmúlt hónapok során, ahogy az lenni szokott, csúcshónapnak június mutatkozott, amikor európai viszonylatban több mint 1,5 millió új személygépkocsit jegyeztettek be. Júliusban már kevesebbet, 1,16 milliót, még kevesebbet augusztusban, szám szerint 855 466-ot. Május–június olyan két hónap, amikor a nyári szabadságolásra való készülődés jegyében rendszerint felélénkül az autópiac, ugyanakkor ez az az időszak, amikor piacra kerülnek az újdonságok is. Visszatérve a 8 havi statisztikai adatokra, a piaci szakértők szerint az idén eladási rekordszám következhet be akár európai szinten is.
Atipikus helyzet
Romániára vonatkozóan akár fejtörést is okozhatnak a statisztikai adatok. Mindenekelőtt annak okán, hogy a felvezetőben említett eltérés az eladásszám és a forgalomba való beíratások száma tekintetében igen jelentős, s a maga nemében akár meglepőnek is nevezhető. Íme: a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesülete (APIA) illetékesei szerint a három nyári hónap (június, július és augusztus) folyamán mintegy 35 000 új személygépkocsit adtak el, s ez a 8 havi eladásnak körülbelül 50 százalékát teszi ki. Konkrétan a júniusi eladásszámot az APIA illetékesei 12 562-ben jelölték meg, a júliusit 12 831-ben, az augusztusit 9324-ben. Ez összesen 34 717 egységet jelent. Merőben más számadatok szerepelnek az ACEA statisztikájában. Júniusban 5462, júliusban 10 773, míg augusztusban 12 411. Ez összesen 28 646 egységet jelent, azaz közel 7000-rel kevesebbet, mint amennyi az APIA közleményében szerepel. Menjünk tovább: az APIA szerint 8 hónap viszonylatában több mint 70 600 új személygépkocsi talált gazdára, míg az ACEA szerint 58 636. Hogy az arányok tekintetében a különböző országokkal való összehasonlítás megállja a helyét, az utóbbi adatra kell támaszkodni, s akkor: a romániai piacbővülés 8 hónap viszonylatában 14,8 százalékos volt, s ezzel a középmezőnyben helyezkedtünk el Portugáliával, Csehországgal, Szlovákiával együtt. Hazai viszonylatban ugyanakkor a szezonalitást nem az üdülési idényre való felkészülés „hozza magával”, hanem a roncsprogram felfuttatásának időpontja. Ez az idén júniusban volt, s talán ezzel is magyarázható, legalábbis részben, hogy az APIA-statisztika szerint megugrott az eladásszám, meghaladva a 12 560-at. Az ACEA szerint viszont az gyenge hónap volt, statisztikáikban ugyanis csak 5462 új járgány szerepel. Ez esetben valószínűsíthető, hogy valóban jelentős arányeltolódás következett be a két számadat között, mert a június második felében a roncsprogram keretében eladott személygépkocsi forgalomba való beíratására már nemigen juthatott idő.
A márkák versenye
Az ACEA statisztikájából az is kiderül, hogy majd mindenik Európában forgalmazott gépkocsimárka esetében növekedett az eladásszám. Az arányok tekintetében azonban viszonylag jelentős az eltérés. A Volkswagen csoport szintjén a 8 havi piacbővülés 2,6 százalékos volt, de azon belül 0,5 százalékos visszaesés következett be a Volkswagen márka esetében, 1 százalékos a Porsche esetében, ugyanakkor 8, illetve 6,1 százalékos az Audi, valamint a Skoda esetében. Amúgy a leglátványosabb növekedést a rendszerint nagy piaci részesedést jegyző márkák közül a Fiat jegyezte, 16 százalékost, de van, amivel dicsekednie a Mercedes márkának is, hiszen 8 hónap viszonylatában 14,2 százalékos gyarapodást könyvelhetett el. Két márka esetében viszont visszaesés következett be. A Nissan 1,9 százalékos visszaesést, a Mitsubishi pedig 9,8 százalékost volt kénytelen elkönyvelni.
Nézzük meg a Renault-csoportot. A 12,2 százalékos európai szintű piacbővülés mindenképp dicséretes, még akkor is, ha vannak olyan márkák, amelyek ennél iramosabb növekedést jegyeztek.
A Renault van kedvezőbb helyzetben, mert egyes új modellek piacra dobása eredményesnek bizonyult, s ilyenképpen 12,6 százalékos növekedést ért el. A Dacia esetében valamivel szerényebb arányú, 11,1 százalékos növekedés következett be a megelőző esztendő azonos időszakához viszonyítva. Az év elején felütötték fejüket kedvezőtlen jelenségek is, de azokat sikerült áthidalni, s ennek bizonysága, hogy az augusztusi eladásszám 39 százalékkal volt nagyobb, mint 2015 azonos hónapjában. Ilyen összefüggésben utalhatunk arra is, hogy az 5 hónapi statisztika még csak 4,7 százalékos növekedésről tanúskodott, s akkor még az európai piacokon a Dacia részesedése még csak 2,7 százalékos volt, augusztus végére viszont elérte a 2,9 százalékot.
Hazai viszonylatban bár a különböző modellű Dacia személygépkocsik piaci részesedése 30 százalék körül van, és a toplista első helyét foglalják el, a megelőző esztendőhöz viszonyítva növekedésről nemigen beszélhetünk. Amúgy a legkeresettebb modellnek az idén is eddigelé a Logan bizonyult, amelyből az APIA adatai szerint több mint 9300-at sikerült értékesíteni, s ez a piaci elemzők szerint mindenekelőtt a roncsprogram javára írható. Az eladásszám növekedési aránya tekintetében az importautók viszonylatában az első helyre 41,4 százalékkal a Renault került. Ám az importból származó személygépkocsik tekintetében a listavezető a Volkswagen, amelyből több mint 7300-at sikerült értékesíteni, s amely piaci részesedése 10,4 százalék körül volt, ez utóbbi vonatkozásában a Dacia után a második helyet foglalva el. A hazai gépkocsipiacnak van még egy sajátossága is, egy olyan, amely nem számít újdonságnak, nevezetesen az, hogy a vásárlóknak döntő hányadát a jogi személyiségű entitások teszik ki, amelyek részesedése 8 hónap viszonylatában 70 százalék körül volt, s éves viszonylatban a becslések szerint eléri a 72-75 százalékot.
Ráncfelvarrás
Nemrégiben írtunk arról, hogy késlekedik a Dacia személygépkocsik megújulása, de az illetékesek szerint ebben nincs semmi rossz mindaddig, amíg az a járgány érdeklődést vált ki. Most viszont bekövetkezik egy újólagos ráncfelvarrás: a rövidesen megrendezésre kerülő párizsi autószalonban a ráncfelvarráson átesett Sandero, Sandero Stepway, Logan és Logan MCV modelleket fogják bemutatni. Négy év múltán következett be ez az arculati, kényelmi és technológiai szempontokat is szem előtt tartó „felfrissítés”. Egyelőre nem sokat tudni annak minden egyes részletéről, tényezőjéről. Szemből nézetből változik mindenekelőtt a Dacia, led-technológiás nappali fény, átstilizált lökhárító és hűtőrács, továbbá áttervezett, tetszetősebb ködlámpa, ergonomikusabb belső elrendezés, jobb minőségű és korszerűbb kárpit, valamit különböző felszerelések jellemzik. Az átstilizált járművek egyike-másikáról felvételeket is nyilvánosságra hoztak, ám megjegyzendő, hogy azokat nem a gyártó hivatalos oldalán közölték. Majd többet tudunk meg ezekről a ráncfelvarráson átesett modellekről a párizsi kiállítás megnyitóját követően. Ugyanakkor megemlíthetjük azt is, hogy a gyártó illetékesei szerint az elkövetkező hónapokban feltételezhető a piaci érdeklődés fokozódása, aminek nyomán a 2016-os esztendőben eladási rekordra számítanak.
Hecser Zoltán