Ingyenes terápiás szolgáltatást nyújtanak a tragikus esemény túlélőinek, szemtanúinak

Szerdán tíznél is több iskolai tanácsadó dolgozott a hétfői tragikus baleset által leginkább érintett két tanintézetben, a Tamási Áron Gimnáziumban és a Dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskolában. Sorra járták az osztályokat, egyéni beszélgetéseket folytattak diákokkal, tanárokkal, azzal a céllal, hogy szakszerű támogatást nyújtsanak a megrázkódtatás oldásában, a krízis kezelésében.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 5 perc
Ingyenes terápiás szolgáltatást nyújtanak a tragikus esemény túlélőinek, szemtanúinak
A terhet nem kell egyedül cipelni, a traumát fel lehet dolgozni. Van segítség Fotó: Asztalos Ágnes

Mint beszámoltunk róla, kedden a Tamási Áron Gimnáziumba érkezett Ligia Deca tanügyminiszter, a részvétnyilvánítás mellett látogatásának egyik célja az volt, hogy felmérje az erőforrásokat a pszichológiai támogatás nyújtására a tragikus esemény túlélői számára. Addigra már a székelyudvarhelyi iskolai tanácsadók, a Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ munkatársai önszerveződő módon felsorakoztak Molnár Katalin mellé, aki a Tamási tanácsadója. A tanügyminiszter támogatásáról biztosította a csapatot, kérte, hogy a szakemberek minél szélesebb körre terjesszék ki a segítségnyújtás lehetőségét.


Hirdetés

Összefogtak a pszichológusok

A minisztert Kallós Zoltán államtitkár is elkísérte, aki megerősítette, hogy elsősorban azért jöttek Udvarhelyre, hogy segítséget és támaszt nyújtsanak azoknak, akik a tragédia részesei voltak, és mindenkit biztosítsanak a szolidaritásukról.

– Zajlik a rendőrségi vizsgálat, amely el fogja dönteni, hogy kik hibáztak, és reméljük, megkapják ezért a megfelelő büntetést, mert megengedhetetlen, hogy ilyen történjen egy iskolai bentlakásban.

Kapcsolatba léptünk az iskolapszichológussal és az iskola vezetőségével, és megpróbáltunk egy olyan tervet kidolgozni, amelynek során elérjük a diákokat, pedagógusokat és szülőket. A Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központtól több mint húsz iskolapszichológus jelentkezett – nemcsak Udvarhelyszékről –, felajánlva a segítségét.

Nagyon fontos, hogy tartsák a kapcsolatot azokkal is, akik bentlakók voltak, de hazamentek – részletezte az államtitkár.

Egyébként komoly összefogás történt Székelyudvarhelyen, több panzió is felajánlotta, hogy elszállásolja azokat a tanulókat, akik mégis vissza szeretnének térni a vakáció előtti napokra az iskolába. Kallós még elmondta, hogy a tanügyminiszter iskolai tanácsadókkal folytatott megbeszélésén szóba került a megyére jellemző szakemberhiány, és keresik a lehetőségét, hogy a következő év elején bővülhessen a hálózat.

A sokkhatás csillapítása

Az iskolapszichológusok elmondták, hogy a diákok jelentős része még leblokkolt állapotban van, szoronganak és erős félelmet élnek át. Ez krízishelyzet, ilyenkor ennek oldására óriási szükség van, megelőzve egy maradandó trauma kialakulását, ami későbbi életükben nehézségeket okozhat.

– Most a sokkhatást kell csillapítanunk, megadni a lehetőséget , hogy kimondhassák az érzéseiket, de annak is értő támogatást nyújtani, aki még nem tud beszélni az átéltekről.

Különös figyelmet fordítunk azokra, akik ott voltak, végignézték a hétfő délutáni történéseket, illetve az áldozatok osztálytársaira, szobatársaira.

Ugyanakkor a pedagógusokat is segítjük abban, hogy miként beszéljék át osztályaikkal a tragédiát, hogyan szóljanak a veszteségről, a gyászról – fejtette ki Szabó Irén Otília, az Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ vezetője.

Megtudtuk, hogy szerda reggelre öt iskolapszichológus jött át Csíkszeredából Székelyudvarhelyre, a Tamási Áron Gimnáziumba, az iskola pedig teret és időt biztosít a mentálhigiénés támogatásra.

Hasonlóan kiemelt figyelmet érdemel a Dr. Palló Imre Szakközépiskola is, hiszen ők elhunyt diákjukat, társukat gyászolják, ott is nagy az igény a pszichológiai segítségre.

Hat udvarhelyszéki szakember sorakozott fel Simó Melinda helyi tanácsadó mellé, ők szerdán az összes osztályba bementek, és szakszerűen átbeszélték a történteket a tanulókkal. Szabó Irén Ottília azt is elmondta, hogy közben kidolgoznak egy tervet, amely hosszú távon az ilyen és hasonló esetek hatékony kezelésére szolgál, illetve a hosszabb időtartamú segítségnyújtásra is. Minden esetben a pedagógusok és szülők támogatása is fókuszban áll – jegyezte meg. Ugyanakkor elkészül egy lista azoknak a kollégáknak a nevével, akik a téli vakáció idején is vállalnak telefonos vagy online támogató beszélgetést, ezt eljuttatják az osztályfőnökökhöz, hogy ők továbbítsák az információt a családoknak.

Segítség iskolán kívül

A pénteken kezdődő vakációban már mindenki hazamegy a családjához. Ezért hívjuk fel a figyelmet az erdélyi telefonos és lelkisegély-szolgálat létezésére, ahol ötven szakképzett önkéntes segítő szakember várja a telefonos vagy internetes megkeresést hétköznapokon 8–24 óra között. További információt a hallgatlak.ro címen elérhető oldalon lehet találni, a telefonszám pedig 0754–800808. Továbbá a Romániai Pszichológusi Kamara Hargita megyei fiókszervezetének tagjai, huszonkét magyarul is beszélő szakember (több székelyudvarhelyi is van közöttük), ingyenes segítő beszélgetéseket tartanak a rászorulóknak, az elérhetőségeket tartalmazó táblázatot eljuttatják a tanfelügyelőséghez, polgármesteri hivatalhoz, a helyi rendőrség Facebook-oldalán máris megtalálható. A Székelyudvarhelyen működő Lelki Egészség Centrum is felajánlott néhány ingyenes támogató beszélgetést, az egyesületet a 0740–655239-es telefonszámon lehet hívni.

Ideje van a gyásznak

– A krízisintervenció a lefagyott állapot feloldásában, a felszabaduló érzelmek, a bűntudat, a harag, a düh, a félelem kezelésében segít, és van, amikor elég is. De a tapasztalatok szerint egy katasztrófa után mindig vannak, akik „bent ragadnak” a lesújtott állapotban. Ami történt, az veszteség, a veszteséget el kell gyászolni. A gyásznak megvannak a maga fázisai, és – sajnos – meg is akadhat a gyászfolyamat. Tehát vélhetően lesznek, akiknek hosszabb terápiára lesz szükségük.

Segítség nélkül feldolgozatlan marad a trauma, ami időről időre meg fogja akadályozni a normális hétköznapi működést, ha álruhában is, de vissza fog térni. Ennek következtében kialakulhat generalizált szorongás, pánikbetegség, jelentkezhetnek depresszív epizódok

– hangsúlyozta Tófalvi Beáta pszichológus, pszichoterapeuta, aki a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) vezetője is. Kedden elindított egy kezdeményezést, amelynek célja, hogy a tragikus esemény túlélői, főleg szemtanúi közül bárki igénybe vehessen akár hosszabb terápiás szolgáltatást is.

– Kerestem olyan szakembereket, akik igény esetén el tudnának vállalni fél évig, egy évig tartó terápiát úgy, hogy az SZKA fedezi a honoráriumukat, tehát az igénylőknek ingyenes lesz. Már közel tíz pszichológus, mentálhigiénés segítő csatlakozott a felhíváshoz

– mondta.

Mire figyeljenek a szülők?

Pszichés szempontból a legveszélyeztetettebbek azok, akik a helyszínen tartózkodtak az épületomlás és a mentési akció idején, illetve a sérült és elhunyt fiatalok családjai, barátai. Iskolai szünet, ünnepek következnek, amikor a családok gyakrabban vannak együtt, mint általában. Tófalvi Beátától azt is megkérdeztük, hogy mire érdemes felfigyelnie a szülőnek. A szakember szerint az alvászavar, evészavar, viselkedésbeli változás, lehangoltság, inaktivitás, agresszió, passzív agresszió, hárítás azok a leggyakoribb jelek, amelyek jelzik, hogy segítségre van szüksége a gyermeknek, fiatalnak a megélések feldolgozásában.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!