Ki korán kel…
…egész nap álmos – hangzik a népszerű szólásmondás korrigált változata, amelynek valóságalapját nem tudom vitatni, inkább megerősítem.
Sohasem voltam korán kelő típus, hatalmas erőfeszítést kell tennem, hogy reggelente időben kikászálódjak az ágyból és percek alatt felvegyem a ritmust, nekikezdjek a napindító rutinoknak. Ennek ellenére őszintén csodálom azokat, akik hajnalhasadáskor kelnek, jógáznak és légzésgyakorlatokat végeznek, mielőtt felébred a család, illetve elkezdődik a munkanap. Amikor hétvégén nincs program vagy munka – ami meglehetősen ritka –, sok alvással igyekszünk kipihenni a hét fáradalmait; a gyermekeim egészen elképesztő eredményekre képesek a későig alvás szempontjából (is).
A témában egy több éven át tartó finn tanulmány eredményeit osztották meg a nyilvánossággal, kiderült az is, hogy a későig alvást az éjszakába nyúlóan fennmaradó, idejüket ivással és cigizéssel töltő emberek „sportjának” tartják. Így megállapítást nyert, hogy akik későig fennmaradnak (és későig alszanak másnap), kilenc százalékkal nagyobb arányban halnak meg, mint a korán kelők. A későbbi pontosítás szerint a megállapítás azokra vonatkozik, akik az éjszakázást alkoholfogyasztással és cigarettázással töltik, azokra egyáltalán nem, akik például csokoládét majszolva sorozatokat néznek, csillagokat bámulnak, vagy egyszerűen csak beszélgetnek a világ dolgairól egy kóla mellett, hatalmas sütiket majszolva. Mennyi alvás elegendő egy személynek? – erre a kérdésre amúgy sem lehet egyértelmű válaszokat adni, még akkor sem, ha korosztályonként fontos igazodni bizonyos időintervallumokhoz. Ezt leggyakrabban a kisbabák szokták figyelmen kívül hagyni, akik képesek a lehető legfurcsább időszakokban szundikálni néhány percet, hogy aztán este és éjszaka ébren legyenek, de a kamaszok 12-13 órányi alvása is kirívónak számít. Azt is biztosan tudjuk, hogy a kevés vagy rossz minőségű alvás hosszú távon egészségügyi problémákhoz vezet, rövid távon pedig egyszerűen álmossághoz, állandó ásítozáshoz, figyelemzavarhoz.
Még szerencse, hogy egy-egy pihenőidőszak lehetőséget ad arra, hogy ideális vagy mostoha körülmények között, de tovább szundíthassunk a megszokottnál, s jó esetben kipihenten ébredjünk.