Szakács-Paál István: ki tudjuk hozni Udvarhelyből a „sokkal többet”

Csaknem ötezer választópolgár döntött az RMDSZ által szervezett előválasztáson a Szövetség székelyudvarhelyi polgármesterje­löltjéről és 24 tagú taná­csos­jelölti listájáról. Ennek nyomán Szakács-Paál István, a Harghita Business Center vállalkozói inkubátorház menedzsere szállhatott versenybe a városvezetői tisztségért. Mi a tétje a június 9-i választásoknak a székely anyavárosban? Milyen tervekkel és célokkal vág neki az új csapat a megmérettetésnek? Szakács-Paál István polgármesterjelölttel beszélgettünk.

– Az üzleti szférából érkezett a politikába: 7 éve, 2017 óta vezeti a vállalkozói inkubátorházat. Miért döntött úgy, hogy a politikában is kipróbálja magát?

– 2022-ben léptem be az RMDSZ-be. Nem mondanám, hogy mindig is politikai karrierre vágytam, de két évvel ezelőtt a helyi RMDSZ-szervezet tágra nyitotta a kapuit az emberek előtt, mert felismerte, hogy erősítenie kell a kapcsolatát az udvarhelyiekkel. Akkor nyílt meg egyébként a Kisköved utcai KözTér iroda is, ahová azóta is bárki betérhet kérdéseivel, problémáival, javaslataival. Nekem szimpatikus volt ez a nyitás, így Antal Lóránt szenátor felkérésére csatlakoztam az elnökségi csapathoz, amellyel az elmúlt két évben eredményesen tudtunk együtt dolgozni. Nem volt könnyű meghozni a döntést, hogy elinduljak az előválasztáson, de meggyőződésem, hogy ebben a városban sokkal több van, mint amit most fel tud mutatni. Bízom benne, hogy szakmai tapasztalatommal és kiterjedt kapcsolatrendszeremmel hozzá tudok járulni ahhoz, hogy kihozzuk Udvarhelyből ezt a „sokkal többet”. A kialakult tanácsosjelölti csapat pedig egytől egyig olyan emberekből áll, akikről állítom, hogy szívvel-lélekkel dolgoznak már most is a városért.

– Az RMDSZ kampánynyitó rendezvényén – amit Székelyudvarhelyen tartottak – úgy fogalmazott, hogy városunk az elmúlt időszakban lemaradt más székelyföldi településekhez képest. Mire gondolt, mi az, amit „irigyelhetünk” más városoktól?

– Csíkszeredában például a napokban avatták fel a vadonatúj buszpályaudvart, de ott van az újjáépített vasúti felüljáró, a Ligat híd is, amit decemberben adtak át. De a mostanában már napi szintű forgalmi dugóban ücsörgő udvarhelyiek biztosan elkérnék legalább pár napra a csíkszeredai terelőutat is. Emellett rengeteg udvarhelyit ismerek, akik rendszeresen járnak moziba – szintén Csíkszeredában. De menjünk kicsit távolabb: Sepsiszentgyörgyön a hónap elején nyitották meg a Sepsi skate-parkot, ahol a fiatalok biztonságos körülmények között gyakorolhatják az extrém sportokat. A szentgyörgyi önkormányzat ugyanakkor néhány éven belül új lakónegyedet, valamint egyetemi szintű duális oktatási központot épít egy megnyert EU-s támogatásból – ez rengeteg fiatal kedvét hozhatja meg a hazaköltözéshez.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

– Erre viszont van, aki azzal válaszol, hogy Székely­udvarhelyt nem lehet összehasonlítani a megyeközpontokkal, Udvarhelynek nem kell versenyeznie például Csíkszeredával, Sepsiszentgyörggyel vagy Marosvásárhellyel.

– Miért ne lehetne összehasonlítani? Itt élünk egymás mellett, ugyanazokkal a kihívásokkal nézünk szembe, ugyanazokat a törvényeket kell betartanunk, és ugyanazok a pályázati lehetőségek állnak rendelkezésünkre. Nem versenyeznünk kell a megyeközpontokkal, hanem fel kell zárkóznunk hozzájuk, el kell tanulnunk a jó példákat, és azokat a mi városunk hasznára kell fordítanunk.

– Melyek azok a jó példák, amelyeket ön szerint Udvarhelynek érdemes lenne eltanulnia? Milyen téren kellene minél előbb felzárkóznia a városnak?

– Az elmúlt időszakban nagyon sok időt töltöttem, töltöttünk az emberek, a városlakók között. Találkoztunk velük a parkban, a piacon, a sportpályákon, kulturális és szociális jellegű rendezvényeken. Meséltek a bosszantó, a mindennapjaikat megkeserítő problémáikról, és arról is, hogy szerintük ezeket hogyan lehetne megoldani a városvezetés támogatásával. Az RMDSZ tanácsosjelölt-csapatával egy városi konzultációt is elindítottunk, amelyre több százan válaszoltak. Ezeket a visszajelzéseket mind kielemeztük, és ezeket is figyelembe véve állítottuk össze a székelyudvarhelyi RMDSZ választási programját. A programot öt sarkalatos pont mentén állítottuk össze. Egyrészt sürgősen megoldást kell találni a forgalmi és közúti hiányosságokra, hiszen sokan úgy látják, városunk jelenleg a forgalomban részt vevő egyik fél számára sem élhető. Az idős korosztály tagjainak felkarolása is prioritás csapatunk számára, a nyugdíjasok kiemelt figyelmet és megbecsülést érdemelnek, ez mindannyiunk morális feladata. Ugyanakkor a munkavállalókról sem feledkezünk meg, akik rászolgáltak a tisztességes jövedelemre, és ne feledjük, hogy a fiataljaink csak akkor fognak hazatérni, ha becsületes körülmények között dolgozhatnak. Kiemelt ügyként kezeljük az egészségmegőrzést és betegségmegelőzést célzó programokat és beruházásokat is, az ötödik pontban pedig azt vállaljuk, hogy kiszabadítjuk Székelyudvarhelyt a politikai karanténból, és a környékbeli községekkel, a megyével, Bukaresttel és Budapesttel is újraépítjük a kapcsolatokat.

– Mi garantálja, hogy az új csapatnak sikerül lépéseket tennie a felvázolt ügyekben?

– Egyrészt maga a csapat. Egy olyan jelöltlistáról van szó, amelyen helyet kaptak olyanok, akiknek már bőven van tapasztalatuk a közigazgatásban, gyakorlati szinten is ismerik a hivatali működést. De olyanok is szerepelnek a listán, akik eddig nem dolgoztak ugyan a közigazgatásban, de saját területükön kiváló szakemberek, kívülről-belülről ismerik az adott ágazatot, és olyan javaslatokat tudnak tenni, amelyek ténylegesen segítik a magánszektort is. Másrészt garanciát jelent az RMDSZ. Én tudom, hogy sokan csalódtak a Szövetségben, de a székelyudvarhelyieknek most tényleg lehetőségük van a változás mellett letenni voksukat. Ahogy Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is elmondta a kampánynyitón, a Szövetség tanult a hibájából, Udvarhely nagy tanítómester volt az RMDSZ számára a politikában. 


Comandat de UDMR; Realizat de Editura Hargita Népe; Cod AEP: 23240001. 

(X)





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!