Hirdetés

A tragédia utáni első nap

Délelőtt hazaengedték a Tamási Áron Gimnázium diákjait, miután néhány órát osztályfőnökükkel, illetve rövid időt a templomban töltöttek. Az iskola előtt helyi, regionális és országos televízióstábok munkatársai álltak órákon át, nem is csoda, hiszen a tanügyminisztertől kezdve a prefektusig, az érseken át a politikai tisztségviselőkig mindenki a hétfő délutáni tragédia helyszínére sietett.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 5 perc
A tragédia utáni első nap
Fotó: Hodgyai István

Mécsesek égnek a bentlakás előtt, a Márton Áron tér felett már kordonok és rendőrség tartóztatta fel az arra járókat, a diákok is a Szent Miklós-hegyi plébániatemplomhoz vezető lépcsőn közelíthették meg és hagyhatták el az iskolát. Délelőtt 11 óra körül már kiürült az iskola, hazaengedték a diákokat. Laczkó György igazgató lesújtva válaszolt néhány kérdésünkre.

Hodgyai István

Megtudtuk, hogy a bentlakók mind hazamentek (az internátusban közel száz fiatal lakott), az osztályokba pedig reggel az osztályfőnökök mentek be először. Volt, ahol később már egy-egy tanórát is megtartottak, ugyanakkor az osztályok lehetőséget kaptak, hogy átmenjenek a templomba egy-egy negyedórás elcsendesülésre.

Hodgyai István
Egyelőre abban maradtak, hogy nem függesztik fel a tanítást a tragédia miatt, és a bentlakóknak is felajánlották, hogy aki szeretne visszajönni az iskolába, annak biztosítják a szállását, étkezését, szívesen fogadják. Ennél többet nem tudott mondani az igazgató a hogyan továbbról, annál is inkább, mivel egymást érték a megbeszélések, tárgyalások az iskolában. Ott volt többek között Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke, Bíró Barna Botond alelnök társaságában, Antal Lóránt szenátor, Demeter Levente főtanfelügyelő, Petres Sándor, Hargita megye prefektusa, dr. Kovács Gergely római katolikus érsek, Kallós Zoltán, az Oktatási Minisztérium államtitkára, Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester. 

Hodgyai István
Továbbá információink szerint a rendőrség, az építkezési felügyelet országos és megyei vezetői, a kivitelező és az építész is az épületben tartózkodott a nap folyamán, és – mint már megírtuk – elkezdődött a nyomozás a tragédia okainak felderítésére. 

Hodgyai István

A pedagógusok lesújtva, többen kisírt szemmel mesélték el, hogy a diákok közül sokan lefagyott, sokkos állapotban voltak reggel.

Ugyanakkor Molnár Katalin iskolai tanácsadó támogatásával és irányításával nagyon hamar elkezdődött a pszichológiai segítségnyújtás szervezése, több székelyudvarhelyi kolléga ajánlotta fel segítségét, és átjött Székelyudvarhelyre Szabó Irén-Otília, a Hargita Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ vezetője is egy közös eligazításra, abban a tekintetben, hogy miben álljon a krízisintervenció.

Hodgyai István
Mindeközben Ligia Deca tanügyminiszter látogatására vártak az iskolában, aki nem sokkal 11 óra után érkezett meg. Első körben a tanintézet vezetőségével és a jelen lévő hatóságok, hivatalok vezetőivel beszélt, utána a tanáriban a pedagógusokkal találkozott. Később az iskolai tanácsadókkal tartott egy megbeszélést, ahol hangsúlyozta, hogy prioritása kell legyen most a diákok, szülők és az érintett pedagógusok mentálhigiénés támogatásának. Kérte, hogy a hazatért bentlakókat is hívják fel, hogy milyen segítségre van szükségük. Ligia Deca egy rövid, rögtönzött sajtótájékoztatón is kinyilvánította részvétét a gyászoló családnak, ugyanakkor támogatásáról biztosította a pedagógusokat, a szülőket, akik érintettek a tragédiában, majd a városi kórházba sietett, a két, könnyebben sérült lány meglátogatására. Az újságírói kérdések főleg a tragédia okaira, a felelősség megállapítására vonatkoztak, erre Gálfi Árpád polgármester is hangsúlyozta, hogy

elkezdődött a nyomozás, zajlik a hivatalos szakértői véleményezés, éppen azzal a céllal, hogy fény derüljön arra, hogy történt-e mulasztás, és ha igen, ki által. 

Hodgyai István

Antal Lóránt szenátor kérdésünkre közölte, hogy egész délelőtt azért folyt a munka a Tamási Áron Gimnáziumban, hogy minél hatékonyabban és gyorsan történjen meg az események feltárása. A politikus kijelentette, hogy tragédia történt, ami megelőzhető lett volna, elindult a nyomozás, az ügyészség, a rendőrség dolga megállapítani a felelősség kérdését.

Az építkezési felügyelet legfelsőbb vezetősége ellenőrzi a nemrég elkezdett konszolidációs munkálatok dokumentációját.

Közölte azt is, hogy minden támogatást megkap az intézmény, hogy megoldja majd a bentlakás 97 lakójának a megfelelő elhelyezését, továbbá a kormány tartalékalapjából és a fejlesztési minisztérium sürgősségi alapjából is megpróbálják előteremteni azokat az anyagi forrásokat, amik az épület „konszolidálásához” szükségesek, hogy ne omoljon tovább. Még hozzátette, hogy azért gyűlt össze ma ilyen sok ember a legmagasabb szintekről a Tamási Áron Gimnáziumban, hogy a leggyorsabb és legoperatívabb döntéseket hozzák meg az ügy kezelésére, illetve az oktatási tevékenység folytatására vonatkozóan.

Hodgyai István
Megtudtuk még a helyszínen, hogy először is fel kell mérni, hogy milyen állapotban van az épület, majd utána készül egy terv, hogy mit lehet kezdeni vele. Ez néhány napba beletelik. Jelenleg a katolikus egyház tulajdonában lévő ingatlan zárva van, senki nem léphet be a területre.

Egyébként a város lemondta a további színpadi műsorokat a karácsonyi vásáron, illetve a szilveszterestére tervezett tűzijátékot és koncertet is.

Hodgyai István

A kivitelező eltért az építési engedélytől

Az elhúzódó megbeszéléseket követően sikerült felvennünk a kapcsolatot Zörgő Noémi városházi szóvivővel, aki beszámolt az építkezés körül zajló ellenőrzések fejleményeiről. Elmondása szerint a kivitelező vállalat a munkája során eltért az építési engedély előírásaitól.

– A rajzon látszik az, hogy az épülethez viszonyítva hol megy a legközelebb egy esővíz-elvezető vezeték. Az a vezeték pedig az épület talapzatától számított két méter húsz centire van, a Baróti Szabó Dávid utca irányában. Vagyis annál bennem nem volt, miért ássanak az építési engedélyben szereplő dokumentumok alapján

– nyilatkozta a Hargita Népe kérdésére a szóvivő. Zörgő hozzátette, egyelőre nem lehet senkit felelősnek nevezni a tragédia bekövetkezése miatt, az ügy kivizsgálása még folyamatban van.

A szóvivőt arról is kérdeztük, hogy a munkálatok megkezdésére a törvényes előírásokat betartva adott-e parancsot a beruházó a kivitelező vállalatnak, ám erről nem tudott információval szolgálni.

 – Ezt az építési felügyelet fogja vizsgálni, az épület tulajdonosától és az építési engedély kibocsátását kérőtől is kérni fogják a szükséges dokumentumokat

– közölte a szóvivő, rámutatva, hogy ezeknek a kikérése már nem tartozik a hivatal hatáskörébe.

Tudósított: Asztalos Ágnes, Pál Emil



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!