Hirdetés

A miértekről

Kiss Előd-Gergely
Becsült olvasási idő: 3 perc

Általában szeretjük tudni, hogy mi miért történik. Ennél nagyobb közhelyet le se írhattam volna. Szerintem. Az emberi kíváncsiság már csak olyan, hogy hiába kapunk választ a mit, hol, mikor, hogyan, kivel kérdésekre, mégis az foglalkoztat bennünket a legjobban, hogy miért. Az a legbosszantóbb ebben, hogy sajnos nagyon sokszor nem kapunk rá értelmes választ. Egész egyszerűen vannak dolgok, amelyek úgy vannak, ahogyan, és fogalmunk sincs, miért. Ha sokat firtatjuk a miérteket, persze valamilyen válaszféleségeket kapunk, de ezek csak ritkán elég alaposak ahhoz, hogy kíváncsiságunkat teljes mértékben kiszolgálják. (Ide egy más szó kívánkozott volna, de jobb megelőzni az esetleges félreértéseket. Legyünk tekintettel az emberi rosszmájúságra. Az majdnem fél egészség.)


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A miértek firtatása pedig előbb-utóbb elvezet a klasszikus bölcseleti kérdésekhez, hogy miért van inkább valami, mint semmi, mi az élet értelme stb. Na, ezekre a kérdésekre pláne esélyünk sincs valamennyi igényünknek megfelelő választ találni. Ilyenkor szoktunk általában a vallások, filozófusok előregyártott válaszaira hagyatkozni, aki meg nem éri be ennyivel, megpróbálhat saját kútfőből kiokoskodni valamit.
De nemcsak a világ nagy miértjeire nehéz megfelelő válaszokat találni, a hétköznapok is tele vannak olyan rutinszerű mozzanatokkal, amelyeknek sokszor nem is sejtjük a miértjét, legfeljebb tippelni tudunk rá. A minap egy ismerősöm szegezte nekem a kérdést egyik mindennapos tevékenységünkkel kapcsolatban, hogy azt miért csináljuk. Nem tudtam rá válaszolni. Leszámítva, hogy „csak”, „így szoktuk” és a többi.
Ha körülnézünk, tágabb környezetünkben is rengeteg olyan abszurd jelenséggel találkozhatunk, amelyekre senki nem tudja a választ. Józan paraszti ésszel gondolkodva egyáltalán nem könnyű beletörődni abba, hogy léteznek olyan kérdések, amelyekre egyáltalán nincsenek válaszok. Szerencsés esetben egy kevés utánajárással megtudhatjuk valaminek a miértjét, de előfordulhat bizony, hogy még így sem. Éppen ezért amondó vagyok: legyünk óvatosak azokkal a felebarátainkkal, akik azt állítják, hogy mindenre tudják a választ. Jó eséllyel hazudnak!



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!