Iskolapélda
Marosvásárhely az örök békétlenség városa – legalábbis időnként ez az érzése az embernek. S a békétlenség oka az esetek többségében az iskola. A békétlenség oka az anyanyelvi oktatás. Gondoljunk csak a város hosszú ideig egyetlen magyar tannyelvű iskolájára, a Bolyai Farkas Gimnáziumra, megalakulásának körülményeire, a körülötte izzó, időnkét fellángoló indulatokra. A Bolyai körüli történések az idők folyamán elcsitultak, úgy tűnt, hogy normális kerékvágásba kerülnek a dolgok. A vita aztán a magyar orvos- és gyógyszerészképzés kapcsán lángolt fel újból és újból, olyan hevességgel és olyan indulatokkal, hogy már kormány is bukott, amikor a helyzet rendezésével próbálkozott. Legutóbb a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium került a figyelem középpontjába azzal, hogy az épületet – amelyben a város egyik legszínvonalasabb középiskolája, az Unirea Főgimnázium működik – hosszas pereskedés után visszakapta a római katolikus egyház, illetve az egyházi vagyont kezelő státus. A vita előbb az épület tulajdonjoga körül gyűrűzött, majd az épületben helyet kérő II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium újraalapítása keltett indulatokat. A felek igyekeztek kihasználni minden vélt vagy valós jogi lehetőséget, amelyet a nem egyértelmű, homlokegyenest ellenkező értelmezéseknek lehetőséget adó törvénykezés megengedett, hogy megvalósítsák az intézményt, illetve hogy keresztbe tegyenek az elképzelés megvalósításának. S mivel most a DNA a legfélelmetesebb eszköz, az iskolaalapítás ügyét a korrupcióellenes harc síkjára terelték: a korrupcióellenes ügyészség pénteken bűnvádi eljárást indított Ștefan Someșan Maros megyei főtanfelügyelő ellen, elrendelte őrizetbe vételét, és kérte előzetes letartóztatását. Az illetékes igazságszolgáltatási szervek házi őrizetet rendeltek el az előzetes letartóztatás helyett. Ugyancsak bűnvádi eljárást indított az Országos Korrupcióellenes Ügyészség a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója, Tamási Zsolt József ellen hivatali visszaélés gyanújával egy, az iskola létrehozásával kapcsolatos ügyben. Tamási Zsoltot hatósági felügyelet alá helyezték.
Ezt követően az események felgyorsultak: állást foglalt az iskola szülői közössége, együttérzéséről biztosítva az igazgatót és kérve a Szentszéket, hogy a bukaresti nunciusi hivatalán keresztül kövesse figyelemmel az eseményeket. Nem késett a státus állásfoglalása sem, amelyben dr. Jakubinyi György érsek, elnök és dr. Holló László, az igazgatótanács elnöke többek között leszögezi: „Közelről ismerve dr. Tamási Zsolt József igazgató tevékenységét, emberi magatartását, keresztény hitéből fakadó elkötelezettségét, meg vagyunk győződve arról, hogy a törvények előírásai szerint járt el. Bízunk benne, hogy az igazságszolgáltatási szervek igazolják ártatlanságát. Imádkozunk Istenhez, hogy életének ebben a nehéz időszakában, ártatlansága tudatában, ne veszítse el hitét az igazságszolgáltatás korrektségében és megerősödve kerüljön ki a megpróbáltatásokból.”
A politikum is azonnal reagált. A Kelemen Hunor RMDSZ-elnök által jegyzett állásfoglalásban olvasható: „A sepsiszentgyörgyi és a marosvásárhelyi esetek közti elképesztő hasonlóság és az elmúlt négy évben korrupcióellenes harcként beállított boszorkányüldözés az erdélyi magyar közösség vezetői ellen arra kötelez bennünket, hogy zárjuk sorainkat, és ne engedjük magunkat megfélemlíteni. Az RMDSZ nevében határozottan állítom: kiállunk a közösségünkért dolgozó magyar emberekért, szolidaritást vállalunk mindenkivel, aki hasonló helyzetbe kerül, és erre kérem közösségünket is. Nekünk ma elsősorban saját erőnkben, saját egészséges immunrendszerünkben kell bíznunk, és meg kell mutatnunk, hogy a közel másfél milliós magyar közösség jogaival és javaival senki nem élhet vissza, nem csorbíthatja, és nem veheti el azokat.” Támogatásáról biztosította az iskola vezetőjét a három székelyföldi megye önkormányzati vezetője is: „Sorban immár a második tanintézmény, a Székely Mikó Kollégium után a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum, amelynek működését megkérdőjelezi a nyomozóhatóság. Nem lehet véletlen, hiszen lépésenként folyamattá alakul, hogy a korrupcióellenes harc leple alatt tudatosan szűkítik kisebbségi jogaink gyakorlását” – olvasható a Borboly Csaba, Tamás Sándor és Péter Ferenc megyeitanács-elnökök által aláírt állásfoglalásban. Az MPP elnöke, Biró Zsolt közleményében hangsúlyozza: „Ami az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatása körül zajlik, egész Erdély szempontjából intő példa és egyben bizonyíték arra nézve, hogy társadalmi és politikai közös fellépésre van szükség egyházi és nemzeti értékeink megmentéséért!” Tamási Zsolt József igazgatóval való szolidaritását fejezte ki az az autóbusznyi Hargita megyei politikus, megyei és helyi önkormányzati tisztségviselő is, akik az iskola előtt álltak sorfalat.
A jelek szerint Marosvásárhely egyelőre megmarad a békétlenség városának. A békétlenséget pedig azok a román nacionalisták szítják, akik elképzelhetetlennek, elfogadhatatlannak tartják, hogy önálló magyar intézmények létezzenek városukban, Romániában, s véleményük érvényre juttatása érdekében nem riadnak vissza semmilyen eszköz bevetésétől. Az elmúlt években pedig a demokratikus látszatot fenntartó jogi eszközök bizonyultak a leghatékonyabbaknak: lásd a zászlóügyeket, községháza feliratokat, s most lásd a legújabb iskolaügyet. S ami Vásárhelyen történik, precedenst teremt…
Sarány István