Kászonból és Felsősófalváról kértek engedélyt
Két ideiglenes vágóponton – Felsősófalván és Kászonban –, valamint két állandó működési engedéllyel rendelkező vágóhídon – Gyergyószentmiklóson és Csíkcsicsóban – vághatják le a húsvéti időszakban kereskedelmi forgalomban szánt bárányaikat a Hargita megyei juhosgazdák. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági hatóság ideiglenes engedélyével rendelkező egységekben jövő héten kezdődhet a vágás.
[caption id="attachment_25895" align="aligncenter" width="1000"] Véreztetésre felaggatott bárány. Indul a húsvéti szezon Fotó: Cserna Endre[/caption]
A közeledő húsvéti időszakra készülve egyelőre két kistérségből, Sóvidékről, valamint a Kászonokból igényeltek egy-egy ideiglenes bárányvágópont-nyitási engedélyt az állataikat levágott formában értékesíteni kívánó juhosgazdák – tájékoztatta tegnap lapunkat dr. Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. A szakember hozzátette, tegnap a kászoni egységnél már helyszíni szemlét tartottak, ha pedig az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági feltételeknek az üzemeltetők eleget tesznek, a két ideiglenesen engedélyezett vágóponton – állatorvosi felügyelet mellett – már jövő héten kezdetét veheti a húsvéti asztalra szánt bárányok vágása. A szolgáltatás iránt érdeklődő gazdák azonban nemcsak kászoni és felsősófalvi, hanem a megye két, állandó működési engedéllyel rendelkező vágóhídjához is fordulhatnak: az egyik Gyergyószentmiklóson, a másik pedig – kiskapacitásúként – Csíkcsicsóban működik – jegyezte meg Ladó doktor.
A megyei főállatorvos leszögezte, az ideiglenes működési engedélyek kibocsátásához azonban még a főhatósági rendelet is szükséges. Ez azonban – bár egész héten várták és szóbeli ígéretet is kaptak – csütörtökig nem jelent meg.
– Ennek ellenére rugalmasan kezeljük a bárányvágópont-nyitási igényléseket. Azért, hogy zökkenőmentesen haladhassunk, már előzetesen leellenőrizzük a vágópontokon a feltételeket, hogy amikor megjelenik a rendelet, engedélyezhessük a vágást – jegyezte meg Ladó Zsolt. A megyei főállatorvos elmondta, az ideiglenes vágópontot üzemeltető gazdáktól nem kérnek teljesíthetetlent: a vágópontnak kijelölt helyiségben tisztaság uralkodjon, a padló és a falfelületek könnyen moshatók legyenek, illetve alapelvárás a hideg és a meleg víz biztosítása is. A vágópont működtetőjének ugyanakkor a vágás során keletkező, emberi fogyasztásra alkalmatlan állati eredetű melléktermékek tárolásáról is gondoskodnia kell, illetve érvényes szerződéses viszonyban kell állnia valamely hatóságilag engedélyezett, az állati hulladékok elszállítására és megsemmisítésére szakosodott céggel is – tette hozzá Ladó. Megjegyezte, az ideiglenes vágópontnyitási engedélyek meghatározott időre szólnak, ám a főhatóság rendszerint a működési engedély hosszát úgy állapítja meg, hogy az lehetőleg mindkét húsvétra – vagyis a nyugati keresztény és az ortodox ünnepi időszakra – is érvényes maradjon.
A két ideiglenes vágópontról a húsvéti időszakban rendszerint 2000-2100 bárány kerül a Hargita megyei családok ünnepi asztalára.
Domján Levente