Hirdetés

Korlátolt térerő

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 3 perc

Hányszor szembesültünk már a ténnyel, hogy vannak Hargita megyének olyan „eldugott” települései, ahol alig van mobilhálózat-lefedettség. Órákba is telhet, amíg találunk „két vonalat”, hogy telefonálni, sms-t küldeni tudjunk. Hatványozottan igaz ez az erdei környezetben és nehezen megközelíthető terepen, ahol örülhetünk, ha egyáltalán a 112-es segélyhívó számot tárcsázni tudjuk, ha bajba jutottunk. Természetesen a térerő mobilszolgáltató és helyszín függvényében eltérő lehet, de még ezt figyelembe véve sem jelenthetjük ki, hogy a megye területe teljes egészében biztosítva lenne telefonhálózat szempontjából. Lenne még amin dolgozni.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Ugyanez érvényes a mobilinternetre is: léteznek olyan települések, ahol az emberek örülnének, ha normálisan telefonálni tudnának egymással, és az 5G-ben rejlő lehetőségekre gondolni sem mernek. Ámbár Románia némiképp előnyt kovácsolt abból, hogy viszonylag későn lépett be a vezeték nélküli hálózatot használók körébe, mert így legalább olcsóbban és több szolgáltató ajánlatát meghallgatva választhatjuk a számunkra legelőnyösebb csomagot. Belföldön a mobilinternet az úr, hiszen jóval nagyobb teret hódított magának, mint a vezeték nélküli wifihálózat, de utóbbi is jelen van az életünkben, és ezt a jelenlétet sokszor el is várjuk: a kávézók és éttermek esetében például, amelyek többségében saját vezeték nélküli zárt hálózat van vendégek számára, illetve ma már a legtöbb háztartás is rendelkezik saját wifi-routerrel, mert így kényelmesebben lehet – egyszerre akár több eszközzel – a világhálóra kapcsolódni.
És ha már kapcsolódás: egy európai uniós kiírás révén több Hargita megyei önkormányzat is csatlakozott egy úgynevezett WiFi4EU programhoz, amelynek köszönhetően a települések és városok forgalmas közterein szabadon használható az internet – pontosabban ez a lakosság számára ingyenes, de az önkormányzat fizeti érte a számlát. A történet eddig szép, csakhogy a modernizálást végrehajtó települések önkormányzatai hiába fizetik becsülettel az üzemeltetéssel járó díjakat, cserébe gyatra rendszert kapnak.
Bárhol próbáltam eddig – megyeszékhelyen vagy vidéken –, és kifogyóban voltam a mobilnetből, még sosem tudtam áthidalni a problémát az EU-s wifivel. Pedig elméleti esélyem lett volna rá, mert szép számmal akadnak Hargita megyei települések, ahol sportpályák, iskolák és egyéb, a közösséget szolgáló intézmények környékén tábla jelzi, hogy elérhető a hálózat nélküli szolgáltatás. Vagy nevezhetném szolgáltatás nélküli hálózatnak is.
Meglátásom szerint mind a mobilhálózati lefedettséget, mind a 2018 óta létező WiFi4EU projekt „ingyenes” netelérését tovább kellene fejleszteni és javítani, mert ellentétes esetben az eredmény nem az információhoz való jobb hozzáférés, csak egy újabb sajnálkozó vicc lesz. Már szinte hallom is a poént, ami arról szól, hogy akik az AI-tól rettegnek, jöjjenek megyénkbe, mert itt aztán nincs mitől tartaniuk. A medvékkel most ne kalkuláljunk…



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!