Nincs titka a hosszú életnek
Kertben termesztett, „tiszta” élelmiszerek fogyasztása, jó (sós) levegő, a mezőgazdasági munkához kapcsolódó egészséges életmód és a kedvező domborzati viszonyok – ezek azok a tényezők, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a romániai kék zónában az emberek száz évig vagy annál tovább élnek. A külföldi példákból ihletődve ugyanis szakemberek egy csoportja nálunk is elkezdte felkutatni azokat a demográfiai szempontból különleges földrajzi területeket, ahol kiemelkedően magas a százéves vagy annál idősebb, jó egészségi állapotnak örvendő szépkorúak aránya. Ezek az úgynevezett kék zónák, és eddig egy Buzău megyei község vezeti a listát – ahol sóhegy is található –, minthogy ott a lakosság két százaléka kilencven év feletti, ami négyszerese a romániai átlagnak.
Ahogy olvastam a kék zónákra jellemző adottságokat, feltételeket, rögtön az jutott eszembe, hogy egész Székelyföld egy hatalmas kék zóna lehetne… A földdel való kapcsolat még hellyel-közzel létezik, nagyon sokan megtermelik az éléskamrába valót, gazdálkodók is akadnak, a jó levegő – többnyire – adott, van sószorosunk, sóbányánk, gyógyforrásaink bőven, és mégsem sikerül egyensúlyba kerülnünk. A hosszú élet titkait kutató szakemberek ugyanis egyetértenek abban, hogy a genetika és a környezet egyensúlya adja az alapot, továbbá az életmódra hangsúlyt fektetve már „csak” tudatosságra van szükség ahhoz, hogy élvezzük hosszú és egészséges életünket. A mindig kételkedők és mindenben kifogást keresők most bizonyára a mindennapi bosszúságokra hívnák fel a figyelmemet, amelyek közvetve megrövidítik az életünket, és amelyek elől nem tudunk kitérni: a villany- és gázszámlára, a megélhetési gondokra, a munkanélküliségre, a drága gyógyszerekre, az egészségügy hiányosságaira… A listát alighanem hosszú oldalakon át lehetne folytatni, és akkor sem érnénk a végére. És valószínűleg egyre feszültebbek lennénk, vagy a születéskor várható élettartamunk csökkenne: ez országunkban jelenleg 76,6 év, ami az uniós országok listáján hátulról a harmadik helyen áll. S bár úgy tűnik, településeink elöregedőben vannak, az említett, A hosszú élet térképe Romániában című kutatási projekt számaiból kiderül, a székelyföldi megyék az utolsók között vannak az idősek számát illetően.
Figyelemre méltó tény az is, hogy a világ toplistás kék zónáiban – Szardínia és Ikária szigete, az Okinava-szigetek, Costa Rica Nicoya nevű félszigete és Loma Linda település Kaliforniában – élők egyáltalán nem anyagi javakban bővelkedő és azokat hajszoló személyek, inkább olyan emberek, akik többgenerációs családban élve, saját kertjükben tevékenykedve, egy kisebb közösséghez tartozva és a felgyorsult világ ingereit kizárva élik mindennapjaikat. Vannak céljaik, de talán nem vágynak elérhetetlen dolgokra, nem mondanak nemet egy pohár borra, de tudják a mértéket, és megengedik maguknak, hogy a családjukat helyezzék az első helyre az életükben. Gondoljunk csak bele: hát tényleg olyan nehéz ez?