Hirdetés

Ami nem megy ki divatból

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 2 perc

Mutasd a ruhatárad, megmondom, ki vagy – azt tapasztalom, ez a szlogen váltotta fel a hosszú évekig hangoztatott, alapigazságnak hitt Nem a ruha teszi az embert szólásmondást. A fiataloktól az idősekig mindenki szeretne valamit üzenni a környezetének az öltözködése által – újabb külsőség, ami által próbáljuk elhelyezni magunkat a világban vagy a társadalmi ranglétrán.
Szerencsésnek mondhatja magát az, aki eljut a személyiségfejlődés azon szintjére, hogy nem érdekli, mások milyen megjegyzéseket tesznek az öltözködésére. Bátran felveszi a pink farmerdzsekit szűk toppal, a zöldet sárgával, netán kalapot és csipkekesztyűt (is) hord. Nagyvárosokban senki sem fog utánunk nézni az utcán és megjegyzéseket tenni, ha meghökkentő darabokat viselünk, kicsi közösségeinkben azonban számíthatunk arra, hogy a ruhatárunk alapján is megítélhetnek.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Az öltözködésünk a valahová tartozás igényét is kifejezheti: ezt látom a diákok esetében, ahol a menő sportcipő alap – megállapításom erősödött, ahogy saját gyermekeim is kezdték kifejezni ez irányú vágyaikat. Örök kérdés a haspóló viselete az iskolás lányok körében, hiszen a legtöbb intézmény vezetősége tiltja azt, de a miniszoknya viseletéért is figyelmeztetés jár. Miközben a fiúk öltözködésével kapcsolatban nem igazán vannak megkötések…
Vallásos eseményeken, ahol a templomban gyülekeznek a rokonok és barátok, szerencsére még mindig örök darab a népviselet. Nem lehet megunni, mindenkinek előnyös, tartást ad és megoldja az olykor megválaszolhatatlannak tűnő mit vegyek fel dilemmát. Ezután következnek a fekete-fehér összeállítások, az évnyitók, vizsgák kötelezőnek hitt kellékei, amelyek sokszor megkeserítik egy-egy vizsga folyamatát. Mert a stressz mellett kinek hiányzik még az is, hogy szűk, kényelmetlen, esetleg túl meleg ruhában üljön órákig? Mi köze van a teljesítménynek az öltözködéshez? Mit vegyünk fel állásinterjúra? Üzen-e a tanár öltözékével a diáknak, és ha igen, mit? Menő vagy ciki turkálóban vásárolni? Miért tulajdonítunk jelentőséget a márkás ruhadaraboknak? Időskorban illik visszafogottan öltözködni? Ezek azok a kérdések, amelyekre soha nem születik egységesen elfogadott válasz, és mindig lesznek olyan helyzetek, ahol a szabályokon, trendeken és társadalmi elvárásokon túl érvényesül egy régi elv: nem a ruha teszi…





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!