Pillangóhatás
Huszonöt évvel ezelőtt megváltozott a világ. Nem is akárhogyan. Nyugodtan nevezhetjük ezt a változást radikálisnak. Más kérdés, hogy akkoriban erről gyakorlatilag semmit sem tudott a világ. A változás akkor egészen jelentéktelennek tűnt, mint egy pillangó szárnycsapása.
Huszonöt évvel ezelőtt Franciaország nyerte a labdarúgó-világbajnokságot, simán, három góllal verték a brazilokat a döntőben. Zinedine Zidane nevét több nemzedék jegyezte meg egy életre. Legalábbis azok, akik akár marginálisan érdeklődtek a foci iránt, egészen biztosan. Az időjárás a megszokottól eltérően jóval melegebb volt. Az időjárási anomáliákat az El Nino jelenséggel magyarázták a meteorológusok. De hogy pontosan mit is mondtak róla, már nem emlékszem. Arra viszont igen, hogy a széles nyilvánosság is szembesült a tudósok éghajlatváltozással kapcsolatos aggodalmaival.
Mindezzel természetesen mit sem törődtem. Negyed évszázaddal ezelőtt (ugye, hogy így sokkal többnek tűnik 25 évnél?) még nem voltam tizennyolc éves. Mint minden rendes kamasz, én se vártam, hogy kezdődjön az iskola, elvégre sorstársaimmal egyetemben tudtam, hogy a tanév végén vár ránk a rettegett érettségi.
Akkoriban az internet még gyerekcipőben járt, olyannyira, hogy csak két évvel később, már kolozsvári egyetemistaként hallottam róla először. Nem csoda tehát, hogy fogalmam sem volt róla, hogy 1998. szeptember negyedikén örökre megváltozott a világ. Aznap történt, hogy a Csíkszeredától nyugatra, légvonalban 11 138 kilométerre található, Kalifornia állambeli Menlo Parkban két huszonöt éves fiatal, Larry Page és Sergey Brin, bejegyeztette új vállalkozását. Azt a kissé mókás nevet választották a cégnek, hogy Google Inc.
Ahogy mondani szokták: a többi már történelem. Senki nem látta akkor előre az internet sikerét, hogy huszonöt évvel később olyan létfontosságú alapszolgáltatásként tekintünk rá, mint az elektromos áramra. A 2000-es évek elején még nem tartozott a legolcsóbb szórakozások közé. Nem is volt mindenkinek hozzáférése. Az egyetemisták internetkávézókban, pár lejes óradíj ellenében használhatták. Hogy akár az otthonunk hétköznapi kelléke is lehet? Arra gondolni sem mertünk. Pedig alig néhány év leforgása alatt ez valóság lett. Időközben szállóigévé vált a mondás, hogy a Google a barátod. Egyre kevesebb dolgot kellett megjegyezni, mert egy jól irányzott kereséssel gyakorlatilag bármilyen információhoz hozzáfértünk.
Észre sem vettük, hogy mikor váltunk netfüggőkké. Egy napon egyszerűen arra tértünk magunkhoz, hogy a világháló nélkül el sem tudjuk képzelni a létezésünket.
Azt sem sejtettük, hogy az 1998-as alapítású cég és riválisa, a 2004-ben alapított Facebook néhány éven belül teljesen uralma alá vonja majd a világ hirdetéspiacát, rendkívül nehéz helyzetbe hozva ezzel a tartalomgyártókat, a hagyományos médiát.
Hogy ma, 25 évvel később történhet-e valami hasonló, jelentéktelennek tűnő apróság, amely megváltoztatja az életünket? Elképzelhető, de semmit sem fogunk róla tudni sokáig. A pillangóhatás esetében ugyanis az a leginkább bosszantó, hogy mindig utólag okos az ember.