Várhatóan módosul a Zöld ház program pályázati kiírása
Várhatóan módosulni fog a Zöld ház program pályázati kiírása és annak feltételei, határozottabb fellépést terveznek a kábítószer-kereskedelem és -fogyasztás csökkentésének érdekében, és hatékonyabban használhatják az energiakártyákat az arra jogosultak – a legutóbbi parlamenti ülésszak történéseiről és törvénymódosító javaslatokról számolt be pénteki sajtótájékoztatóján Antal Lóránt szenátor.
Az utóbbi nyolc hónapban főként az energiaszámlákra – gáz és villanyáram – vonatkozó problémákkal és kérdésekkel keresték fel a fogyasztók a szenátort – hangzott el a péntek délelőtt tartott sajtótájékoztatón, ahol Antal arra is rámutatott, hogy villanyhálózat-bekötések ügyével és kábítószer-fogyasztás növekedése okozta problémák miatt is többen felkeresték.
– Sok, a mai napig meg nem oldott kérdéssel kell szembesülnünk, ilyenek a visszaszolgáltatással kapcsolatos lakossági igények is – mutatott rá, kiemelve, hogy az eddig rendezetlen, megkésett földügyek száma igencsak magas. Mint Antal kifejtette, az RMDSZ-irodákban valamennyi fogyasztó és lakos rendelkezésére állnak, hogy az olyan adminisztratív ügyek intézésekor, amelyeket csak online lehet lebonyolítani – fogadóirodák hiányában –, a lakosság könnyeben tudjon érvényesülni.
A szenátor a közel négymillió személy számára kiutalt energiakártyák helyzetét is ismertette, mint mondta, a teljes 2023-as évre van ehhez anyagi fedezet, így senkinek nem kell aggódnia, hogy az elfogyasztott energia kifizetésekor nem fog támogatást kapni.
A szenátor emlékeztetett: egy sürgősségi kormányrendeletben azt is szabályozták, hogy a visszamenőleg elmaradt számlákat is ki lehessen fizetni, azzal a feltétellel, hogy a számla nem lehet 2022 januárjánál korábbi.
– Ha 2021-ben hat hónapig nem kapott számlát egy fogyasztó, de azt megkapta 2022 januárjában, akkor az elfogyasztott energiát már kifizetheti a kártyával – mutatott rá Antal, hozzátéve, hogy a kártyákat továbbra is fel lehet használni biomassza, gáz és tűzifa kifizetésére. Antal két nagyobb, országos szintű beruházásról is beszámolt, az egyik projekt arról szól, hogy tíz vízerőmű és egy gázerőmű fog épülni az ország különböző pontjain, a másik a hidrogénezett földgáz használatának bevezetése. Utóbbi esetében már lebonyolítottak sikeres próbatesztet a szenátor szerint, így a közeljövőben be fog indulni a hidrogéntermelés is a szolgáltatás módosítása miatt, előbbi beruházási terv a civil szervezetek feljelentései okán lassabban halad.
A napelemes rendszereket telepítő és használó termelő-fogyasztók számára is változások fognak jönni, ugyanis a fölöslegben termelt áramot értékesítők megnövekedett száma idővel veszélyes lehet az áramellátásra és a hálózatra. – 2022-ben még csak 40.000, de 2023 decemberére 140 ezer termelő-fogyasztó fog a hálózatra csatlakozni, ami nyáron, a többlettermelés idejében leterheli a hálózatot, ezzel áramkimaradásokat okozva – mutatott rá Antal. A szenátor előrevetítette, hogy a rendszerben kialakuló egyenlőtlenség miatt, már
valószínűsíthető, hogy a következő Zöld ház program kiírásában változások lesznek, amelyek akkumulátortelepek kiépítésére is fogják kötelezni a pályázót.
– Szabályozni fogják, hogy ki és milyen feltételekkel lesz a belső hálózatába visszaszorítva, a pályázati kiírásokban biztosan be fogják vezetni a „storage” kapacitást, ami azt jelenti, hogy minden termelő-fogyasztó csak akkor fog támogatást kapni, ha tárolókapacitásba is fektet.
A szenátor továbbá a kábítószer-fogyasztás megnövekedéséről elmondta, beszélgetést kezdeményezett a belügyminiszterrel, hogy preventív jelleggel ez ellen a jelenség ellen hatékonyabban tudjanak fellépni, mivel egyre több tragikus esetről értesül. A szenátor a székelyudvarhelyi, jövő évi előválasztásokról is szót ejtett, elmondása szerint
nem áll szándékában, hogy polgármester legyen,
és eldönteni sem ő fogja, hogy ki lesz a párt jelöltje. Az RMDSZ korábbi közleménye szerint az előválasztásokat az európai parlamenti választásokat követően fogják megtartani, amin pártállástól függetlenül részt vehet a helyi lakosság.