Természetesen intelligens
A technológia őrületes tempójú fejlődése során már számtalanszor bebizonyosodott, hogy az okoseszközök nemcsak megkönnyíthetik, hanem sok esetben meg is nehezíthetik az életünket. Csak a legegyszerűbb példát nézve: mindenkivel előfordul, hogy okos háztartási gépei elromlanak, akár egyszerre több is. Ez nemcsak bosszúság, hanem jelentős fejtörés is lehet: hol és kivel lehet megjavíttatni, lehet-e kapni hozzájuk alkatrészeket, mivel helyettesítsük, amíg újra működni fognak stb. Így akár azt is érezhetjük, hogy a gépeink „fogságába” kerültünk, ahonnan nehéz szabadulni: minél több van belőlük, annál több bonyodalmat okoz a használatuk, a karbantartásuk, és különben is, hová tegyük, ha már véglegesen elromlottak?
Bár egyáltalán nem vagyok a technológia vívmányainak ellenzője, sokszor eltűnődöm azon, mennyivel könnyebbek lennének a hétköznapjaim különféle elektronikai eszközök, alkalmazások és programok nélkül… Például nem kellene jelszavak sokaságát megjegyeznem, okosabbnak lennem a telefonomnál és a kávéfőzőnél vagy a mikrohullámú sütőnél.
A mesterséges intelligencia fogalmát Amerikában már a hatvanas években elkezdték használni, amikor elérkeztek a tudománynak arra a szintjére, hogy gépek segítségével tudták reprodukálni az emberi intelligencia működését. Kétségtelen, hogy hatalmas fordulópont ez az emberiség történetében, és mint minden technológiai vívmány kapcsán, most is az a nagy kérdés: féljünk tőle, vagy használjuk. Ha igen, hogyan? Miként akadályozzuk meg azt, hogy átvegye felettünk az irányítást? A rákkutatásban, a daganatok felismerésében, de még az oktatás terén is nagy előrelépést jelenthet a mesterséges intelligencia, viszont egyre több szakember a veszélyeire is felhívja a figyelmet. Mert mi van, ha sok ezren maradnak munka nélkül, szakmák tűnnek el a gépek mindentudása miatt?
A generatív mesterséges intelligencia komplex szövegek megalkotására képes, pillanatok alatt, így könnyen alkalmazható szándékos félreinformálásra és befolyásolásra is, ezért a szakértők a nukleáris fegyverkezéssel egyenrangú fenyegetésnek tartják. A cél így egyértelmű: szabályozásokat kell felállítani, hogy megvédjük egymást, magunkat a gépek uralmától az elkövetkező időszakban. Az „ügyön” szakemberek dolgoznak majd, felállítva a mesterséges intelligencia biztonsági szabályozásának központját, hogy az ember által megalkotott mesterséges világban ne veszítsük el teljesen az uralmat magunk felett. Hogy maradjon még józan ész, érzelmi döntés, örömmel végzett munka és szabad döntési lehetőség.