Hirdetés

Kincs, ami nincs?

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 2 perc

Az Országos Ásványvíztársaság jóformán még ki sem termelte, máris palackozta az ásványvizet. Régóta tervezte, most a jelek szerint konkrét lépéseket is tett, hogy az elképzelés megvalósuljon, és a magánvállalkozások mellett az állam is saját palackozóüzemmel rendelkezzen Romániában. Kérdés, hogy a közeli vagy a távoli jövőben valósul-e meg az üzem, amely akár a DACIA nevet is kaphatja.
Felmerült a kérdés: hogy van az, hogy a környékünkön lépten-nyomon forrásokba botlunk? És hogyhogy mégsem mi vagyunk a világ egyik legnagyobb ásványvízhatalma? Sőt, talán nemcsak az ivóvízbizniszbe szállhatnánk be, hanem az élményfürdők és gyógyvizek hasznosításába is. A világon Romániában az egyik legnagyobb a kiaknázatlan ásványvízkészletek aránya. A palackozott víz kiskereskedelmi piaca körülbelül egymilliárd eurót ér, ráadásul egy valamirevaló aquapark két megyével odébb van. Holott Hargita megyében wellnesszel és ilyen-olyan kezelőbázisokkal rendelkezünk, de ez még mindig elenyésző ahhoz képest, hogy mekkora „vízágyon” heverünk.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A jelek szerint Állam bá az ásványvíz-palackozó ágazatba besegítene, persze nem ingyen teszi, valószínűleg érzi a pénz szagát. A kommunizmus óta az sem meglepő, hogy amihez az államnak köze van, azt mi gyanakvással fogadjuk. Nem mintha a kilencvenes évek privatizációja a későbbiekben javított volna a társadalmi egyenlőtlenségeken. Egyik vezető politikusunk a közelmúltban megjegyezte: a parlamentben az elmélet kiválóan működik, csak valahogy a gyakorlat és az elmélet között óriási szakadék tátong. A témában megkérdezett szakember jóval árnyaltabban látta a helyzetet, mint az Országos Ásványvíztársaság vezetője. 
Elsőre jövedelmezőnek tűnik az ásványvízpiac, és kihasználatlan források is akadnak, ám nem kizárt, hogy azok kiaknázásáért ne kellene milliós összegeket megmozgatni. Azt sem árt észben tartani, hogy ha az elemzés félrecsúszik, akkor az egész biznisz ugrik, és a veszteség szintén milliós, ráadásul euróban kifejezve. Próbálkozni érdemes, hátha ezúttal Állam bá jó helyen és megfelelő eszközökkel valami hasznosat hoz létre a köz érdekében. Mondjuk, munkahelyeket teremt és növeli az ország GDP-jét. Reméljük, nem az egyének gazdagodását tűzték ki célul a köz hátán.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!