Büntető létforma
Hol élünk? Romániában, ahol négy évre kormányok hadát választjuk? Romániában, ahol ha elfogy a pénz az államkasszából, jönnek a büntetések a különböző állami szervektől? Romániában, ahol az oktatásra, szociális hálózat fejlesztésére és a problémák radikális orvoslására kevés pénz jut, viszont annál több rosszul elvégzett, infrastrukturális beruházást avatnak, amelyeknek utólag nincs felelőse?
Ha kiürült egyszer a kassza, akkor hallgatólagosan, de az állami szervekhez tartozó alintézmények mérlegelés nélkül róják ki a bírságokat összevissza. Felénk ez már csak így megy széles és szeszélyes országunkban, minden tőlük telhetőt megtesznek, a rendőrség, környezetvédők – és sorolhatnám – azért, hogy az állami kincstárban a mérleg nyelve egyensúlyba kerüljön az esztendő végére.
Mi lesz a kiszabott bírságok összegével? Állam bácsi a későbbiekben bőkezűen adakozhat belőle a „rászoruló” ágazatok megsegítésére. Adok és bírságolok, illetve adók és mellé ráadásul még – büntetés formájában – rablok?! Érdekes analógia, de hát itt tartunk, nincs mit, és nem is kell csodálkozni, hisz ez mégiscsak Románia.
Nem értem a büntetések tanulságát, de sajnos egészen kiskorunktól ebben voltunk kénytelenek szocializálódni, és ez hatványozottabban igaz azokra, akik az előző rendszer terheit nyögték.
A mai napig büntetnek az iskolában, büntetnek otthon, büntetnek a közutakon, büntetnek lépten-nyomon. Felteszem a költői kérdést. Meddig? Hamarosan tényleg elüldöznek mindenkit itthonról. Elveszik a fiatalok kedvét az itthon maradástól, mert hatalmas a különbség a fizetések és kiszabott bírságok mértéke között. Lassan úgy érezzük, bűn, hogy élünk, persze erről az egyháziakat meg se merem kérdezni.
No de vissza a büntetés hasznos, illetve értelmezhetetlen mivoltára, időnként előfordul, hogy valaki többszöri figyelmeztetés ellenére sem tesz semmit a változásért, ilyenkor talán valóban helyénvaló, ha megbüntetik.
Viszont vegyünk konkrétabb esetet, amikor a közösség a felelős mondjuk az illegális szemetelés miatt. Nem célom védeni és elítélni senkit, de meglátásom szerint az illegális szemetelésért kiszabott súlyos bírságok, amelyek esetében legtöbbször a valódi bűnöst kézre sem sikerül keríteni, egy harmadik félt, a terület adminisztrációjáért felelős önkormányzatot büntetik. Logikus, vagy mégsem az. Mármint bűnbakot könnyű találni, viszont a kiszabott büntetés teljes összegét miért nem lehetne a probléma gyökeres módon való kezelésére fordítani?! Mert mondjuk tízezer lejes büntetés az égvilágon semmit nem old meg. Hanem talán csak annyit, hogy az elkövetőket még elővigyázatosabbá teszi, míg a helyi lakossággal szemben az önkormányzatok gyanakvóbbá válnak, és a polgármesterből meg egyenesen a nép ellensége lesz a bűnelkövetés visszaszorítása érdekében hozott, esetlegesen drasztikus intézkedései miatt, amelyet az elöljáró kénytelen meglépni.
Természetesen a bírságot be kell fizetni véges időn belül, és a szemetet is el kell távolítani, mindezt a bűnbaknak titulált önkormányzatnak. A bűnbakképzésen túl radikális változásra lenne szükség életünk szinte valamennyi szegmensében. Viszont amíg egyesek Romániában a „lehetőségek országát” látják, addig jó irányú változásokat aligha remélhetünk. Isten hozta Romániában, ahol a büntető létforma az elfogadott és előszeretettel gyakorolt rendszer.