Jó hírek
A jó hírek olvasása jó hatással van az emberi szervezetre. Ezzel szemben a rossz hírek olvasása érzelmi fáradtságot okozhat – mondják a szakértők. Egyes pszichológiai kutatások azt állítják, hogy ha naponta balesetekről, természeti katasztrófákról, gyilkosságokról, járványokról és véget nem érő háborúkról olvasunk, akkor kénytelenek vagyunk normalizálni ezeket a traumatikus eseményeket, ami fásultságot, apátiát okozhat.
Több olyan portál is létezik azonban, amelyek kizárólag a pozitív hírekre, történetekre fókuszálnak. A jó hírek fogyasztóinak szokásait elemezve felfigyeltek arra, hogy a sikertörténetek népszerűek, és ezek megosztása a szociális médián arra a készteti az olvasókat, hogy ők is hasonló tartalmakat osszanak meg ismerőseikkel. A szakértők arra is kitérnek, hogy milyen pozitív élettani hatása van az optimizmusnak, de ami fontosabb, hogy azok, akik gyakran olvasnak jó híreket, megoldásorientáltabbak, mint azok, akik többnyire rossz hírekkel szembesülnek.
Kis keresgélés után találtam is néhány olyan online újságot, magazint, portált, amelyek kizárólag pozitív híreket közölnek. Írnak például arról, hogy az új lengyel kormány tavalyi választási kampányígéretének megfelelően a fakivágás leállítására utasította az ország tíz legbecsesebb erdejében az illetékes állami vállalatot; nőtt az elefántpopuláció Dél-Afrikában, ami azért fontos, mert veszélyeztetett fajról van szó; a világon elsőként lett Down-szindrómával élőként parlamenti képviselő Mar Galcerán Spanyolországban, Valencia tartomány regionális parlamentjében. Beszámolnak arról is, hogy 2030-ra világszerte megháromszorozható lehet a zöldenergia-termelés. Mondjuk, ezt azért említik meg, mert a feljegyzések óta globálisan 2023 volt a legmelegebb év.
Szóval érdemes figyelni a jó hírekre, sikertörténetekre, de nem kellene átesni a ló másik oldalára. A túlzott optimizmusról a sokszor, sokak által idézett férfi története jut eszembe, aki leesett egy felhőkarcolóról, és zuhanás közben, ahogyan elhaladt az emeletek mellett, azt mondogatta magában: „Eddig még minden rendben van, eddig még minden rendben van. Nem az a fontos, hogyan zuhansz, hanem az, hogyan érsz földet.”